YAZARLAR

ADAYLAR SAHAYA İNDİ!-Erol Sunat-Yeni Meram Gazetesi

Şubat ayının ortalarına doğru geldiğimiz şu günlerde 31 Mart 2019 Mahalli seçimlerinin adayları belli olduktan sonra, adaylar sahaya, yani seçim meydanlarına inmeye başladılar.
Cumhur İttifakı bu konuda hem elini çabuk tuttu, hem de belirlediği adaylarla rakiplerinden önce sahaya inerek çalışmaya başladı.
Ak Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı adı altında girdikleri seçimde, Konya Büyükşehir ve Merkez İlçelerde, MHP’li aday yok. MHP alınan karar gereği, merkez ve merkez ilçelerde Ak Partiyi destekleyecek.
Millet İttifakı cephesinde ise, Konya Büyükşehir’de aday göstermeyen CHP, İYİ Parti adayı Mimar Oğuz Şimşek’i desteklerken, merkez İlçelerde her parti kendi adayı ile seçime girecek kararı gereğince adaylar açıklandı.
Saadet Partisi Genel Merkezi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiği ve ilan ettiği, Konya için oldukça önemli ve etkili isimlerinden biri olan Mustafa Özkafa’nın adaylığını, almış olduğu yeni bir kararla geri çekti.
Özkafa’nın yerine İl Başkanı Av. Hasan Hüseyin Uyar’ın aday gösterildiğini açıklarken, daha önce açıklanan Selçuklu haricinde kalan, Meram ve Karatay adayları da açıkladı.
Demokrat Parti Genel Başkanı, Gültekin Uysal’ın açıkladığı aday listesinde ise, Demokrat Parti Konya İl Başkanlarından Ali Seçmen Çevik Büyükşehir adayı olarak yer aldı.

*****
Konya, Büyükşehir statüsü kazanıp, üç merkez ilçeye sahip olduktan sonra, yapılan ilk mahalli seçim olan 1989 yılından bugüne, merkez ve merkez ilçelerin tamamını alan siyasi parti, İlçelerde de ekseriyetle seçimleri kazandı.
Bunun adı son 30 yıldır 4-0…
Ancak, sorulan sorular arasında en dikkat çekenleri şunlar;
4-0’a devam mı, tamam mı? Cumhur ittifakı oy patlaması yapabilir mi? Partilerin oy yüzdeleri ne olur, mesela beklenenin altına düşebilir mi? Belediye Meclis Üyeliği dağılımında dengeler nasıl oluşur? Bugüne kadar sadece iki kadın Belediye Başkanı gören Konya, 31 Mart akşamı yeni bir kadın Belediye Başkanı görebilir mi?
Bildiğiniz gibi, Konya’nın ilk kadın Belediye Başkanı olan ve Anavatan Partisinden Yalıhüyük Belediye Başkanlığı yapan Asuman Topkara Hanımefendi, diğeri ise Ak Partiden Meram Belediye Başkanlığına seçilen Fatma Toru Hanımefendiydi.
31 Mart 2019 seçimlerinde kadın adayların şansı ne olur onu da sandıklar açıldığında göreceğiz.
Konya, Mahalli seçimlerde 1989 yılından bu yana 30. yılını doldururken, en çok oyu merkezde 4-0 yapan partilere verdi.
30 yıl sonrasında durum ne olur?
Biliyorsunuz, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti son 30 yıla, Konya’da damga vuran partiler oldular.
31 Mart 2019 seçimlerine partilerimiz kurmuş oldukları ittifaklarla ve belli olan adaylarıyla birlikte şu şekilde giriyorlar;
CUMHUR İTTİFAKI; Büyükşehir: Uğur İbrahim Altay-Karatay; Hasan Kılca-Meram; Mustafa Kavuş-Selçuklu; Ahmet Pekyatırmacı
MİLLET İTTİFAKI; Büyükşehir, Oğuz Şimşek-İYİ Parti Meram; Mehmet İlker Yiğit-CHP Meram; Mehmet Gayretli-İYİ Parti Selçuklu; Muammer Çağlayan-CHP Selçuklu; Ahmet Adil Tırpan, İYİ Parti Karatay; Ahmet Tamer-CHP Karatay; Mehmet Şeflek
SAADET PARTİSİ; Büyükşehir; Av. Hasan Hüseyin Uyar-Karatay; Sinan Toprak-Meram; Hüseyin Saydam-Selçuklu; Kenan Özcan
DEMOKRAT PARTİ; Büyükşehir; Ali Seçmen Çevik- Karatay; Münir Nair Kapandı- Meram; Ali Kaya- Selçuklu; Mukaddes Edirneligil

