Torku Jelifest

Air France’da kriz tırmanıyor

  • Giriş Tarihi: 28.10.2015 23:06
  • Güncelleme Tarihi: 23:06
Air France’da kriz tırmanıyor

Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France çalışanları ve yönetim arasındaki kriz aşılamıyor.

Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France çalışanları ve yönetim arasındaki kriz aşılamıyor.

Air France yönetiminin 2017 yılına kadar yaklaşık 3 bin çalışanı işten çıkartma planı ile başlayan ve bazı işçilerin şirket yöneticilerine fiziksel saldırıda bulunmasının ardından haklarında disiplin soruşturması başlatılması sonrası derinleşen kriz tırmanıyor.

Sendika yönetimi, arkadaşları hakkına disiplin cezası istemiyle açılan soruşma kaldırılana kadar şirket yönetimi ile pazarlığa oturmayacaklarını açıkladı.

Şirket ile müzakereleri yöneten sendika yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada, “Haklarında disiplin cezası istenen arkadaşlarımızla ilgili başlatılan soruşturma askıya alınana kadar müzakerelere oturmayacağız” denildi.

Sendika yönetimi ayrıca, 19 Kasım’da toplu grev çağrısında bulundu.

Air France yönetiminin işten çıkartma kararı almasının ardından ülke genelinde başlatılan protesto eylemlerinin birisinde Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ve İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ile yöneticilerden Pierre Plissonier şirket çalışanlarının fiziksel saldırısına uğramıştı.

Air France yönetiminin planına göre şirket, 2016-2017 yıllarında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı uçuş destinasyonlarını da kapatacak.> Yeni Meram >Dünya > Air France’da kriz tırmanıyor
HABER YORUMLARI