Torku Jelifest

5 yıl sonra adım attı

  • Giriş Tarihi: 18.03.2016 11:41
  • Güncelleme Tarihi: 11:41
5 yıl sonra adım attı

Konya'da rahatsızlığı nedeniyle felç olan 55 yaşındaki Meral Emekli, gerçekleştirilen operasyonla 5 yıl sonra yeniden ayağa kalkmanın sevincini yaşadı.

Mutlu Akü

Emekli, yürüyememe şikayetiyle çok sayıda hastaneye başvurdu. Birçok doktordan “bir daha ayağa kalkamayacağı” cevabı alan Emekli, hep yeniden yürümenin hayalini kurdu.

Son olarak Konya Farabi Hastanesi ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi’ye başvuran Emekli, gerçekleştirilen operasyon sonrası destekle de olsa ayağa kalktı.

Emekli’nin fizik tedavi gördükten sonra desteksiz rahatça yürüyebileceği öngörülüyor.

 “Birden fazla yerde kanal daralması ender bir durum”

Prof. Dr. Arazi,  yaptığı açıklamada, hastanın, yürüyememe, bel ve bacaklarda şiddetli ağrı şikayetiyle geldiğini söyledi.

Felçli olarak 5 yıl boyunca yaşamını sürdüren kadının, bel ve sırt kısmında kanal daralması tespit ettiklerini aktaran Arazi, bu daralmanın, omuriliği ve sinirleri aşırı derecede sıkıştırdığını anlattı.

Hastanın rahatsızlığının, ayaklara giden gücü ve duyu hissini engellediğini belirten Arazi, şu bilgileri aktardı:

“Buna bağlı olarak da ayaklarda felç oluşmuştu. Meral Emekli, şeker hastası olduğu için operasyonu çok iyi planladık. Beyin cerrahi uzmanı arkadaşlarımızla önce sırt kısmındaki problemi hallettik. Omuriliği açtık. İkinci aşamada bel kısmındaki kanal daralmasını açtık. Beline normal eğriliğini kazandırdık. Kemik ve sinir dokusu etkilenmiş, kemik dokusu kalınlaşmıştı. Kemiğin kalınlaşması da sinirleri sıkıştırıyordu. Tıbbi anlamda kalınlığı artmış kemikleri çıkarttık. Birden fazla yerde kanal daralması olması ender bir durumdu. Operasyonla etkilenen kemik ve sinir dokusunu rahatlatmış olduk.”

Arazi, ameliyatlardan sonra hastanın ağrılarının azaldığını, iyileştiğini ifade etti.

“Dünyalar benim oldu”

Emekli ise yıllarca bir odada yaşamını sürdürdüğünü, tekrar yürüyeceği günlerin hayaliyle pencereden dışarıya baktığını dile getirdi.

Doktorların “Bundan sonra felç kalırsın” sözleriyle çok üzüldüğünü anlatan Emekli, “Sıkıntılı günlerim operasyonla sona erdi. Adım atamazken yürümeye başladım. Tekrar yürümeye başlayarak yer yüzünde yaşayabileceğim en büyük mutluluğu tattım. Dünyalar benim oldu” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > 5 yıl sonra adım attı
HABER YORUMLARI