Torku Jelifest

ABD Reza Zarrab’ın Türkiye’deki şirketlerini inceliyor

  • Giriş Tarihi: 22.03.2016 9:49
  • Güncelleme Tarihi: 9:49
ABD Reza Zarrab’ın Türkiye’deki şirketlerini inceliyor

İran'a amborgoyu delip ABD'yi dolandırmak, banka sahtekârlığı ve karapara aklamakla suçlanan Reza Zarrab ABD'de tutuklandı. Türkiye'deki şirketleri mercek altında.

Mutlu Akü

Türkiye’de 17 Aralık Operasyonu’nun merkezinde yer alan Reza Zarrab, ABD’ye gidince İran yaptırımlarını ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarından FBI tarafından Miami’de 19 Mart Cumartesi günü yakalandı. Zarrab, pazartesi günü de yine Miami’de mahkeme tarafından tutuklandı.

YÜZ MİLYONLARCA DOLAR SAHTECİLİK

Tutuklama açıklamasını New York’un büyük davaları takip eden yıldız başsavcısı Preet Bharara, ulusal güvenlik konularından sorumlu Adalet Bakan Yardımcısı John Carlin ve FBI Bölge Direktör Yardımcısı Diego Rodriguez yaptı. Zarrab, (33) ve iki İran vatandaşı Kamelia Cemşidi (29) ile Hüseyin Necafzade’nin (65) İran hükümetinin yararına olacak biçimde sahtekârlık yaparak yüz milyonlarca dolarlık bankacılık işlemi yürütükleri iddia edildi. Davada, savcılık her üç şüpheli için ABD’yi dolandırmaktan 5 yıl, İran’a yaptırımları ihlalden 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve karapara aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istedi.

Reza Zarrab’ın 75 yıl hapsi isteniyor!

Reza Zarrab’ı tutuklatan savcı kim?> Yeni Meram >Güncel > ABD Reza Zarrab’ın Türkiye’deki şirketlerini inceliyor
HABER YORUMLARI