YAZARLAR

■ Yiğit harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur. Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar gider, dilden çıkarsa kulağı aşamaz.

■ Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğe ulaşır, bazılarının üzerine ise büyüklük toplu iğne ile tutturulur.

***

■”Adam hacı mı olur ulaşmakla Mekke’ye,

Eşek derviş mi olur taş çekmekle tekkeye.”

Adam vardır, adamcık vardır. Siparişle “adam “ olunmaz; adam adam gibi olunur.

Günümüzde çekilen sıkıntılarının ana eksenini “adamcıkların adamların önüne geçmesi oluşturmaktadır. Başka anlatımla “adamcıkların” sayısı adamların sayısını geçince toplumsal sıkıntı tavan yapmaktadır. Sık fikir ve görüş değiştiren dönekler de var;

■ Pek rengine aldanma felek eski felektir
Zira feleğin meşreb-i nasazı dönektir.

Yaşanan manzara-i umumiye bu; adam az; adamcık çok; dönek de ayniyle vaki.

***

Bir kasabada insanlar her gün hava kararınca maymuncuklarını ve fenerlerini alır, komşularının evlerini soymaya giderlermiş.
Fakat gün doğarken geri döndüklerinde de doğal olarak kendi evlerini de soyulmuş bulurlarmış. Ülkede kimse kaybetmezmiş, çünkü herkes birbirinden çalarmış. Adamın biri ise diğerleri gibi çantasını fenerini alıp hırsızlığa çıkmaktansa, evinde kalıp çalışmayı tercih edermiş. Uzun süre sabreden bu adam sonunda dayanamamış, o kasabayı terk etmiş.
Kasaba giderek işi geliştirmiş. Hırsızlıkta ustalaşıp zenginleşenler kendileri için soygun yapmak üzere maaşlı hırsızlar tutmaya başlamışlar. Mallarını korumak için bekçiler bulmuş, hapishaneler kurmuşlar. Kendi mallarının çalınmasını da yasadışı ilan etmişler! Çoğunluk fakirleşmiş. Sonuç mevcut düzeni sürdürecek bir çözüm üretmeye gelmiş.
Kasaba ileri gelenleri uzun uzun düşündükten sonra düzeni sağlamak için oraları ilk terk eden dürüst adamı başa getirmeye karar vermiş. Sora sora nerede yaşadığını öğrenmişler. Evine gittiklerinde kapıda bir kâğıt görmüşler. Kâğıtta şunlar yazıyormuş:
■ Bir insan dürüst olduğu için aranıyorsa, her şey için çok geç olmuş demektir

Dale Carnegie diyor ki;
* Karşınızdakinin fikirlerine saygı gösterin ve asla “yanılıyorsun” demeyin…
* Eğer hatalıysanız bunu hemen kabul edin.
* Yargılamayın ki, yargılanmayınız.
* Eleştiri insanları kendilerini savunmaya ve genellikle kendini haklı görmeye iter…
* Karşımızdakilerle ancak, onlar bizimle ilgilendiğinde ilgileniriz…
* Çoğu insan, tek istedikleri kendilerini dinleyecek biri olmadığında doktorunu arar…
* Fikirlerinin yanlışlığı kanıtlanan kişi, hâlâ aynı fikirleri savunur…
* Nefreti nefretle değil, ancak sevgiyle yok edebilirsiniz.

Büyük yazar Borges, yolda yürürken hayranı yanına yaklaşmış ve emin olmak için sormuş;

– Siz Sinyor Borges misiniz acaba?
– Bazen!

Borges’in yanıtı şöyle algılanabilir;

Bazen adam gibiyim, bazen değil!

Doğru olan kuşkusuz, kişilerin sürekli adam gibi olmalarıdır. Ama nerede? Maddenin ve çıkarların öne geçtiği günümüzde her dem adam gibi adam bulmak da zorlaştı. İnsanların günün koşulları karşısında fır döndü” oldu

Boşuna söylememiş Ziya Paşa;

■ Dehri ararsan binde bir âdem bulamazsın
Adem görünen harları adam mı sanırsın.

Dr. Wayne Dyer’in iyi insan niteliğinden;

■ İyi insanlar, yaşamın her yönünü severler, şikâyet etmekle ya da olayların daha değişik olmasını istemekle vakit kaybetmezler. Onların sevgi anlayışları, sevdiklerine hiçbir değeri zorla kabul ettirmemeyi gerektirir.

Bir damla:

Hazret-i Şems’i, konuşup nasihat etmesi için bir meclise davet etmişler. Hazret, meclise girer girmez, kapı eşiğine oturmuş. Kendisini başköşeye davet edenlere de şu yanıtı vermiş:

“Adam adamsa oturduğu her yer köşe olur ona

Adam adam değilse, köşe bile eşik olur ona!”

> Yeni Meram >Yazarlar > ADAM OLMAK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.