Ruşeym Torku

39’uncu Yılda 213 Bin Fidan

  • Giriş Tarihi: 12.04.2014 11:30
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
39’uncu Yılda 213 Bin Fidan

Selçuk Üniversitesi’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümü, düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinliklere Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Genel Sekreter Fazilet Uyar’ın yanı sıra fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak tarihe mal olmuş Türk büyüklerinin heykelleri açıldı.

TÜRK BÜYÜKLERİNE SAYGI HEYKELLERİ

Dünya tarihine adlarını altın harflerle yazdıran ve Türk milletinin tarih sahnesinde kurduğu 16 büyük Türk devletinin anısını yaşatmak amacıyla Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel ve Seramik bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tamamı yeniden projelendirilerek modern bir şekilde yeniden yapılan “Türk Büyükleri Heykelleri” açıldı.

GÜZEL SANATLARDAN 39. YIL SERGİSİ

Ardından 39. kuruluş yıldönümüne özel Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri ve Tasarımı, Fotoğraf, Geleneksel Türk Sanatları, Grafik, Heykel, İç Mimarlık, Çevre Tasarımı, Resim ve Seramik Bölümleri öğretim elemanları tarafından hazırlanan ‘Geleneksel Türk Sanatları Eserleri Sergisi’ sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, tüm protokol üyeleri ve ziyaretçiler tarafından beğeni topladı.

213 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞUYOR

Etkinlikler kapsamında Selçuk Üniversitesi’nin Konya Orman Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı protokol kapsamında Alaeddin Keykubat Kampüsünde yer alan 14.5 milyon metrekarelik bir alanda 213 bin fidanın toprakla buluşturma projesinin ilk ayağına start verildi. Fidan dikme etkinliğine Selçuk Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in yanı sıra Konya Orman Bölge Müdürü Necati Alıç, akademik ve idari personel ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte protokol üyeleri de dahil olmak üzere tüm katılımcılar elinden geldiğince fazla sayıda fidanı toprakla buluşturabilmek için adeta yarışa girdi.

213 bin adet fidanın 1 yılda kampüs sahasına dikilmesi hedefleniyor.

ALIÇ, “BUGÜN İKİ FİDANI BULUŞTURUYORUZ”

Fidan dikim töreninde konuşan Konya Orman Bölge Müdürü Necati Alıç, “Bizim için çok önemli bir gün. Her şeyden önce iki fidanı buluşturduğumuza inanıyorum. Yüce Türk milleti, evlatlarını bir diğer deyişle fidanlarını size emanet ediyor. Siz akademisyenlerimiz de var olan bilgi güçleriyle bu fidanlarımızı yetiştiriyorsunuz. Bizler de kurum olarak her öğrencimizin istikbaldeki güzel yaşamını desteklemek amacıyla bu fidanlarımızın dikimini yapıyoruz. Yani her iki kurum da iki ayrı fidan yetiştiriyor. Bu nedenle bugün aynı zamanda iki fidanın da buluşma günüdür” diye konuştu.

39. YIL REKORLA GELDİ

Konya Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokolü çok önemsediklerini belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, “İlk etapta müdürlüğümüz ile 153 bin fidanın dikimi konusunda fikir birliğine varmıştık. Ancak bugün Orman Bölge Müdürümüz bize bir müjde verdi ve bu sayıyı 213 bine çıkardılar. Bu müjde, 39. kuruluş yıldönümümüzde bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi oldu. Üniversitemiz tarihindeki en büyük ağaçlandırma projesini gerçekleştirdik. Orman Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İLK 500 YOLUNDA HEDEFLER YAKALANIYOR

Üniversitenin 39. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladıklarını belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökbel, “Gelecek yıl 40. yılımızı kutlayacağız. Selçuk Üniversitesi giderek olgunlaşıyor, olgunluğun verdiği kendinden emin duruşuyla da oldukça güzel adımlar atıyor. Selçuk Üniversitesi’nin Anadolu’nun en iyi üniversitesi haline geldiğine şahitlik ediyoruz. Hatta hedeflediğimiz Dünya’da ilk 500 üniversite idealini de bazı alanlarda yakalayabildiğimizi görebiliyoruz.” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > 39’uncu Yılda 213 Bin Fidan
HABER YORUMLARI