kapat
Ruşeym Torku

Aile Şirketlerine Anayasa Uyarısı

  • Giriş Tarihi: 10.06.2013 16:49
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Aile Şirketlerine Anayasa Uyarısı

Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve grubun sağlık alanındaki markası Zade Vital®’in Genel Müdürü Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, DERSİAD’da sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Büyükhelvacıgil verdiği konferansta, aile şirketlerine anayasa oluşturmalarını tavsiye ederek işadamlarına “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası” kitabını imzaladı.

Sanayici ve işadamlarına aile anayasasının öneminden bahseden Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve 125 yıldır varlığını sürdüren Helvacızade A.Ş’nin gelecekte daha sağlam adımlar atmak için “Aile Anayasası” oluşturduğunu vurguladı.

Şirketin 3. kuşak yöneticilerinden Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, verdiği konferansta her aile şirketinin Aile Anayasası oluşturması gerektiğini savunarak inceliklerini anlattı. Başarıyı gelecekte de sürdürmek için dedelerinden öğrendiklerini gelecek kuşaklara taşıdıklarını ifade eden Büyükhelvacıgil, Helvacızade Aile Anayasası’nın nasıl oluşturulduğunun ipuçlarını verdi ve “Aile anayasası, şirketin geleceğini şansa bırakmayan, şirketlere özel hazırlanan yazılı kurallar bütünüdür. Anayasa her ailenin şirketinin vizyonu ve misyonu doğrultusunda hazırlanır. Anayasada yer alan yetkinlik kriterleri doğrultusunda aile bireylerinin donanımlı olarak görev almaları sağlanır” dedi.

Aile şirketlerinin genelde 1-2 nesil sonra dağılma tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini vurgulayan Büyükhelvacıgil, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: “Aile şirketlerinde, kurumsallaşma sürecinde aile yönetimi ile şirket yönetimi arasında ilişkiler kurulamayarak işletmeler hala klasik yöntemlerle idare ediliyor.” Kuşaklararası yönetim değişiklikleri 25-30 yıllık bir zaman dilimini içerdiği için, eski ve yeni yöneticiler arasında görüş ayrılıkları olabildiğinden söz eden Mevlüt Büyükhelvacıgil, değişim sürecinin getireceği yeniliklere ve gelişmelere uyum gösteremeyen, dönüşüm olgusunu gerçekleştiremeyen işletmelerin başarılı olması ve rekabet edebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Aile Şirketlerine Anayasa Uyarısı
HABER YORUMLARI