Ruşeym Torku

Ablasının bağışıyla hayata tutundu

  • Giriş Tarihi: 17.11.2014 18:01
  • Güncelleme Tarihi: 18:01
Ablasının bağışıyla hayata tutundu

Konya’da yediği mantardan zehirlenme sonucu karaciğerini kaybeden 8 yaşındaki Muhammed Gökçe, ablasının bağışladığı karaciğerle hayata tutundu.

Konya’nın Kulu ilçesinde yaşayan Aydın Gökçe ve Mine Gökçe çifti, geçen Ekim ayı içinde kırdan topladıkları mantarı sabah kahvaltısında ailece tüketti. Göçek ailesi akşam saatlerinde fenalaşınca Kulu Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede midesi yıkanan aile, mantar zehirlenmesinden şüphelenilerek Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Göçek çifti ve 8 yaşındaki çocukları Muhammed Göçek yoğun bakıma alındı. 55 yaşındaki baba Aydın Göçek’in durumu iyiye giderken, anne Mine Gökçe 3 gün yoğun bakımda kaldı. Küçük Muhammed ise durumu kötüleşti. Şuuru kaybolan ve sağlık durumu kötüye giden Muhammed’in yapılan tetkiklerinde karaciğer yetmezliği belirlendi.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNE SEVK EDİLDİ
Sekiz yaşındaki Muhammed, geçen 23 Ekim’de Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne karaciğer nakli için sevk edildi. Üçüncü evre koma halinde bulunan Muhammed’e yapılan tetkiklerin ardından Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi’ne kaydı yaptırıldı. Fakat bu dönemde bütün organ nakli merkezlerinde mantar zehirlenmesinden kaynaklanan karaciğer yetmezliği vakaları olduğu için uygun karaciğer bulunamadı. Aileye durum bildirildi ve canlıdan karaciğer nakli yapılmasına karar verildi.

ABLADAN KARACİĞER
Sekiz kardeşi bulunan Muhammed’e karaciğer bağışçısı için görüşülmeye başlandı. Muhammed’in 24 yaşındaki bir çocuk annesi ablası Seher Dırmık verici oldu. Yapılan tetkiklerin ardından abladan alınan karaciğer Doç.Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi tarafından başarıyla Muhammed’e nakledildi. Sağlığına kavuşan Muhammed’in taburcu edilmesi bekleniyor.

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT
Nakli gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Ayhan Dinçkan, son günlerde yaşanan mantar zehirlenmeleri sonucu organ yetmezlikleri yaşandığına dikkati çekti. Muhammed’in 23 Ekim’de Konya’dan geldiğini hatırlatan Doç.Dr. Dinçkan, “Muhammed için yoğun bakımı hazırladık. Muhammed devre 3 koma halindeydi. Şuurunu kaybetmek üzereydi, akut karaciğer yetmezliği teşhisi koyduk. Acil karaciğer nakli gerekliydi. Ulusal listeye bildirdik ismi. Bir çok nakil merkezinde mantar zehirlenmesinden yatanların olduğunu söylediler. Çok karaciğer bekleyen vardı. Aileye sistemden naklin gelmesinin zor olduğunu, canlıdan nakil yapılması gerektiğini söyledik” dedi.

KOMA HALİNDE NAKLE ALINDI
Abla Seher Dırmık’ın karaciğer bağışçısı için gönüllü olduğunu dile getiren Doç.Dr. Dinçkan, “Hızlı takibin ardından abladan karaciğerini almak için hazırlık yaptık. Hemen nakile başladık. Muhammed’i ameliyata aldığımızda koma halindeydi. Makineye bağlıydı. Makineden sonra geri dönmesi zaman aldı. 24 Ekim’de ameliyat yaptık. Naklin üzerinden 23 gün geçti. Muhammed sağlığına kavuştu. Ablası karaciğerinin yarısını bağışladı. Eğitimine devam edecek. Sağlıklı çocuk haline geldi” diye konuştu. Mantar zehirlenmelerine dikkat çeken Doç.Dr. Dinçkan, kırsaldan toplanan mantarların tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

TEK KURTULUŞ NAKİL
Halk arasında ‘köy göçüren’ ismi ile bilinen mantarı işaret eden Doç.Dr. Dinçkan, şunları söyledi: “Bu mantarın 20-25 gram dahi tüketilmesi yetiyor. Kişi 3-4 gün içinde karaciğer veya böbrek yetmezliğine düşebiliyor. Tek kurtuluş yolu karaciğer naklidir. Dolayısıyla tek yolu var bu mantarı yememek. Kırsaldaki mantarları ne kadar emin olursanız olun yemeyin.”

OĞLUM AKLIMA GELDİ
Ev hanımı 50 yaşındaki anne Mine Göçek de kahvaltıda mantar yediklerini aktararak sözlerini şöyle sürdürdü: “Akşam rahatsızlandık. Kula Devlet Hastanesi’nde midemiz yıkandı. Fayda olmadı. Benim yattığım hastanede 8 kişinin öldüğünü öğrendim. Aklıma oğlum geldi. Komadan çıkar çıkmaz oğlumun yanına gittim. Kesin bir şey söylemediler. Antalya’ya sevk edildi. Karaciğer nakli olması gerektiğini öğrendim. Şimdi oğlum ablasından alınan karaciğerle sağlığına kavuştu. Çok şükür.”

ANNEDEN MANTAR UYARISI
Her zaman topladıkları mantardan zehirlendiklerini kaydeden anne Göçek, “Kırsaldan toplanan mantarların yenilmesini istemiyoruz. Bilmediğimiz için zehirlendik. Kimse bundan sonra toplanan mantarları yemesin. Bizim girdiğimiz duruma girmesinler. Kültür mantarı da olsa bundan sonra mantar yemeyiz” dedi.
Sağlığına kavuşan üçüncü sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Muhammet Ali Göçek doktorlarına teşekkür etti.> Yeni Meram >Güncel > Ablasının bağışıyla hayata tutundu
HABER YORUMLARI