Torku Jelifest

“80 ülke burayı tanır”

  • Giriş Tarihi: 14.04.2016 7:43
  • Güncelleme Tarihi: 1:52
“80 ülke burayı tanır”

Artık dünyada “tüfek” denilince akla gelen 2 marka olan Huğlu ve Üzümlü, dünyada sektörlerinde zirveyi zorluyor. Dünya piyasasına önemli ihracatı bulunan bölge ile ilgili konuşan BEYSİAD Başkanı Nevzat Demirel, “Dünyada 80 ülke burayı tanır” dedi

Mutlu Akü

Yivsiz silah üretiminde Türkiye’de her yıl giderek önemi artan ve dünyada çok sayıda ülkenin tanıdığı Beyşehir’e bağlı Huğlu ve Üzümlü beldelerinin bulunduğu bölge, çok sayıda ülke tarafından yakından biliniyor. Beyşehir Silah Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı (BEYSİAD) Nevzat Demirel, dünyada 80 ülkenin bölgeyi tanıdığını kaydetti. Demirel, “Bu sektörde ABD 1 numaradır. ABD’den sonra sıralama, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Türkiye olarak devem ederdi. Şimdi ise, imalatta ve adette Türkiye 2’inci sıradadır. Geçenlerde buraya Çin’den yetkililer geldi ve kendilerinin, bizim yaptığımız silah gibi silahlar yapamayacaklarını söylediler. Burada bin adet CNC tezgahı bulunmaktadır” diye konuştu.

80-ulke-burayi-tanir-2

TÜRKİYE 2 NUMARA OLDU

Yıllık olarak önemli oranda üretim yaptıklarını anlatan Nevzat Demirel, “Türkiye’de silahın yüzde 85’i bu bölgede imal edilmektedir. Üzümlü’de derneğimize kayıtlı 85 firma var. Bu bölge şuanda, dünya piyasasındaki ihracatın da önemli bir oranını gerçekleştirmektedir. Sektörün en büyük firması İzmir’de bulunmaktadır. Firmanın sahibi de bu topraklardan gitmiştir. Dünyada havalı tüfek piyasasında Üzümlü 1 numaradır. Yıllık 400 ile 500 bin arasında silah üretimi vardır. Bin kişinin çalıştığı tesisler bulunmaktadır. Üzümlü, aylık 50 bin tüfek üretim kapasitesi bulunan bir beldedir.“Silah” denilince akıllara yivli silahlar gelmesin, yivsiz spor için kullanılan silahlardan bahsediyorum” şeklinde konuştu.

HERKES ANADAN DOĞMA SİLAHÇI

Şarjörlü tüfeğin dünyaya ilk olarak beldelerinden gittiğini aktaran Demirel, “Hiç organize sanayisi olmayan, devletten destek almayan, kendi işini kendi yapan bir bölgedir burası. Daha büyük yatırımlar adına, devletin artık yardımcı olması gerekiyor. Yerli savunma sanayisi ile ilgili bölgemiz ziyaret edilip, alt yapısının olup-olmadığının incelenmesi gerekiliyor. Bu bölgede, savunma sanayi silahları ile ilgili ne yapılması gerektiği hususunda incelemeler başlamalıdır. Burada herkes anadan doğma silahçıdır. Dünyada 80 ülke burayı tanır. Mesela ben kendi imalatım olarak, dünyada olmayan bir şarjörlü tüfek üretmiştim. Rusya’ya, plastik mermi atan silah ihraç etmiştik ve dünyada olmayan bir silahtı” ifadelerini kullandı.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > “80 ülke burayı tanır”
HABER YORUMLARI