YAZARLAR

■ Halk, hayatın kendisidir.

***

Bir eleştirim vardı;

Çoğu kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri kapılarına ve pencerelerini kapalı tutuyor, kamuoyu çoğu etkinliklerden bilgilenemiyordu. Serzenişimin hedef kitlelere ulaştığı kanısındayım;
Meram ve Karatay Belediyelerinden sonra Selçuklu Belediyesinden de etkinliklere ilişkin iletileri almaya başladım. Sayın Başkan ibrahim Altay Uğur’un beğenilen icraatlarını değerlendirmeye çalışacağım..

KTO Basın bürosu atağa kalktı, Sayın Başkan Selçuk Öztürk’ün ve Oda’nın tüm etkinliklerini izliyoruz.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesine, Karaman Belediye Başkanlığına, AKP İl ve Merkez İlçe Başkanlıklarına da hayranım. Rüzgâr esse bile Basının Haberi oluyor.

***

Çağımızın mesleği Halkla İlişkiler, kamu ve özel sektör kuruluş­ların­da en ön planda yer alan bir etkinlikler sistemidir. İletişim ve enformasyon çağında halkla ilişkiler bir lüks değil, gereksinimdir. Halkla ilişkilere, 20. Yüzyılın Altın Çocuğu denilmektedir. Kuruluşu dışa açmak, tanıtmak, kârından, zararından, başarısından, üretiminden, çalışmasından ve yöntemlerinden, hedef kitleleri bilgi­len­dir­mek halkla ilişkiler uygulamasının en önde gelen işlevidir. Bu bakımdan konuya ilişkin yapılanmalar giderek ivme kazanırken, kuruluş şemasının en ön sıraların da yer almaktadır. Günümüzde bütün kuruluşlar, çevre ile sıkı bağlantı içindedirler; bir bakıma da öyle Halkla ilişkileri, bilgi verme gibi dar bir çerçevede tanımlamak doğru değildir. Yöne­tim–halk ilişkisi ile bunları iyileştirmek ve en üst düzeyde tutmak da, Halkla İlişkilerin ilgi alanına girmekte, çalışmalarda iletişim kavramı öne çıkmaktadır. Bu nedenle kitle iletişim araçlarıyla yüz yüze iletişim de halkla ilişkiler uygulamalarında önemli yer tutmaktadır. Yalnız kuruluşların çalışma ve işlemlerini halka onaylatma mekanizması değil hedef kitlelerle de etkileşmektir.

Halkla İlişkiler, uygulamaları her şeyden önce bir iletişim çalışmasını öngörmektedir. Kişioğlu 24 saat boyunca, günlük yaşamının önemli bölümünde, sürekli iletişim içinde bulunmaktadır. Nitekim Bateson “İnsanlar günlük yaşamlarının yüzde yetmişini iletişim içinde geçirmektedirler” görüşünü dile getirmektedir. Bu saptamaya göre, kişiler günde 17, yılda 6 bin 205 saat iletişimle iç içe bulunmaktadır. Ülkemizde doğumla ölüm arasındaki çizgide yaş ortalaması 65 yıl olarak kabul edildiğinden, insanlarımız, bu sürecin 403 bin 325 saatini çeşitli biçimlerde iletişim kurarak geçirmektedir. Halkla ilişkiler uygulamalarının “üçüncü göz” benzetmesiyle yerine oturtulmaktadır.

Halkla ilişkiler kuruluşun vitrini ve aynasıdır. İçerisini dışarıya yansıtırken, dışarıdaki etkinlik ve oluşumları da içeriye taşımaktadır. Görüntüyü iyileştirmek için kesintisiz çaba ve çalışma içindedir; bu nedenle bir “rehabilitasyon merkezi” işlevi de görmektedir. Kuruluşları hedef kitlelere ve kamuya tanıtmak, benimsetmek; kimi değer yargılarını değiştirecek kadar önemli bir işlevi yüklenen halkla ilişkiler çalışmaları, emek, çaba ve özen istemektedir.

Hedef kitlesi ne olursa olsun, halkla ilişkiler çalışmaları, toplumların eğitim düzeyleri, siyasal rejimleri ve baskı gruplarının sayılarıyla da ilişkilidir. Söz konusu çalışmalar ekonomik ve toplumsal kalkınmayı özendirirken, aynı zamanda bir çağdaşlık ölçütü de sayılmaktadır. Harbison ve Meyers, insan gücü ve kaynakları bakımından toplumları gelişmiş, yarı gelişmiş, kısmen gelişmiş ve geri kalmış olarak dört gruba ayırmaktadırlar. Halkla ilişkiler çalışmaları üst düzeydeki toplumlar gelişmiş olarak değer­lendi­ril­mek­tedir.

BİR DAMLA:

Usanmaz kendini insan bilenler halka hizmetten.

> Yeni Meram >Yazarlar > AÇIK PENCERELER ÇOĞALIYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.