YAZARLAR

26 ADET YEM FABABRİKASI SATILIRKEN VİJDANI SIZLAMAYANLAR ŞİMDİ UTANMALIDIR!- Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

Genç Cumhuriyetimiz onur abidesi fabrikaları kurarken Ulu önder ATATÜRK o günün şartlarında bu güzide kuruluşları Devlet Malı olarak işletmeye açmış, bu kuruluşların özel sektörde sömürülmesine fırsat vermemiştir.
Bu tesisler ülkemiz ekonomisinin baş tacı olurken, Cumhuriyetimiz ele güne asla muhtaç olmamış, dışa bağımlılık asla telaffuz edilmemiştir. Sümer Banktan et kombinasına, Zirai Donatımdan Toprak Mahsulleri Ofisine değin tüm kuruluşlar devlet kontrolünde ve on binlerce çalışana da dengeli ücret verilerek, devlete de millete de yararlı konumda tutuluyordu.
İşte böylesi bir ortam birilerinin yüreğine sinmedi. Özelleştirme savurganlığı çarkına bu güzide kuruluşlar teker teker takılıp savrulup yok edildi. Bunların içinde öyle bir kuruluş vardı ki nüfusun yüzde 80’i kırsalda yaşarken alın teri yetiştirdiği ürünler para ediyor, herkes halinden memnundu. Mahsulünü devlete satar, parasını devletten alır, geleceğinde umut var idi. Köyden şehre göç söz konusu değildi.
Hayvancılık sektörünün umudu Et Kombinaları harıl harıl çalışıyor. Yetiştiricinin malı para ediyor. Halk hayvansal ürünlerden yeterince nasibini alırken, devlet malı 26 adet yem fabrikası Edirne’den, Van’a, Trabzon’dan Anamur’a değin her bölgedeki Yem Fabrikaları üretimleri ile sektörde denge unsuru olup, fırsatçılara göz açtırılmıyor, Halk için Hakça hizmet veriliyordu.
Konya merkezimizde de bir yem fabrikası Meram Belediyesinin yakınında bir kısmı Et Balık’a ait yüz dönümden büyük bir arazi üzerinde faaliyetini sürdürüyordu. ET BALIK VE KONYA YEM FABRİKASI Adana Çevre Yolundaki saatte 50 ton üretim yapacak modern bir fabrika faal durumdaki makineleri, modern binaları şehir merkezindeki yüzlerce dönüm arsa ve arazileri ile sadece 40 bin TL’ye satıldı.
Alıcı firma eski fabrikanın işçilerini dağıtıp kapısına kilit vururken, Adana Çevre Yolundaki anahtarı üzerinde fabrikanın besmele çekilip çalıştırılması yerine, bahçesine domates patlıcan ekip bu güzide tesissi hantal hale getirdi. İşte bu gün kilosu yüz liraya tırmanan etten bu ülke vatandaşının yoksun bırakılmasında bu gerçek yatmaktadır.
Belleğimizden silinip atılmıyor. Konya’dan bir grup yetiştirici kuruluşu temsilcileri Ankara’ya gidip Konya Yem Fabrikalarına talip olmuşlarsa da, satış dosyası bile gösterilmemiş ve fakat kısa bir süre içinde bir başkasına tabir yerinde ise bir avuç üzüme satılmıştır. Hangi derdimize yanalım. Et Balık’ın yanında Zirai Donatım, Toprak Mahsulleri Ofisi de Türk Çiftçisi elinden koparılıp alınırken, diğer sektörlerdeki sözde özelleştirme numaraları yelpazesi açıldıkça perişanlıklar perde perde gözümüzün önüne inerken, özelleşme içinde yapılması zorunlu birkaç işletmenin olmasını tenzih ederek yurttaş hakkına tecavüzün sorumlularının elbette bu dünyada belalarını bulma yanında, öbür dünyada yatacakları yerin olmayacağı inancımızın özünde görülmektedir.
YÜCE RABBİMİZ HAKKI HAK BİLEN MİLLETİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN…

> Yeni Meram >Yazarlar > 26 ADET YEM FABABRİKASI SATILIRKEN VİJDANI SIZLAMAYANLAR ŞİMDİ UTANMALIDIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.