YAZARLAR

İnsanoğlu yer yüzünün halifesi olurken Yüce Yaradan onu bir erkek ve kadın olarak şekillendirip, hiçbir canlıya nasıp etmediği akıl olgusunu da vermiştir. İşte bu akıl olgusu diğer canlılarında ortak yanı olan üreme mucizesi içinde insana taşıyabildiğince ağır aile birliğini de ihsan ederken sorumluluklar doruk noktasında tutulmuştur.

Bu sorumluluk dur ki, yasalarla disipline edilip daha çok yararlı hale getirilirken mecelle, medeni kanun ana baba hakları, kadının seçme ve seçilme hakkı ve daha pek çok yasal müeyyideler ana ve babaların hak ve sorumluluklarını hayatın vazgeçilmezleri içine koymuştur.

Aile birliğindeki Analık hakkı İlahi dinlerin özünde de önde tutulurken Sevgili Peygamberimizin “Cennet anaların ayağının altındadır” Hadisi inkar edilmez bir gerçek olmaktadır. Yine Sevgili Peygamberimizin hayatının akışı içinde gerek zevceleri-eşleri ve gerekse kerimeleri-kızlarına davranış biçimleri İslam’ın var oluşundan bu yana Yüce Kitabımız Kur’an da 49 Ayette kadının hak ve vecibelerinden bahisle yol göstermiş ışık tutmuştur.

Günümüz Dünyası ve Türkiye’sin de Cumhuriyet Hükümeti Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adı altında bir bakanlık kurup, aile ve sosyal hayatı koruma altına alırken bu kuruluşun başına da bir kadın milletvekilini Bakan olarak getirmiş, bilhassa kadının hakkının savunulmasını da bir kadına bırakmış.

Ve Sayın Fatma Şahin hanımefendiyi de görev ve sorumluluk içine koymuştur.

Günümüz dünyasında kadına şiddet korkulacak boyutta kendini gösterirken sadece yasaların değil Yüce İslam Dininin kadın haklarının ihlali insani değerleri üstün olan herkesi derinden üzmektedir.

Tam altı tane genel Müdürlüğü bünyesinde tutan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın adındaki Yaşam Bakanlığı olmasının ne kadar istendiği gerçeği de ortadadır.

Bakanlık Bünyesindeki Genel Müdürlüklerin her birinin derin anlam ve sorumluluklar getirdiğini de bilmemiz gerek. İşte söz konusu genel müdürlüklerin adları:

1-Kadının Sitatikosu Genel Müdürlüğü.

2-Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü.

3-Özürlü ve Yaşlılar Genel Müdürlüğü.

4-Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü.

5-aile ve toplum hizmetleri Genel Müdürlüğü.

6-Şehit ve Gaziler yakınları Genel Müdürlüğü.

İllerde Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile teşkilatlanma sürdürülürken ileride İlçelerde de İlçe Müdürlüklerinin kurulmasının yapılacağı planlanmaktadır.

Konya İli Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ailesi soydan eğitimci M. Emin Botsalı’nın getirilmesi merhum Enver Şevki Botsalı ve Prof. Dr. Fatih Botsalı’nın izinde bir Konya çocuğu çalışanları ile bir bütün olmuş, kadın, çocuk ve ailenin mutluluğuna adeta kendilerini adamışlar ve bir kutsal görevi başarmanın haz ve yarışı içindedirler.

Şimdilerde daha önce kurulmuş Çocuk Yuvası, Yetiştirme Yurtları, Çocuk Sevgi evleri, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Evde Bakım Hizmetleri, Özel Huzur Evleri ve Kreşler. Sosyal hizmetler vakıf ve faaliyetleri keza üstün gayret ve ihtimamla disipline edilmektedir.

Sayın Bakanımız Fatma Şahin Hanımefendi nezdinde tüm çalışanları yürek dolusu sevgi ile kutlar başarılarının devamını dileriz..

> Yeni Meram >Yazarlar > AİLE VE SOSYAL HAYATIN ADI MUTLULUK OLSUN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.