Torku Jelifest

Doğu illerinde teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi

  • Giriş Tarihi: 14.09.2019 16:40
  • Güncelleme Tarihi: 16:40
Doğu illerinde teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi

Doğu illerinde teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi

Doğu illerinde teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi

AĞRI

Ağrı’da Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş, Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde PKK/KCK Bölücü Terör Örgütünce düzenlenen terör saldırısını ve terörü lanetlemek için yürüdü.
Kentte düzenlenen teröre lanet yürüyüşü öncesinde Merkez Camisinde kılınan öğlen namazından sonra Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, şehit olan sivil vatandaşlar ve şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.
Okunan Mevlid-i Şerifin ardından Cumhuriyet Caddesi’nde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş, yaşanan terör olaylarına tepki göstermek, birlik ve beraberliğe dikkat çekmek için Abide Meydanı’na doğru yürüyüş başlattı.
Yapılan açıklamaların ardından şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile yürüyüş sona erdi.
Düzenlenen yürüyüşe, Ağrı Vali Yardımcısı Yakup Ömeroğlu, Ağrı Belediye Başkan Vekili İsmail Öncel, AK Parti Ağrı İl Başkanı Abbas Aydın ve çeşitli kurum amirleri de katıldı.

 Tunceli

Tunceli’de “Teröre Lanet Yürüyüşü” düzenlendi.
Tunceli’de düzenlenen “Teröre Lanet Yürüyüşü” merkez Atatürk Mahallesi Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde başladı. Vali Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, kurum amirleri, siyasi parti ve dernek temsilcileri ile vatandaşların katıldığı yürüyüş öncesinde İl Müftüsü Aşır Durgun şehitler için dua okudu.
Daha sonra Türk bayrakları açılarak “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, “Vatan Sana Canım Feda” sloganları atılarak Tunceli Valiliği önüne kadar yürüdü.
Burada bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu bozmak isteyen hainlere Allah fırsat vermesin. Allah sizlerden razı olsun. Allah razı olsun Tunceli ailesinden” dedi.

Şırnak

Şırnak’ta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) öncülüğünde ‘Teröre karşı birlik ve kardeşlik yürüyüşü’ düzenlendi. Geçtiğimiz gün PKK terör örgütü tarafından Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde şehit edilen 7 sivil vatandaş olayını kınama ve Diyarbakır’daki annelerin eylemlerine destek için STK’lar öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı.
Yürüyüşe Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tamer Bilacan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12.30 sıralarında başlayan yürüyüşte önce şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.
Şehit Gazi ve Güvenlik Korucuları Konfederasyonu Başkanı Mehmet Güngör de, konuşmasında terör örgütlerine tepki gösterdi. Güngör, “Eli kanlı PKK terör örgütüne dur demek için buradayız. Artık yeter diyoruz, ben buradan o hainlere, alçaklara, ey hainler siz neredesiniz. Kime hizmet ediyorsunuz. Şırnak halkı bunu biliyor, biz bunu biliyoruz. Biz Şırnak halkı burada oldukça, sizlere müsaade etmeyeceğiz. Yıllardır katlettiğiniz bebek, yaşlı, kadın, çocuk yeter artık diyoruz. Ben buradan PKK ve yandaşlarını lanetliyor ve kınıyorum” diye konuştu.
Daha sonra yapılan dualarla yürüyüş sona erdi.

