YAZARLAR

Adama ağız burun girerler..-Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi

Konu bize geliyor bizde yazıyoruz..
Mesela bu yılın Ocak ayında vatandaşların ortak sıkıntılarını yazmışız. Demişiz ki; Konya Büyükşehir Belediyesi bu otobüs şoförlerine hiç mi eğitim vermez. Yoksa veriyor da şoför beyler, sen salla başını ben bilirim işimi mi yapıyorlar..
Devam etmiş ve şikayetlerden bazılarını şöyle sıralamışız..
Örneğin selam almıyorlarmış. Vatandaş ola ki soru sorduğunda, “Görmüyor musun orada yazıyor” ya da “Ben bilmiyorum kardeşim” diye el kol hareketleriyle yolcuyu tersliyorlarmış. Sizi şikayet edeceğim diyene de, “Git bildiğin yere söyle” veya “Geç kardeşim otur yerine ya” gibi ukalâca ve pişkin cevaplar veriyorlarmış..
Aşırı hız yapıyorlarmış. Trafikte koskoca otobüsle makas atıp yolcuların korkulu anlar yaşamalarına sebep oluyorlarmış. Durakta aniden frene basıyorlarmış ve özellikle ayaktaki yolcular bir o yana bir bu yana ipek mendil gibi savruluyorlarmış..
Daha yolcular tamamen inip bitmeden kapıları kapatıyorlarmış. Binip kartı gösterir göstermez hemen oturman gerekiyormuş, zira otobüs sen daha binerken hareket ettiğinden adeta havalarda uçabiliyormuşsun..
Şikayetlerden bazılarını böyle yazmışız ve bu şikayetler aynen devam ediyormuş. Yani düzelen hiçbir şey olmamış..
Mesela geçtiğimiz günlerde birkaç şikayet daha geldi ve adamlar anlattılar..
Otobüsün içindeydim. Durakta durduk ve epeyce yaşlı bir amca binmek için kapıya yanaştığında kapı biraz geç açıldı. Amca bindi ve gülümseyerek, “Gideceksin sandım oğlum” dedi. Şoförde, “Ben gidersem arkadan gelene binersin kardeşim” diyerek kızgın bir tavırla onu azarladı. (Arkadan gelen dediği otobüste yarım saat sonra geliyor. Yani yaşlı adam soğukta orada yarım saat daha bekleyecek) Daha sonra da yanında oturan arkadaşına dönerek, “Bu 65 yaş üstleri de hep böyle” diyerek dangalaklık yapmış..
Bir başka olayda ise otobüse binen bir vatandaş şoföre Fetih caddesinden geçer mi diye sorunca şoför bey ona da, “Ben fetih metih bilmem kardeşim” diyerek o kadar yolcunun içinde onu azarlamış..
Öteki şikayette şu. Adam şoförümüze, kültür parktan geçer mi diye sormuş, “Geçmez kardeşim” demiş. Fakat otobüs Alaeddin Tepesinden, yani kültür parkın önünden değil hemen yanından geçmiş ve ancak vatandaş o otobüse “Geçmez” dendiği için binememiş tabi..
Şimdi anlıyoruz belediye otobüs şoförlerinin neden dayak yediklerini. Vatandaşın hepsi yaşlı amcalar gibi mülayim olmuyor. Dişlisine denk geldin mi ağız burun giriyorlar demek ki..
Belediye Ulaşım Dairesi Başkanı konuyla ilgili bir çalışma yapacaktır heralde, bakın söylemekten dilimizde tüy bitti. Vatandaş milletin içinde dangalak şoförün azarlamalarına neden maruz kalıyor anlamadım..

> Yeni Meram >Yazarlar > Adama ağız burun girerler..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.