Torku Jelifest

Afşar Hadimi Barajı ile 116 bin 600 dekar zirai alan suya kavuşacak

  • Giriş Tarihi: 21.11.2016 14:12
  • Güncelleme Tarihi: 14:14
Afşar Hadimi Barajı ile 116 bin 600 dekar zirai alan suya kavuşacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Afşar Hadimi Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Konya Kapalı Havzasına can suyu getirecek atılımlardan biri olan Afşar Barajı ile 116 bin 660 dekar zirai alan suya kavuşacak.

Mutlu Akü

Barajda Yüzde 90 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında bulunan Konya-Çumra III. Merhale Projesi’nin bir parçası olan Afşar Hadimi Barajı’nın temeli 14 Ekim 2012’de Başbakan Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atıldı.

Afşar Hadimi Barajı Konya’nın güneyinde, il merkezine 146 km mesafedeki Taşkent ilçesi sınırlarında yer alıyor. Baraj yeri, ilçe merkezine 9,6 km uzaklıkta olup, Afşar Köyü mevkiinde Ilıcapınar Deresi üzerinde bulunuyor. Temelden yüksekliği 127 metre olan baraj 386 milyon metreküp depolama hacmine sahip. Toplamda 26 bin 900 m³ beton dökülerek ön yüzü beton kaplama imalatı tamamlanan Afşar Hadimi Barajı’nda 2016 yılı Kasım ayı itibarıyla fiziki gerçekleşme oranı yüzde 90’a ulaştı.

Baraj, İçme ve Sulama Suyu Temin Edecek

Projenin Konya Çumra Ovası III. Merhale Projesi’ne içme ve sulama suyu temin edecek büyük bir yatırım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Projeyi hizmete aldığımızda Afşar Hadimi Barajı’nda toplanan sular ile Taşkent, Hadim, Kongul ve Kurudere Regülatörlerinden gelen sular Afşar Bağbaşı Hadimi Tüneli vasıtasıyla, yapımı tamamlanan Bağbaşı Baraj rezervuarına aktarılacak ve buradan da Mavi Tünel ile Konya-Çumra ovasına iletilecek. Baraj ile hem 116 bin 660 dekar zirai alan modern sulama sistemine kavuşacak hem de 29 bin nüfusa içmesuyu sağlanacak” dedi.

Milli Ekonomiye 100 Milyon 389 Bin TL Katkı Sağlanacak

Projenin tamamlanması ile birlikte ülke ekonomisine yılda 100 milyon 389 bin TL katkı sağlanacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Afşar Hadimi Barajı’nın tamamlanması ile Konya Ovası’nda toplam 223 milyon 410 bin dekar arazinin sulanmasında eksik kalan su ihtiyacı tamamlanacak ve Konya Kapalı Havzası’nın yeraltı suyu desteklenecek. Ayrıca bu projeyle 29 bin kişiye de istihdam alanı oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Afşar Hadimi Barajı ile 116 bin 600 dekar zirai alan suya kavuşacak
HABER YORUMLARI