Torku Jelifest

Afşar Hadimi Barajı’nın yüzde 65’i tamamlandı

  • Giriş Tarihi: 16.12.2015 7:59
  • Güncelleme Tarihi: 7:59
Afşar Hadimi Barajı’nın yüzde 65’i tamamlandı

Konya Çumra Ovası 3. Merhale Projesi'ne içme ve sulama suyu temin etmek amacıyla yapımı gerçekleştirilen Afşar Hadimi Barajı inşaatında yüzde 65 fizikî gerçekleşme sağlandığı belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Konya Çumra Ovası 3. Merhale Projesi’ne içme ve sulama suyu temin etmek amacıyla yapımı gerçekleştirilen Afşar Hadimi Barajı inşaatında yüzde 65 fizikî gerçekleşme sağlandığı belirtildi. Çalışmaların tamamlanmasıyla, Afşar Hadimi Barajı’nda toplanan sular ile Taşkent, Hadim, Kongul ve Kurudere Regülatörlerinden gelen sular Afşar Bağbaşı Hadimi Tüneli vasıtasıyla, yapımı tamamlanan Bağbaşı Baraj rezervuarına aktarılacak, buradan da Mavi Tünel ile Konya-Çumra Ovasına iletilecek. Afşar Hadimi Barajı. İnşa edilecek baraj ile 386 milyon metreküp su depolanması planlanıyor.

BSA KANALI 2. KISIM YÜZDE 93 TAMAM

Kanal ıslahı amacıyla, Konya-Çumra 2. Merhale Projesi kapsamında Mavi Boğaz girişinde yapımı devam eden BSA (Beyşehir-Suğla-Apa) Kanalı 2. Kısım çalışmasında da yüzde 93 fiziksel ve ihale bedeli cinsinden gerçekleşme sağlandı.

BSA-2 işi; 2011 yılında tamamlanan BSA Kanalı 1. Kısım İnşaatı işinin mansabında yer alan ve 1. kısma ait kanalın mansap şartlarının sağlanabilmesi için 30 bin 519 metre toprak kanal ıslahı, 4 adet köprü ile kanalın devamında yamaç sulama yapıları, kavşut ve üzerindeki yol geçişleri için menfezlerin yapılmasını kapsıyor.> Yeni Meram >Konya > Afşar Hadimi Barajı’nın yüzde 65’i tamamlandı
HABER YORUMLARI