*****
Bir buçuk aydan az biraz fazla zamanın kaldığı mahalli seçimlerde, Merkez ve merkez ilçelerin dışında kalan 28 İlçede sürpriz olur mu? Olursa nerelerde olur? Nasıl olur? Bağımsız adayların şansı ne kadar, gibi sorular sorulmaya devam ediyor.
Bağımsız adaylar seçilebilecek oy alamazlar diyenlerin aksine, birçok insan bağımsız adayların oldukça güçlü, tanınan ve bilinen isimler olduğu, dengeleri değiştirebilecek kabiliyet, liyakat ve tecrübeye sahip oldukları düşüncesindeler. Bu türden düşünceler 31 Mart seçimlerinin bağımsız adayların yolunu açabileceği ihtimalini güçlendiriyor.
BEYŞEHİR’de, İYİ Parti adayı sağlık nedeniyle çekildi. En güçlü aday olarak görülen Cumhur İttifakı adayı Ak Partili Üzeyir Yaşar’ın karşısında, üç dönem Beyşehir Belediye Başkanlığı yapmış olan Adil Bayındır bağımsız aday olarak çıkıyor. Beyşehir seçimleri en dikkat çeken seçimlerden birisi olmaya namzet.
SEYDİŞEHİR’de, Cumhur İttifakının adayı Ak Partili Mehmet Tutal favori olarak gösterilirken, İYİ Parti adayı Seydişehir Belediye Başkanlarından Muammer Urhan’ın şansının yüksek olduğu anlatılıyor. Yine Seydişehir Belediye Başkanlarından Bağımsız Aday Abdülkadir Çat’a da şans verenler çok, CHP’nin adayı olan Mehmet Katlav bir başka iddialı isim. Seydişehir’de adaylar güç dengesi olarak birbirlerine yakın, aradan sıyrılan bir aday Başkanlığı kazanabilir diyenler bir hayli fazla.
EREĞLİ’de, Cumhur İttifakının adayı Adem Erdal’ın yanı sıra CHP’den Bülent Ecevit Tatlıdil, İYİ Partiden Yaşar Yaman ve bağımsız olarak Ereğli Belediye Başkanlarından Hüseyin Oprukçu aday. Seçimin en zorlu geçeceği İlçe Ereğli. İbrenin kimden yana olduğu sorusunun cevabı henüz yok. En azından bugün için yok!
AKŞEHİR’de seçim Cumhur İttifakının adayı Ak Partili Salih Akkaya ile İYİ Parti adayı Osman Fedai arasında geçeceği konuşuluyor. Bütün göstergeler bu yönde.
KADINHANI’nda, Cumhur İttifakından Ak Partili Mehmet Badem, CHP’den Veli Köleli ve Bağımsız Aday olarak Kadınhanı Belediye Başkanlarından Hulusi Çökgel aday. Kadınhanı seçimleri de bir hayli çekişmeli geçeceğe benziyor.
ÇUMRA’ya gelince, Cumhur İttifakı adayı Ak Partili Halit Oflaz, CHP’den Veli Harman, İYİ Parti’den Rafet Gülşen adaylıklarını açıkladılar ve çalışmaya başladılar. Çumra Belediye Başkanlarından Yusuf Erdem’in Bağımsız Aday olarak adaylığını açıklamasının beklenmesi de, Çumra seçimlerini hareketlendirdi.
Ne mi diyelim?
Adaylara hayırlı, Konya ve İlçeleri için hayırlı ne ise o olsun inşallah.

> Yeni Meram >Yazarlar > ADAYLAR SAHAYA İNDİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.