Torku Jelifest

2019-2020 umre fiyatları belli oldu

  • Giriş Tarihi: 18.10.2019 16:37
  • Güncelleme Tarihi: 17:56
2019-2020 umre fiyatları belli oldu

Konya İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığınca 2019-2020 yılları arasında planlanan umre organizasyonları hakkında Basın Toplantısı düzenledi. Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Umre fiyatları kategorilerine göre 3 bin 100 Riyal ile 7 bin Riyal arasında değişmektedir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2019-2020 yılları arasında planlanan umre organizasyonları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Konya İl Müftülüğü tarafından Anemon Otelde basın toplantısı gerçekleştirildi. Anemon Otel’de düzenlenen Basın Toplantısı’na Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun yanı sıra çok sayıda Basın Mensubu katıldı. Programda konuşan Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Umre fiyatları kategorilerine göre 3 bin 100 Riyal (8 günlük ikinci döneni ara tatil) ile 7 bin Riyal (Otel 11 günlük ) arasında değişmektedir. Başkanlığımız bu hizmeti dini esaslara uygun ve ülkemizin onuruna yakışır bir tarzda yerine getirmeye özen göstermektedir” dedi.

“UMRE YOLCULARIMIZA HİZMET ETMEK TEMEL DÜSTURUMUZDUR”

Umre’nin bilgi ve rehberliğe dayalı bir ibadet olduğunu da sözlerine ekleyen Poçanoğlu, “633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş ve görevleri hakkındaki kanun ve yeniden düzenlenen 01/07/2010 tarihli ve 6002 sayılı kanunun 13.maddesine göre başkanlığımızca Hac ve Umre organizasyonları düzenlenmektedir. Umre kelimesi imar-ömür ve tamir kelimesi ile aynı köktendir. Umre; kalbi imar etme. Kalbin yıpranan yönlerini tamir etme yolculuğudur. İbadet olarak ise İhrama girerek tavaf ve sa’y yaptıktan sonra, tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Hanefi mezhebine göre umre müekked sünnet, Şafii mezhebine göre ise farzdır. Hac yapmadan önce umreye giden bir kimseye, şartlarını taşımıyorsa yaptığı bu Umreden dolayı kendisine hac farz olmaz. Kur’an-ı Kerim’de Umre ile ilgili olarak şöyle buyurulur ‘Haccı da, Umreyi de sırf Allah için tam olarak yerine getiriniz.’ Umre ibadetini gerçekleştirenler için ise Sevgili Peygamberimizden şu müjde bildirilmiştir,” Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara kefarettir. Makbul Haccın karşılığı ise, ancak Cennettir.” Yolcularımızı Allah’ın birer misafiri olarak görüyor ve Allah’ın misafirlerine hizmet etmeyi en büyük şeref olarak değerlendiriyoruz. Umre bilgi ve rehberliğe dayalı bir ibadettir. Alanlarında yetkin ve yetenekli görevlilerimiz ile birlikte umre yolcularımıza hizmet etmek temel düsturumuzdur. Vatandaşlarımızın her yıl artarak devam eden ilgi ve talebini dikkate alan Başkanlığımız, bu yıl da Mekke ve Medine’de umre yolcularımıza hizmet etmeye yönelik yoğun tedbirler almış, ciddi gayretler ortaya koymuştur. Bu yolculukta yapılması gereken her şeyi bir ‘emanet ve sorumluluk’ anlayışı içerisinde yerine getirmenin gayretinde olacağız. Başkanlığımız yurt içinden ve yurt dışından organizasyonumuza katılan umre yolcularımıza kaliteli hizmeti kendisine şiar edinmiştir. Umre kayıt fiyatları Riyal (SAR) cinsinden belirlenmiştir. Umre fiyatları kategorilerine göre 3 bin 100 RİYAL (8 günlük ikinci döneni ara tatil) ile 7 bin Riyal (Otel 11 günlük ) arasında değişmektedir. Başkanlığımız bu hizmeti dini esaslara uygun ve ülkemizin onuruna yakışır bir tarzda yerine getirmeye özen göstermektedir. Umre fiyatlarına uçak bileti, umrecinin bulunduğu ilden, hareket edeceği ilin havaalanına kadar ki otobüs-uçak ücreti, kalınacak otel, sabah kahvaltısı, öğle kumanyası ve akşam yemeği, Mekke ve Medine’deki ziyaret yerleri vb. hizmetler dahildir” diye konuştu.
ÖĞRENCİLERE ÖZEL YARIYIL TATİLİ UMRE PROGRAMI

Diyanet İşleri Başkanlığı öğrenciler, öğretmenler ve veliler için ara tatil 8 günlük ve yarıyıl tatilinde 11 günlük umre programı da düzenliyor. Yarıyıl tatiline giren öğrenciler, öğretmenler ve veliler istedikleri takdirde 11 günlük umre programına kaydını yaptırarak umre ibadetini yerine getirebilecekler. Yarıyıl umre programı için en düşük ücret 3.225 Riyal olarak belirlendi.

KUDÜS BAĞLANTILI UMRE TURU

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılından itibaren devam ettirdiği Kudüs bağlantılı umre turunu bu senede düzenliyor. Bu tur 3 gün Kudüs, 3 gün Medine ve 10 gün Mekke olmak üzere toplam 16 günlük bir programdan oluşuyor. Bu programda 3 mescitte (Kudüs, Mekke ve Medine) Cuma namazı kılınacak şekilde planlama yapılacak. Fiyatlar ise henüz açıklanmadı.

ÜNİVERSİTE PROGRAMI

Son iki yıldır üniversite öğrencilerine yönelik 6-7 günlük umre programı düzenleniyor. Bu sene de yine öğrencilere yönelik program devam edecek. Henüz bu turda da fiyatlar belli olmadı.
Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > 2019-2020 umre fiyatları belli oldu
HABER YORUMLARI