YAZARLAR

■ Dünyalık mal sana yöneldiği zaman sen de vermesini bil. Zira vermek o malı tüketmez. Dünyalık mal senden yüz çevirdiği zaman yine ver. Çünkü o mal devamlı sende kalmayacaktır.

***

Kimse durup dururken “ahi” olamaz.

Ahi Evran ise, hiç olamaz. Ahi olmak için öncelikli koşul; adam gibi adam olmaktır.

Ahi sözcüğü neyi ifade etmektedir?

Kardeş, arkadaş, yaren, dost, yiğit.

Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir kavram. Birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, yoksulu gözeten, barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve etik kurallarına bağlı esnaf ve sanatkârların iş örgütü anlamını taşır.

Ahiler savaşta silah kuşanır, barışta çalışır, üretir ekonomiye hız katarlar.

Ahilik koşulları özetle şöyledir;

Ahi öncelikle sanat sahibi ve kanaatkâr olacak, helal kazanacak ve harcayacak
Kitap okuyacak, yerken içerken, giyinip kuşanırken, yatarken kalkarken gelenek ve göreneklere uygun davranacak.
Mert olacak, cömert, gülümser, sabırlı olacak, sır saklayacak.
■ Bilginlere saygı duyacak; affetmesini bilecek, kin tutmayacak.
Dünya malına tamah etmeyecek, yanlış ölçmeyecek, eksik tartmayacak.
Akrabasını arayacak, fakir fukarayı soracak, gururdan kibirden arınacak.

Çıraklarını ve kalfalarını koruyacak, kusurları nefsinde arayacak.
■ Gelmeyene gidecek, sormayanı soracak, ayıbı saklayacak.
Allah için sevecek, Allah için kızacak.
Yalan dolan niza ile asla ilintili olmayacak dedikodu gıybet yapmayacak.

■ Gönlü zengin, gözü tok, insan olacak!

Ahinin eli, kapısı ve sofrası açık; gözü, dili, beli kapalı olacak. İçi dışı bir, gönlü zengin, gözü tok olacak.

Alaaddin Keykûbâd’ın isteği üzerine, Ahi Evran, 1227 tarihinde Konya’ya yerleşti ve kendisini tamamen bilime verdi. Kayınpederi ve Hocası Hâmid Kirmânî’nin ölümünden sonra Kayseri’ye giden Ahi Evran, ihvanları ve kardeşlerini sistemin içine aldı. Ahileri koruyup kollayan Sultan Alaaddin Keykubat, saltanat kavgasında öldürüldü. Yeni yönetim başkentteki ahileri dağıttı ve Ahi Evran cezaevine konuldu. Anadolu’ya giren Moğollar, belde ve haneleri viraneye çevirdi. Ahiler de silahlanıp pusatlandı, şeyhlerin emrinde cihada çıktı. Düşmanın saldırısına mertçe dayandı; karşılık verdiler. Bu direniş üzerine Baycu Noyan, çılgına döndü ve geri dönüşe karar vereceği sırada bir Ermeni dönmesi ihanet edince Moğollar Kayseri’ye girdi. Erkekler katledilirken kadınlar esir alınıyordu. Ahi Evran, Konya’da hapis tutulduğundan olaylara müdahale edemedi. Eşi de Moğollara esir düştü. Anadolu’nun Ahi Evran’a gereksimin duyduğu dönemde, O, maalesef beş yılı hapis olarak geçirdi.

II. İzzeddîn Keykâvus tahta geçince Naib Celâleddîn Karatay, ahileri serbest bıraktı.
Ahi Evran bir süre Denizli’ye gitti, Sultan kendisini Konya’ya davet etti, çağrıya uydu, medreselerde dersler vermeye başladı.
Ahi Evran ömrünün son 15 yılını Kırşehir Gülşehir’de geçirdi. Moğollar, Ahi Evran’ı ortadan kaldırmadıkça Anadolu’da egemen olamayacaklarını anlayınca en sonunda bir fırsatını bulup onu şehit ettiler.

Devleti yönetenler, siyasal aktörler ve sivil toplum örgütleri toplumun tüm katmanlarındaki önde gelenler “ahi” niteliğinde olsa, aynı kişilikleri taşısa, ülkemiz çağdaş uygarlık ve tam demokrasiyi yolunda ivmeyi yakalayacaktır.

BİR DAMLA:

İŞİNE VE EŞİNE SAHİP OL!
Ahi Evran’ ın eşi de teşkilatçıdır, “Bacıyan-ı Rum” kurumunu o yönetiyor. “Ahiler’in kadın kolu” sayılan bu kurum, muhtaç ve kimsesiz kızlara sahip çıkıyor.

Bilim ve sanat öğretiyor, yuvalarını kuruyor. Dulların, acuzelerin bakımı onlardan soruluyor. İlkeleri ise şöyledir;

“İşine, eşine ve aşına sahip ol!”

> Yeni Meram >Yazarlar > AHİ EVRAN VE KONYA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.