Torku Jelifest

2020 yılında Konya’da desteklenecek tarım ürünleri açıklandı

  • Giriş Tarihi: 31.12.2019 16:18
  • Güncelleme Tarihi: 16:25
2020 yılında Konya’da desteklenecek tarım ürünleri açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında Konya'da desteklenecek olan tarım ürünleri belli oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2017 yılında başlattığı Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında ülkede arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden ve insan beslenmesi ile hayvansal üretim açısından önemli buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, kuru soğan, yem bitkileri mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri ve fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları devam ediyor.

2020 üretim yılında tarım havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında tarım havzalarında tarımsal destek alacak ürünleri açıkladı. Buna göre Konya’da birçok ürün destekleme kapsamında yer aldı.

Bu ürünlerin başında arpa, buğday, aspir, yem bitkileri ve kuru fasulye ürünleri geldi. İşte onlarca çeşit ürünün listesi ve ilçeleri:> Yeni Meram >Ekonomi > 2020 yılında Konya’da desteklenecek tarım ürünleri açıklandı
HABER YORUMLARI