Torku Jelifest

4 Ülkeden Öğrenciler Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nde Buluştu

  • Giriş Tarihi: 13.11.2015 12:55
  • Güncelleme Tarihi: 12:55
4 Ülkeden Öğrenciler Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nde Buluştu

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü yüksek lisans programında 4 farklı ülkeden öğrenci eğitim alıyor.

Mutlu Akü

Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları üzerine çok farklı ülkelerden taleplerin olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ali Temizel, “2012-2013 yılının bahar döneminde yüksek lisans derslerine başlayan enstitümüzde şu an 57 öğrencimiz var. 2015-2016 eğitim öğretim dönemindeki yüksek lisans programımızda 4 farklı ülkeden 7 öğrenci bir arada Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları konusunda ders alıyor. Ayrıca enstitümüze doktor, avukat, müzisyen, ilahiyatçı, iktisatçı gibi çok farklı meslek gruplarından da başvurular gelmektedir. İnterdisipliner formatında olan programımızda Mevlana Dönemi Selçuklu ve Konya Tarihi, Mevlevilik Kültürü, Mevlana ve Eserleri, Doğu ve Batı Edebiyatlarında Mevlana ve Eserleri, Türk Tasavvuf Müziği, Araştırma Usulleri dersleri işleniyor. Bunun yanı sıra son iki yıldır, öğrencilerimize bilimsel hazırlık programı da uygulamaktayız ve iki dönem olarak Farsça, Osmanlı Türkçesi ve Mevlana Araştırmaları dersleri verilmektedir” dedi.

“KENDİNİ BİLMEK SÖZÜNÜN ARDINDAN KONYA’YA GELDİM”
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sefer Solmaz’ın Mevlana Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki ortak dersini alan Hindistanlı öğrenci Mahir Nirathinmel, “Hindistan’ın güney tarafındaki Kerala şehrinden geliyorum. Ülkemde İlahiyat okudum. Bir gün öğretim üyelerimizden biri Mesnevi’yi dilimize çeviriyordu ve orada ‘kendini bilmek’ diye bir söz vardı. Bu benim çok hoşuma gitti. Hayatımı değiştirdi. Bunun ardından Hz. Mevlana’nın şehrine geldim. Hz. Mevlana ve Mevlevilik üzerine yazılmış eserleri inceledim. Felsefesini ve düşüncelerini çok sevdim. Bu kültüre ait eserleri de inceledim ve çok etkilendim. Bunun üzerine bu alanda kendimi geliştirmek için Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nde yüksek lisans derslerine başladım” ifadelerini kullandı.

“HZ. MEVLANA’NIN DÜŞÜNCE DİSİPLİNİ ÇOK HOŞUMA GİDİYOR”
Türkçeyi güzel konuşmasıyla sınıfta dikkat çeken Nirathinmel, “Enstitüde hem Hz. Mevlana ve Mevlevilik üzerine hem de alanımızla bağlantılı olarak sanatsal ve kültürel dersler alıyoruz. Dersler sayesinde Türkçeyi Konya’da öğrendim diyebilirim. Çünkü derslerimizi çok seviyorum. Hz. Mevlana’nın düşünce disiplini çok hoşuma gittiği için severek öğreniyorum” diye konuştu.

4-ulkeden-ogrenciler-mevlana-arastirmalari-enstitusunde-bulustu> Yeni Meram >Konya > 4 Ülkeden Öğrenciler Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nde Buluştu
HABER YORUMLARI