YAZARLAR

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.
***

Hz. Peygamber kahkahalar atılan bir Meclis’e uğradı ve dedi ki;

Meclisinizi, muhabbetinizi, zevkleri altüst eden şeylerle karıştırınız!

Mecliste bulunanlar “O nedir?” diye sorunca Hz. Muhammed, yanıt verdi;

– Ölümdür!

Hz. Enes’in rivayetine göre, Peygamber Efendimizin ölüme ilişkin kimi sözleri;

Ölümü çok anımsayın, zira o, günahlardan korur ve dünyadan yüz çevirttirir.

Ayırıcılık bakımından ölüm yeter!

Nasihat olarak ölüm yeter!
Peygamber Efendimiz mescide gitmişti. Orada kimilerinin konuşup gülüştüklerini görünce şöyle konuştu;

– Ölümü anın, iyi biliniz ki, nefsimi kudret elinde bulunduran Allah’a yemin ederim ki, bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.

Adamı övdüklerinde Peygamberimiz sordu;

– Bu adamın ölümü anması nasıldır?

Onlar,“Ölümü andığını hiç hatırlamıyoruz” deyince, Peygamber Efendimiz konuştu;

O hâlde adamın bir değeri yoktur!
Peygamber Efendimizin huzurunda bulunuyordum. Ensar’dan birisi, “İnsanların en akıllısı ve en keremlisi kimdir?” diye sordu. Peygamber Efendimiz; “Ölümü daha çok anan ve onun için daha çok hazırlanandır. İşte dünyanın şerefini ve ahiretin keremini ihraz eden akıllılar bunlardır.
Ölüm, dünyanın bütün kötülüklerini açığa çıkardı da akıl sahibi için dünyalık hususunda sevinç için bir şey bırakmadı. ;

İbni Sîrîn’in yanında ölümden bahsedildiği vakit bütün âzâları ölmüş gibi donardı.
Ömer bin Abdülaziz her akşam adamlarını başına toplar, ölümden bahsederler ve âdeta bir ölen varmış gibi ağlarlardı…

***

Hazret-i Ebu Bekir ölünce herkes ağladı.

Hazreti Ali, ölüm haberini işitince, ağlayarak geldi. Kapı önünde durup şunları söyledi;
Yâ Ebâ Bekir! Sen, Resûlullah’ın sevgilisi, arkadaşı, dert ortağı, sırdaşı ve müşâviri idin. Önce İslâm’a gelen sensin. Senin imanın, hepimizin imanından daha saf oldu. Senin yakinin, daha kuvvetli, Allah’tan korkun daha büyük oldu. Herkesten zengin, daha cömert sen idin. Resûlullah’a en şefkatli, en yardımcı, sen idin. Sohbetin, hepimizin sohbetinden daha iyi idi. Hayır sahiplerinin birincisi sensin. Senin iyiliklerin, hepimizinkinden çoktur. Resûlullah’ın huzurunda, senin derecen en yüksek oldu. O’na en yakın, sen oldun. İkramda, ihsanda, güzel huylarda, boyda, yaşta, O’na en çok benzeyen sen oldun. Allahü Teâlâ sana, çok mükâfat versin ki, Resûlullah’a herkes yalancı derken sen, doğru söylüyorsun, inandım dedin. Sen, O’nun kulağı ve gözü gibi idin. Allahü Teâlâ seni, Kur’ân-ı Kerîm’de adıyla onurlandırdı. Resûlullah’a, en sıkıntılı zamanlarında yardımcı oldun. Barışta O’nun huzurunda, savaşlarda O’nun yanında idin, O’nun ümmetinin halifesi, O’nun dininin koruyucusu idin. Cahiller dinden çıkarken, sen İslâm dinine kuvvet verdin. Herkes şaşırdığı zaman, sen kükremiş arslan gibi ortaya çıktın. Herkes dağılırken sen onun yolunu tuttun.
Eshâbın az konuşanı ve en beliği, edibi sen idin. Her sözün, her buluşun doğru, her işin temizdi. Gönlün herkesten kuvvetli, yakinin hepimizden sağlam idi. Her işin sonunu, önceden görür, geri kalmışları İslâm’a sokarak aydınlatırdın. Mü’minlere şefkatli, affedici baba idin. İslâm’ın ağır yükünü sen taşıdın. İslâm’ın hakkını herkes elden kaçırırken, sen yerine getirdin. Sen Mü’minlere sığınak, dayanak ve gölge idin. Münafıklara sert ve ateşli idin. Allah bize, senden ayrılma acısı için sabırlar ve ecirler versin! Bizleri azmaktan, sapıtmaktan korusun”
Çevredekiler, sessizce, Hz. Ali’nin sözlerini dinledi. Sonunda hepsi, hüngür hüngür ağladı.

BİR DAMLA:

■ Hz. Yunus, gözleri görmeyinceye kadar ağladı. Beli bükülünceye kadar kıyâm etti. Kuvvetsiz kalıncaya kadar namaza devam etti. Sonra; ‘Yâ Rabbî, eğer seninle aramızda ateşten deniz olsa da onu aşar ve sana gelmeğe çalışırım’ dedi. Sevgi böyle olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > AĞLAMAK VE GÜLMEK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.