YAZARLAR

■ Bir siyasetçi gelecek seçimi; bir devlet adamı gelecek kuşağı düşünür.

***

12 Haziran seçimleri, özellikle “adaylık yağmuru “ ile tarihe geçeceğe benziyor.

İktidar Partisi AKP de, bu yağmur daha yoğun, daha göz gözü görmez bir yağmur.

Üç aşağı beş yukarı seçimlerden yine birinci parti olarak çıkması büyük olasılık! Bu da siyasete soyunmak isteyenler ile bir mevki kapmak ya da makamlarını sağlamlaştırmak isteyenler için bir cazibe merkezi oluşturuyor.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış aday olmadı.

Mehmet Çerçi , Ali Osman Sali ve İsmail Özgün, Ali Kul , Mete Doğruer , Salih Erdoğan

Ülkü Güney , Faruk Koca , Eyüp Cenap Gülpınar , Akif Gülle adaylık için başvurmadı.

Ülke genelinde AKP’ne başvuranların sayısı 5.599’a ulaşırken, İlimizde de 171 kişi adaylık için iktidarın kapısını çaldı. Genel merkeze başvuranları da hesaba katarsak sayı 200’e dek uzanacak. Bunlardan 14’ü listeye girebilecek. Konya’nın milletvekili sayısı, son nüfus sayımı ile 16’dan 14 düştü. CHP ile MHP’nin çıkaracağı milletvekili sayısını da dikkate aldığımızda sonucu ihtimal hesaplarıyla çıkarmak olanaklıdır. Seçilemeyecek olan kimilerinin sesini sanki duyar gibiyiz;

Biz partimizden aday olduk, ona göre!

Bürokratların neden aday oldukları ise o kadar ayan beyan ki;

AKP’liyiz, koltuğu korumalıyız ya da, daha üst makamlara atanmalıyız!

Bütün bunlar, geleceğe yatırımdır.

İl Başkanı Sorgun’un açıklaması önemlidir;

Dış İşleri Bakanı Davutoğlu Konya’dan aday olacak!

Prof. Dr. Davuoğlu’nun Konya adaylığı, kuşkusuz liste dengelerini de değiştirecektir.

Dışişleri Bakanlığında da başarılı performans sergileyen kariyerinde hocalıkta olanTaşkentli hemşerimiz üstelik Başbakan Erdoğan’nın gözdelerinden. Onun liste başı olması kesin. Diğer sıralamalardan ne haber? Bir de Recep Konuk faktörü var. Sayın Konuk’un yaptığı başarı çalışmalar dillere destan, oy potansiyeli de yadsınamaz. Hüseyin Üzülemez de öyle. Diğer başarılarının yanında en önemli icraatı Konya’ya yeni bir Üniversite kazandırmasıdır.

RTÜK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya’nin listeye girmesi güçlü ihtimaldir.

Kişilikli, kaliteli ve atılımcı bir iletişimcidir.

Bir de kadın adaylar faktörü var. Partilerin lider ve sözcüleri 12 Haziran seçimlerinde daha çok kadın adaya yer vereceklerini deklare ettiler. Başvuranlar arasında yedi kadın var. Bunlardan biri, Avukat Fatma Berber Aytan. Çankaya gibi önemli bir ilçenin yönetim kurulunda görev almış, adaylık dolayısıyla istifa etmiş güçlü bir hanım. Başkent’in ve Ankara’nın güçlü işadamlarından Aytanlar’ın gelini. Güzelkılıçlar’a kadar uzanan bir akrabalık.

Bir de sürpriz var;

Büyük Şehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in milletvekilliği için adı sıkça telaffuz edilmesine karşın, başvuranlar arasında yok. Sayın Akyürek siyaseti de iyi öğrendi, yapılması gerekeni bilir, ince eler ve sık dokur.

Bunca aday çokluğunun yanında sadece bir gazeteci aday var;

Gözünü budaktan sakınmayan bir kalem Başbakanlık müşavirlerinden Doğanhisarlı hemşerimiz Ahmet Şükrü Kılıç.

Diyeceğim o ki; Milletvekillerinin listeye girmeleri ve yerleri de garanti değil. Kuşkusuz banko girecekler var, ama kaç kişi ve hangi sırada? Yeni sürprizlere hazır olunmalıdır.

BİR DAMLA

■ Ayinesi sandık sonucudur demokrasinin propagandaya bakılmaz.

■ Seçim, kurşundan güçlüdür.

■ Oy vermek bir şeyleri değiştirecek olsa çoktan yasaklanmış olurdu.

■ İster kazan ister kaybet seçimlerden sonra alışverişe gidiyoruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ADAY YAĞMURU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.