Torku Jelifest

500 hasta böbrek nakli bekliyor

  • Giriş Tarihi: 4.02.2019 10:19
  • Güncelleme Tarihi: 10:22
500 hasta böbrek nakli bekliyor

Organ nakli yetersizliğindeki en önemli nedeninin organ bağışının az olmasından kaynaklandığını söyleyen Necmetin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, “500 böbrek ve 65 karaciğer nakli olmayı bekleyen hasta var” dedi.

Mutlu Akü

Türkiye’de organ bağışları yeterli sayıda olmadığı için yüzlerce hasta organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Ülkemizde tüm çabalar ve yapılan eğitimlerle farkındalık artsa da organ bağışı oranları hala yetersiz. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Necmetin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, organ nakli yetersizliğindeki en önemli nedeninin organ bağışının az olmasından kaynaklandığını söyledi.

500 HASTA BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR!
Prof. Dr. Küçükkartallar, “Konya’da iki tane böbrek nakil merkezi, bir tanede karaciğer nakil merkezi ve Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan göz bankası var. Konya’da böbrek yetmezliği nedeniyle takip edilen çok fazla hastamız var belki ama Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezine kayıtlı olarak şuanda böbrek nakli bekleyen yaklaşık 500 hastamız var. Karaciğer nakli bekleyen yaklaşık 65 civarında hastamız varken yine kemik iliği nakli bekleyen erişkin ve çocuk hastalarımızda bulunmakta. Kornea nakli bekleyen hastamız ise şuanda yok” dedi.

“ORGAN BAĞIŞI BİLİNCİ YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL”
Organ bağışı konusundaki bilincin yeterli seviyede olmadığını ifade eden Küçükkartallar, “Türkiye genelinde organ nakli yaygın olarak yapıldığı için hemen hemen her yede organ nakil merkezi bulunuyor. Bundan dolayı geçmiş yıllara göre vatandaşlarımız organ bağışı konusunda artık daha bilinçli ama Türkiye geneline baktığımız zaman bu bilincin yeterli seviyelerde olmadığını görüyoruz” diye konuştu.

“ÇABALAR FARKINDALIK YARATIYOR AMA …”

Organ bağışı konusunu sürekli gündemde tutmanın önemine değine Küçükkartallar sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Organ nakli yapılan diğer tıbbı tedavilerden farklı bir önem arz ediyor.
Organ bağışının ne kadar önemli bir konu her zaman anlatmaya çalışıyoruz. Yine konuyla ilgili ulusal ve uluslararası kongreler yapılıyor. Her organ nakil merkezinin haftalık toplantıları var. Hastaları, hasta yakınlarını ve insanları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Yapılan bütün bu çalışmalardan sonra merkezimize organ bağışı yapmak için gelenler oluyor. Tabii aradan belli bir zaman geçtikten sonra organ bağışı yapmak isteyenlerin sayısı azalıyor.”

“KONYA İÇİN BU SAYILAR YETERLİ DEĞİL”
Konya’da geçen yıl 21 tane karaciğer, 31 tane böbrek, 76 tane de kornea naklinin yapıldığını belirten Prof. Dr. Küçükkartallar, Konya bölgesindeki göz bankasından temin edilen kornea sayısının ise 472 olduğunu söylerken bu sayıların yeterli olmadığının altını çizdi. Organ bağış sayısını periyodik olarak artırılması gerektiğini belirten Küçükkartallar, “Türkiye’de organ nakli beklerken hayatını kaybeden pek çok hasta var. Böbrek hastalarının yaşamlarını uzatmak için diyaliz gibi bir şansı varken karaciğer, kalp, akciğer bekleyen insanların yaşayabilmek için tek şansları maalesef organ nakli olabilmelerindedir. Mesela dünya literatüründe karaciğer nakli için sırada bekleyen hastaların yüzde 25’i daha beklerken hayatını kaybediyor” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA BİLİNÇLENDİRİLİYOR
Organ bağışı konusunda vatandaşların yanı sıra sağlık çalışanlarının da bilinçlendirildiğini söyleyen Necmetin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, “Beyaz önlüklüler dediğimiz sağlık çalışanlarının bu konuda bilinçli olması gerektiğinin farkındayız. Bundan dolayı tıp öğrencilerimizi, hekim adaylarımızı, hemşirelerimizi bilinçlendirmek için toplantılar gerçekleştiriyoruz. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Bir insanın hayatını kurtarabilmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar kendi organlarını ya da sevdiklerinin organlarını bağışlama konusunda tereddüt yaşıyor. Bu tereddütte yanlış bilgilere neden oluyor. Bu yanlış bilgiler bazen farklı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bilinmelidir ki organ nakli konusunda illegal ve yasal olmayan hiçbir şey yapılamaz. Vatandaşlarımızın bu konuda içi rahat olsun” dedi.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > 500 hasta böbrek nakli bekliyor
HABER YORUMLARI