Ruşeym Torku

2014 İçin Gerekli Tedbirler Alındı!

  • Giriş Tarihi: 7.01.2014 15:44
  • Güncelleme Tarihi: 22:51
2014 İçin Gerekli Tedbirler Alındı!

Maliye Bakanı Şimşek, 2014 yılı için gerek makroekonomik politikalar, gerekse bütçe dengeleri amacıyla gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Why Note!?

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. ÖTV’deki artışların sorulması üzerine Şimşek, bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istediğini belirterek, yeni yılda akaryakıt ürünlerine ilişkin herhangi bir tasarrufta bulunmadıklarını söyledi. Yılbaşında değişik saiklerle birkaç ürünün vergisinde artışa gittiklerini açıklayan Şimşek, “Sigara, tütün mamullerine baktığınız zaman geçen yılın son çeyreğinde sigara üreticileri, fiyatlarını aşağı çektiler. Bu bizim gelirleri olumsuz yönde etkiledi. Aslında, normalde enflasyona paralel bir artış öngörüyorduk fakat yıl sonunda bazı firmaların ürün fiyatlarını aşağı çekmesi, bizim gelirleri olumsuz etkileyeceği için biz orada gereken adımı attık. Orada yapılanın fiyatlara yansıması yüzde 3 ile 17 arası. Zaten daha önce açıklamıştım. Enflasyona da yaklaşık 18 baz puanlık etkisi söz konusu. Alkollü içeceklerde de bir artış söz konusu. Sağlık Bakanlığımızın alkol tüketimini azaltmaya yönelik genel bir politika çerçevesi var. Son yıllarda düzenli olarak alkollü içkilerde bir miktar artış söz konusu. Onun enflasyona etkisi çok cüzi, 4 baz puanlık bir artış ama ürünlere yansıması 8 ile yüzde 15 arası” diye konuştu.

OTOMOTİVDEKİ ARTIŞ

Otomotivde yapılan ÖTV artışını da anlatan Şimşek, bunu değişik bir saikle yaptıklarını söyledi. Geçen yıl satılan her 100 araçtan 78’inin ithal olduğunu belirten Şimşek, çok ciddi bir artışın da söz konusu olduğunu ifade etti. Kendilerinin, bu düzenlemeyi otomotiv sektörünün satışlarının artışını sınırlamak için yapmadıklarını vurgulayan Şimşek, “Temelde her satılan 100 arabanın 78, 80’i ithal olunca, cari açığa yansıması son derece olumsuz oluyor. Orada da bu anlamda bir adım attık” diye konuştu.

“TEŞVİKLER VERİYORUZ”

Otomotiv sektörü temsilcilerinin, “bu düzenlemeler sonucunda istihdam olumsuz etkilenir” şeklinde endişeleri olduğunun hatırlatılması üzerine de Şimşek, stratejilerini şöyle açıkladı:

“Biz otomotiv sektörünün üretimini, yatırımını ve ihracatını destekleyeceğiz. Açık ve net olarak konuşuyorum. Gerek Ekonomi Bakanlığımız bir öneriyle gelirse… Biz üretime, ihracata, yatırıma çok ciddi teşvikler veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Gerekirse bu teşvikleri artırırız da ama tüketimi sınırlama noktasında bizim bir irademiz var. ‘Niye?’ diyeceksiniz, bakın, çok ciddi bir ithalat söz konusu. Yüzde 80’ine yakını ithal ama Türkiye’de üretilenlerin de önemli bir kısmı ithal ürünlerle üretiliyor. Demir çeliği biz ithal ediyoruz. Birçok elektronik entegre ünite, Türkiye’de montaj veya üretilse dahi girdinin büyük bir kısmı ithal. Yani dolayısıyla ithalat katkısı, ithalat içeriği çok yüksek olan ürünlerde bu strateji devam edecek. Yani üretimi, istihdamı, ihracatı, yatırımı destekleyeceğiz. O konuda ne gerekiyorsa, ilave destekler de veririz ama tüketime yönelik bizim bu yaklaşımımız devam edecek.”

Maliye Bakanı Şimşek, “yeni birtakım düzenlemeler, zamlar yolda mı değil mi?” sorusu üzerine de “hayır” dedi.> Yeni Meram >Arşiv > 2014 İçin Gerekli Tedbirler Alındı!
HABER YORUMLARI