Torku Jelifest

ABD Minuteman III’ü denedi! Dikkat çeken zamanlama!

  • Giriş Tarihi: 2.10.2019 23:42
  • Güncelleme Tarihi: 23:42
ABD Minuteman III’ü denedi! Dikkat çeken zamanlama!

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Taaruz Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada nükleer başlıksız Minuteman III kıtalar arası balistik füzenin denendiği duyuruldu. Testin Kuzey Kore'nin balistik füze testinden sonra yapılmasına dikkat çekilerek, Hava Kuvvetleri bu faaliyetin herhangi bölgesel tansiyon veya olaya karşılık olmadığı iddia edildi.

Mutlu Akü

ABD Hava Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada denemenin California eyaletindeki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapıldığı belirtildi.

ATMOSFERE GERİ DÖNÜŞ SAĞLAYAN TEST ARACI

Yapılan açıklamada ayrıca kıtalar arası balistik füzenin üzerinde atmosfer dışına çıktıktan sonra atmosfere tekrar geri dönüş sağlayan bir test aracının da bulunduğu kaydedildi.

DİKKAT ÇEKEN ZAMANLAMA

ABD tarafından yapılan testin Kuzey Kore’nin balistik füze testinden sonra yapılmasına dikkat çekilerek, Hava Kuvvetleri bu faaliyetin herhangi bölgesel tansiyon veya olaya karşılık olmadığı iddia edildi.

TESTİN AMACI MÜTTEFİKLERE GÜVENCE VERMEK

Açıklamada, “Bu test ABD’nin nükleer caydırıcılığının, güçlü, esnek, hazır ve 21. yüzyıl tehditlerine karşı ve müttefiklerimize güvence vermek üzere uygun hale getirilmiş olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.Açıklamada ayrıca, test aracının yaklaşık 4 bin 200 mil (6 bin 750 kilometre) uçtuğu ve füzenin Marshall Adaları’nda Kwajalein’e yakın bir yere düştüğü bilgisi paylaşıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Dünya > ABD Minuteman III’ü denedi! Dikkat çeken zamanlama!
HABER YORUMLARI