Torku Jelifest

6 Bin Zeytin Ağacı Boşuna Mı Kesildi?

  • Giriş Tarihi: 21.04.2015 16:34
  • Güncelleme Tarihi: 16:41
6 Bin Zeytin Ağacı Boşuna Mı Kesildi?

Kolin Grubu, Manisa'nın Soma ilçesinde kurmayı planladığı termik santralin yeri ile ilgili alternatif saha tespit çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Santral çalışmaları kapsamında Yırca'da 6 bin zeytin ağacı kesilmişti.

Kolin Grubu, Manisa’nın Soma ilçesinde kurulması planlanan termik santralin proje alan değişikliğiyle ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, santralin yeri ile ilgili alternatif saha tespiti çalışmalarının tamamlandığı belirtilirken, Soma Kolin Termik Santrali’nin yeni proje alanı olarak Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri civarında bir alanın belirlendiği bildirildi.

AÇIKLAMADA AĞAÇ VURGUSU
Yeni proje alanı üzerinde dikili zeytin ağacı bulunmadığı ve 3 kilometre mesafede herhangi bir zeytinli sahanın yer almadığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: “Santralin inşası ve işletmesiyle ilgili yer değişikliğinin tescili için resmi makamlara yapılması gerekli başvuru süreci başlatılmıştır. Termik santralin yeri ile ilgili orijinal plan uyarınca Yırca mahallesinde gerçekleştirilen ve yürütmesi mahkemece durdurulan acele kamulaştırmaya ilişkin hukuki süreç devam etmektedir. Hukuki sürecin tamamlanmasını takiben, acele kamulaştırmaya tabi olan taşınmazların hak sahiplerine iadesi yine Kamu İdaresi tarafından yapılacaktır.”

Kolin Grubu’nun, hak sahiplerinin Yırca’da termik santral yapılmaması nedeniyle doğabilecek olası mağduriyetin önüne geçilmesi amacıyla ek önlem üzerinde çalıştığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Daha önce beyan edildiği gibi Soma nüfusu ve ekonomisinin büyük bir bölümünü temsil eden Somalı meslek ve sivil toplum örgütleri, ilçede baş gösteren ekonomik olumsuzluklara çözüm oluşturması adına yeni termik santral yatırımını desteklemektedir. Bu desteğin temelinde ülke ekonomisinin sağlıklı işleyebilmesi adına her dalda dışa bağımlılığı azaltmak hedefiyle yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin üretime katılması gerekliliği ve oluşturulacak istihdam yatmaktadır. Kolin Grubu, yerel idarenin desteklediği bu yatırımı, Soma halkı ile uzlaşı içerisinde Soma ve ülkemize kazandırma kararlılığındadır.”> Yeni Meram >Güncel > 6 Bin Zeytin Ağacı Boşuna Mı Kesildi?
HABER YORUMLARI