YAZARLAR

Gözlerime inanamadım!

Konya’da Türkçe isimle, hem de Cafe demeden bir yer açılmış, adı da Kahve Evi.

Görünce, hemen içeriye girdim ve kutladım.

Sömürge ruhlular, öz dilinden utananlar, yabancı sözcük kullanmayı beceri sayanlar, Bir ulusu yok etmenin en kolay yolunun o ulusun dili ile oynamak olduğunun farkına varmayan, zavallılar.

Tarihe dönün ve bakın!

Karamanoğlu Mehmet Bey ne demiş!

“Bundan böyle divanda, dergahta, mecliste, bagahta, meydanlarda Türkçe’den başka dil konuşulmayacaktır!”

Cumhuriyet’in kurulması ve 1 Kasım 1928’de Harf Devrimi ile de Türk Alfabesi’nin kullanılmasıyla Anadolu Halkı özüne dönmüş; halk ozanlarını Karacaoğlanlar’ı, Yunuslar’ı okumuş, anlamıştı.

Atatürk dışarıdan ithal edilen bir malın Türkçe karşılığı bulunmadan piyasada satılmasına asla izin vermemişti.

O bizim dilimizi, sınırlarımızı, bağımsızlığımızı, limanlarımızı, demiryollarımızı, havayollarımızı, bankalarımızı, fabrikalarımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı, mehmetçiğimizi ve de inancımızı bölücülerden korumuştu.

Alışveriş merkezi demek olmaz! Kendileri bülbül gibi dört lisan bilip konuştukları için Plaza derler! Anlamayan, sözlükten açıp okusun, öğrensin, zihni açılsın!

Cafe, Restorant, Reception, Center, Exit, Tivi, Fox, Schov, Star, Ambulance, Fest Food, Hospital Grand, Trip Atmak, Waw Kidy, City, Swet Ceketler, Liva Turkuaz……..Bay Bay….

İçler acısı halimize ağlarken derin bir nefes aldırdın Kocatepe Kahve Evi. Dilerim örnek alanlar çoğalır, özüne diline sahip olanlar çoğalır, öz dilini gururla kullananlar çoğalır, açlık grevlerinin, ana dilde eğitim diye bu ülke insanlarını Tek Dil, Tek Devlet, Tek Vatan ülküsünden koparmak için, İmralı’daki katilin ABD ile ortaklaşa düzenledikleri ve adamın bir işareti ile başlayıp, bir işareti ile bitirdikleri, senaryosu ABD’de yazılan ve Kürtçe savunmadan hemen sonra ana dilde eğitim için de ayrı bir senaryonun gündeme konulmasını bekleyen bölücüleri gören, duyan çoğalır ve Batı’nın dilinden Türkçe’sini kurtarır.

İmralı’dan oynanan oyun bile yabancı sözcükle işletme açanları uyandıramıyorsa herkese görev düşüyor demektir.

Anlatalım, uyaralım, Karamanoğlu Mehmet Bey’in sözünü anımsayalım.

Sömürge ruhumuz bu kadar kabarmışken, Sayın Tahir Akyürek bu konuda hiçbir yaptırım uygulamadığına göre kendisinden bir dileğim olacak; şehir merkezi levhalarının yerine ‘Centrum İkonium’ yazılsın nasılsa Türk Şehri mi… İngiliz, ABD Şehri mi? Belli değil.

Hiç olmazsa şehrimize gelen İngiliz turistleri mutlu etmiş oluruz!

> Yeni Meram >Yazarlar > 1949 KOCATEPE KAHVE EVİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.