Torku Jelifest

90 bin Suriyeliye yardım yapıldı

  • Giriş Tarihi: 5.05.2016 7:26
  • Güncelleme Tarihi: 3:18
90 bin Suriyeliye yardım yapıldı

Konya’da, 2014 yılından bu yana toplamda 90 bin Suriyeli mülteciye yardım yapıldı. 2 buçuk yıla yaklaşan sürede yapılan yardımların 3 milyon 500 bin TL’sini nakdi yardım oluştururken, 20 bin kişiye de sefertasında yemek verildi

Konya, özellikle son yıllarda Suriyeli mülteciler tarafından tercih edilen şehirlerden oldu. Her yıl şehre gelen çok sayıda Suriyeli, Konya’ya yerleşmeye başladı. Kimi burada evlendi, kimi ise ticarete atıldı. Devletin yardımı ile birçoğu iş sahibi bile oldu. Örneğin Sırçalı Medrese Caddesi, neredeyse tam manası ile mültecilerin mekânı oldu. Lüks evde oturan Suriyeliler olduğu gibi insanın vicdanını sızlatacak şekilde yaşam süren Suriyelilerin olduğu da görüldü. Zor durumdaki mültecilere hem devlet hem de halk tarafından yardım eli uzatıldı. Konya’da, 2014 yılından bu yana tam 90 bin Suriyeliye yardım da bulunuldu.

KIRSALDA YOĞUNLUK EREĞLİ’DE

Yardımların büyük bir bölümü, Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapıldı. 2 buçuk yıla yaklaşan sürede, 3 milyon 500 bin Türk Lirası nakdi yardım, 120 bin adet kıyafet, 5 bin ton kömür, 30 bin adet tüp ve halı gibi muhtelif malzeme yardımları ile birlikte, 20 bin kişiye de sefertasında yemek yardımı yapıldı. Suriyeliler en çok ayakkabı imalat sektöründe istihdam edilirken, kırsalda yoğunluğu ise Ereğli ilçesinin başı çektiği, buradaki çoğu Suriyelinin de tarım alanında çalıştığı bildirildi.

SON 6 AYDA ARTIŞ VAR

Suriyeli mültecilerin koordinasyonundan sorumlu olan ve Konya’da bu konuda başarılı çalışmalar yapan Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden Yeni Meram’a aktarılan bilgilerde, “Konya da söz konusu süreçten etkilenen illerden biri olmuştur. Çatışmaların başladığı tarihten itibaren Suriyeli misafirler Konya’ya da gelmiş özellikle son 6 aylık dönemde misafir sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. İlimize gelen Suriyeli misafirlerin kayıt işlemleri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Suriye’de iç savaş sebebiyle ortaya çıkan insanlık dramı karşısında, Türk Hükümeti iç karışıklıklardan etkilenen Suriye vatandaşları için “açık kapı” politikası izlemeye başlamıştır. Türkiye, gerek Suriye sınırları içerisindeki geçici barınma merkezlerinde, gerekse kendi sınırları içerisindeki geçici barınma merkezlerinde ve çeşitli illerde, bu trajediden etkilenen Suriye vatandaşlarına kucak açmış ve sürecin en önemli aktörü konumuna gelmiştir” denildi.

5 BİN TON KÖMÜR YARDIMI

Aktarılan bilgilerde ayrıca, Suriyeli mültecilere yapılan yardımların sayılarından da bahsedilerek, “Suriyeli misafirlere Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediye Başkanlığı, Meram Belediye Başkanlığı, Selçuklu Belediye Başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve STK’lar tarafından yardımlar yapılmakta ve (2014-2015-2016 yılları içinde) toplamda 90 bin kişiye olup; 20 bin kişiye sefertasında yemek yardımı, 120 bin adet kıyafet yardımı, 3 milyon 500 bin TL nakit para yardımı, 5 bin  ton kömür yardımı, 30 bin adet ise muhtelif malzeme ( tüp, halı, hijyen malzemeleri v.b.) yardımı yapılmıştır. İlimizde her ayın ilk haftasında Suriyeli misafirlerle ilgili bir koordinasyon toplantısı yapılmaktadır. Vali Yardımcımız başkanlığında yapılan toplantıya belediyeler, üniversiteler, STK’lar, konu ile ilgili birebir çalışan devlet kurumlarının temsilcileri ve ihtiyaç duyulduğunda muhtarlar da katılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > 90 bin Suriyeliye yardım yapıldı
HABER YORUMLARI