kapat
Ruşeym Torku

60 kilogramlık balığa yoğun ilgi

  • Giriş Tarihi: 15.06.2015 11:42
  • Güncelleme Tarihi: 11:42
60 kilogramlık balığa yoğun ilgi

Hakkari'den, Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki bir alabalık tesisine getirilen 60 kilogram ve 1.5 metre uzunluğundaki balık, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Hakkarili bir balıkçının Zap suyundan tuttuğu balığı duyan Kızıltepe’deki bir alabalık tesisi sahibi Sabri Aslan, yaklaşık 420 kilometre yol kat ederek 60 kilogram ağırlığında ve 1.5 metre boyundaki balığı bin 500 liraya satın aldı. Aslan, satın aldığı balığı Kızıltepe ilçesine bağlı Ayaz köyünde bulunan balık tesisine getirip dereye bıraktı. Balığın getirildiğini duyan birçok vatandaş tesise akın etti.

Mardin ile Kızıltepe’den, balığın geldiğini duyan vatandaşların tesise akın ettiğine dikkat çeken Aslanlar canlı alabalık tesisi sahibi Sabri Aslan, “Zap suyundan büyük bir balığın tutulduğu bize telefonla bildirdiler. Bende gidip bu balığı bin 500 liraya satın aldım. Tabi bu balık Mezopotamya bölgesi olan Güneydoğu’da büyüklüğüyle bir ilktir. Getirdiğimizden beri halktan çok ilgi gördü. Mardin ve Kızıltepe’de bu balığı getirdiğimizi duyanlar görmek için tesise akın etti. Tabi böyle büyük balık suyun az olmasından dolayı buralarda bulunmuyor. Balığın ağırlığı 60-70 kilogram civarı boyu ise yaklaşık 1,6 metre civarında. Bu balığı kesmeyi düşünmüyorum çok meşakkatli bir şekilde getirdik. Burada sürekli kalacak tesise gelenlerin görmesi için tabi halkın gösterdiği ilgiden çok memnunuz” dedi.

TDKD projesinin onaylandığı takdirde tesisi büyütüp yaklaşık 25 kişiye iş istihdamı sağlayacağına dikkat çeken Aslan, “Tesisimiz Mardin ile Kızıltepe’ye aynı mesafede. Şuanda 13 kişi tesiste çalışıyor ama bizim bir TDKD projemiz var. İnşallah projemiz gerçekleştirildiğinde 6.5 dönüm üzerinde nereden bakarsanız istihdam yönünde 25 çalışanı olacağını düşünüyorum. Projemiz Ankara’da inşallah onaylandığında Avrupa standartlarında bir tesis açacağız. Hem müşterimiz hem de çalışanımız daha fazla olacak. Proje onaylandıktan sonra İnşallah işimizi daha da büyüteceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.
Balıkların doğal dere ortamında büyüdüğünü aktaran Aslan, “Getirdiğimiz balıklar 100-150 gram civarında burada büyüterek hem canlı satış yapıyoruz hem de gelen müşterilere pişirip yapıyoruz. Kışın balıklarımızı havuzlarda muhafaza ediyoruz. Yazın ise dereye bırakıyoruz. Balıklar doğal dere ortamında büyüyorlar” şeklinde konuştu.

Ramazan ayı boyunda gündüzleri kapalı iftar ve sahur vakitlerinde açık olacaklarını hatırlatan Aslan, “Bölgemizde aşırı sıcaklık olduğu için genelde hafta sonları halkımız serinlemek için serin yerleri tercih ediyorlar. Tesisimizde diğer yerlere nazaran daha yakındır. Vatandaşlarda tercih edip geliyorlar. Malumunuz birkaç gün sonra mübarek Ramazan ayına gireceğiz. Gündüzleri kapalı olacağız. Tesisimiz üretim çiftliği olduğu için sadece canlı balık satışımız olacak ama akşamları iftardan sahura kadar açık olacağız. Canlı alabalığın yanında serada organik sebzede yetiştiriyoruz. Sebzelerimiz organik olduğu için gelen müşterilerden çok rağbet görüyor” dedi.
Müşterilerden Cengiz İzgiç ise, “Bu balığı gördüm hayretler içerisinde kaldım. İlk defa böyle büyük bir balık görüyorum” diye konuştu.> Yeni Meram >Türkiye > 60 kilogramlık balığa yoğun ilgi
HABER YORUMLARI