YAZARLAR

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre, The New Scientist dergisi, insanların, ilim dünyasının açıklayamadığı davranışlarını sıraladı. Sebeplerine dair değişik teorilere de yer verilen listede şu davranış biçimleri yer alıyor:
YÜZ KIZARMASI: İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin, insanın yalan söylediğinde diğerlerinin bunu anlamamasını sağlamak için yüzünün kızaracağı şekilde evrimleştiği teorisiyle açıklamaya çalıştı. Bazı bilim adamları ise bunun zayıflığı ifşa ederek, olaylarla yüzleşmeye ya da daha içten davranmaya yardımcı olduğu fikrini savundu
KAHKAHA ATMAK: İnsanın ruh halini iyileştiren endorfin hormonu nedeniyle güldüğü düşünülüyor. Ancak on senelik bir araştırmanın neticeleri, insanın espriden çok vasat sözler karşısında kahkaha attığını ortaya koyuyor.
ÖPÜŞMEK: Bütün toplumlarda görülmeyen, bundan dolayı da genetik olamayacağı neticesine varılan öpücük, emzirme ve eski insanların çocuklarını ağızlarıyla besleme alışkanlıklarıyla ilişkilendiren teorilere bağlanıyor
BURUN KARIŞTIRMAK: Her dört gençten biri, günde ortalama 4 kez burnunu karıştırıyor ve bunun nedeni bilinmiyor. Burun karıştırmanın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inananlar var.
RÜYA GÖRMEK: Sigmund Freud’un, rüyaların bilinç altını yansıttığına ilişkin teorisine şüpheyle yaklaşılıyor. Rüyanın, genel olarak hisleri yansıttığı söylenebilir, ancak garip rüyalar görülmesinin sebebi henüz tam olarak açıklanamadı.
BATIL İNANÇLAR: Dinin, bir mana taşımayan, tuhaf, ancak rahatlatan alışkanlıklar olarak vasıflandıran batıl inançları tetiklediği düşünülüyor.
FEDAKARLIK ETMEK: Bu davranışın, insanlar arasındaki bağların geliştirilmesine yönelik olabileceği gibi sadece keyif verdiği için yapılabileceği iddia ediliyor.
SANAT FAALİYETLERİ: Dans etmekten, heykel tıraşlığa bütün sanat dallarının, kişinin kendisini gösterme ve beğendirme isteğinden kaynaklanabileceği belirtiliyor. Nitekim bunun, sadece bilgi ve tecrübe paylaşımı için bir araç olabileceği de düşünülüyor
ERGENLİK: Diğer hiçbir hayvanın bu dönemden geçmediğine dikkati çekiliyor.

Kimi bilim adamları bu dönemin, insan beyninin olgunluk çağına geçmeden önce yeniden düzenlemesine yardımcı olduğunu ya da gelecekteki sorumlu yıllar öncesi insanın davranış biçimlerinden kendisini

denemesine izin verdiğini düşünüyor.

***

Laf Salatası;

*Ayağında kundura, elinde Milan Kundera kitabı!
* Bu pahalılıkta hala et yiyebilen, Butlu Azınlık sayılır hani!
* Vejateryenlik ‘ot’ gibi yaşamak değildir ama!
* Tek bir “düsturum” vardır: Her şeye “destur’suz dalmak!”

* Eşek şakası, eşek şakası diyorlar… Eşekler çok mu şakacı hayvandırlar gerçekten?
* Kim demiş besi hayvanlarımız azalıyor diye, Anadolu dana dolu be!
* Adalardan bir yar gelemez bizlere… Vapur seferleri iptal!
* Kızlara asılırsan hata yapabilirsiniz. Üzülmeyin… ” Hatasız kur olmaz”
* Bir internet kafede “karın tık”lığına çalışıyorum!

***

Haftanın sözü

■ Kusursuz arkadaş aramak, dost edinmeyi istememek demektir. )

***
BİR DAMLA:

Marsilyalı bir adam bisikletle Lyon’a gidiyordu. Yorucu ve uzun bir yolculuktan sonra tam şehre gelmişken bisikletten düşüverdi. Etrafını saranlara, hiç bozuntuya vermeden konuştu:
“Korkacak bir şey yok. Bizim o taraflarda bisikletten böyle inilir.”

> Yeni Meram >Yazarlar > AÇIKLANMAYAN DAVRANIŞLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.