Van

Van’ın Erciş ilçesinde STK’lar öncülüğünde düzenlenen ‘Teröre Lanet’ mitinginde, 10 binler ellerine Türk bayraklarını alarak terör örgütü PKK’ya lanet yağdırdı.
İlçede bulunan sivil toplum örgütleri (STK) bir araya gelerek teröre lanet mitingi düzenlendi. Vanyolu Caddesi Tenzile Ana İlkokulu önünden başlayan mitingde, vatandaşlar hep birlikte terör örgütü PKK’ya lanet yağdırırken, Diyarbakır’daki annelerin de yanlarında olduklarını belirttiler. Diyarbakır’daki sivil halka yapılan terör saldırısını da lanetleyen vatandaşlar, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları eşliğinde Erciş Kaymakamlığı önüne kadar geldiler. STK’lar adına burada açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Erciş Şube Başkanı Yüksel Zorlu, terörün her türlüsünü lanetlediklerini belirterek, “Cefakar, her daim vatanına, milletine sadakatini büyük bir cesaretle ferasetini ortaya koyan kıymetli Erciş halkı; Erciş’teki STK’lar olarak aslında basın açıklaması şeklinde düzenlediğimiz programımız siz değerli halkımızın yoğun katılım ve teveccühüyle büyük bir mitinge dönüşmüş bulunmaktadır. Bu da, aslında Erciş halkının duruşunu, kararlılığını ve samimiyetini ortaya koymaktadır. Diyarbakır’daki bu saldırı son olsun diyor ve artık terör belasının bir an önce yakamızdan düşmesini bekliyoruz. Geçmişe baktığımızda 283 okulun hasar gördüğü ya da yakıldığı, 142 öğretmenin şehit olduğu, 135 caminin hedef alındığı, 11 Kur’an kursunun tahrip edildiği, sağlıkçılara saldırıldığı, ambulansların yakıldığı, 35 yılda 20 bin çocuk, 2013-2015 yılları arası ise 2 binden fazla çocuk dağa götürüldüğü, sivil halkın hedef gösterildiği ve katliamlara maruz kaldığı görülmektedir. Kürt halkına huzur getirileceği iddia edilen terör örgütünün sivillere verdiği zararın bir kısmı sadece bunlardır. Mazlum sivil vatandaşları hedef alan bu saldırılar bir kez daha göstermiştir ki, terör örgütü kan dökmek ve toplum huzurunu sabote etmekten başka bir amacı olmadığı gibi, bu halka acı ve gözyaşı getirmekten başka da bir faydası olmamıştır. Bu nedenle, artık siviller olarak biz de önceden olduğu gibi bundan sonra da bu eylemlere sesimizi yükseltiyoruz. Teröre karşı yürütülen mücadelede sivil inisiyatifin önemi herkesin malumudur. Çocuklarını terör örgütünden kurtarmaya çalışan bu annelerin mücadelesini ayakta alkışlıyor ve tüm aileleri benzer sıkıntılar yaşamamaları için birlik olmaya davet ediyoruz. Burada toplanan ve derdi kardeşlik olan tüm katılımcılar olarak terör saldırısında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diler, yaralılarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Katılımınızdan ve desteklerinizden ötürü Allah hepinizden razı olsun” dedi.
Konuşmaların ardından yaklaşık 10 bin kişi terör örgütüne lanetler yağdırarak olaysız bir şekilde alandan ayrıldı.

Şanlıurfa

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde terör saldırısını kınamak amacıyla Şanlıurfa’da sivil toplum kuruluşları öncülüğünde teröre tepki yürüyüşü düzenlendi.
Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’lı teröristlerce düzenlenen, 7 kişinin şehit olduğu, 10 kişinin de yaralandığı hain saldırı, Şanlıurfa’da yürüyüş ile lanetlendi. Yapılan yürüyüşe Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), belediye başkanları ve binlerce Şanlıurfalı vatandaş katıldı. Yürüyüş Balıklıgöl’den başlayarak Ulu Camisi’nde son buldu.
Vatandaşlar yürüyüş boyunca ellerindeki Türk bayraklarıyla terörü kınayan sloganlar attı.

Batman

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde odun işçilerine yönelik yapılan katliamı kınamak ve teröre lanet yürüyüşüne destek vermek için Sason ilçesinden yaklaşık 500 araçlık konvoy Batman’a hareket etti.
Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde odun toplamaya gidenlerin bulunduğu kamyonetin geçtiği yolda, PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 7 kişiden ikisi İhsan Çelikbilek ile Mehmet Bozyel’in Sason ilçesinden olması ilçedeki vatandaşları ayağa kaldırdı. Batman’da sivil toplum kuruluşları öncülüğünde yapılacak olan ‘Şehitlere saygı, teröre lanet yürüyüşü’ için Sason ve köylerinden yaklaşık 500 araçlık konvoy Batman’a gitti.

Muş

DİYARBAKIR’ın Kulp ilçesinde PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Sinan Diger’in (44) memleketi Muş’ta, ‘teröre lanet yürüyüşü’ düzenlendi. Merkez Ulu Camii önünde bir araya gelen kalabalık, sloganlar atarak yürüyüşünü tamamladı.

 > Yeni Meram >Genel > Doğu illerinde teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi
HABER YORUMLARI