YAZARLAR

Paşam’ın çok beğendiğim Taşucu Belediye Başkanlığı odasında resminin altında iri harflerle yazılı şu sözünü sizlerle paylaşacağım:

“Sırası gelmişken saygıdeğer ulusuma şunu öğütlerim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne dek çıkardığı adamların;

kanındaki, vicdanındaki özmayayı çok iyi incelemeye dikkat etmekten hiç bir zaman geri kalmasın.”

Bu söze eklenecek hiçbir şey yok!

Yine Paşam Türk Silahlı Kuvvetleri içinde şu güzel sözleri söylemiş:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin ordusu istilalar yapmak, veya saltanatlar yıkmak, veya saltanatlar için şunun bunun elinde ihtiras aleti olmaktan uzaktır.

İnsanca ve müstakil yaşamaktan başka gayesi olmayan milletin aynı ülkü ile duygulanmış ve yalnız onu emrine tabi ve sadık öz evlatlarından mürekkep muhterem ve kuvvetli bir topluluktur.”

Kurtuluş Savaşı’nı 1919’da Samsun’da başlatan Atatürk şu sözlerle yola çıktı;

“Egemenlik, hiç bir mana, hiç bir şekil ve hiçbir renkte ve işarette ortaklık kabul etmez. ”

“Yabancı bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti, becerisizlik ve miskinliği, itiraftan başka bir şey değildir.”

Kurtuluş Savaşı’na başlarken ve bu savaşı kazanıp, zaferle sonuçlandırırken tek bir arzumuz vardı:

Dışarıda tam bağımsız, içerde kayıtsız şartsız milli egemenliği korumak.

“Biz barış istiyoruz” dediğimiz zaman “tam bağımsızlık istiyoruz” dediğimizi herkesin bilmesi lazımdır.

Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır.

On sene, yirmi sene sonra aşağılaşarak ölmektense Kurtuluş Savaşı’mızda şeref ve haysiyetimizle ölmeye razıyız!

İşte böyle bir liderle yola çıktık.

İşte böyle bir komutanla kazandık bu zaferi.

Otuz yılda bitirilemeyen PKK zulmünden başınızı çevirin ve okuyun, inceleyin; Tam 4 yılda İtalyan, Fransız, Yunan, Ermeni, Kürt, İngiliz, Rum çeteleri ve dini bölücüleri temizleyip, bağımsızlık savaşını kazanan kahraman bir ordu, dahi bir lider ve genç Türkiye Cumhuriyeti.

İşte bu liderin karşısına geçip, hiçbir devlet 15 yıl boyunca; Türk Ordusunu kendi siyasal amacının bekçiliğine sağa sola gönderemedi.

İşte bu lider durduğu sürece hiçbir ülke ve hiçbir devlet Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünü çiğneyemedi ve çiğnetemedi.

Komşularımızla “Bağdat Paktı” , “Sadabat Paktı” nı kurmamızı ve komşularımızla sorunsuz, barış içinde yaşamamızı ABD engelleyemedi.

Komşularımızın iç işlerine karışmadan, ama bir karış vatan toprağına da ABD’ye üsler kurdurmadan geçen yıllar.

Kurtuluş Savaşı’nda; Dumlupınar’da, Sakarya’da, 1. İnönü, 2. İnönü savaşlarını kazanan şehitlerimizi, gazilerimizi, bütün komutanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.

Dilerim TSK Mustafa Kemal Paşamızın emaneti olan vatan topraklarına aynı imanla, aynı inançla sahip çıkar ve Orta Doğu devletlerinin durumuna düşüp, ABD’nin oyuncağı olmaktan ulusumuzu korur.

Atatürk ve silah arkadaşları vatan size minnettardır. Otuz yıldır şehit olan tüm güvenlik güçlerimiz, polisimiz, askerlerimiz vatan size minnettardır.

Şanlı ordumuzun zafer bayramı Türküm diyebilen, herkese kutlu olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > 30 AĞUSTOS ZAFERİ VE ATATÜRK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.