kapat
Ruşeym Torku

17 Yıl Sonra Şehit Arkadaşlarını Andılar

  • Giriş Tarihi: 24.06.2013 17:04
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
17 Yıl Sonra Şehit Arkadaşlarını Andılar

Konya’da 17 yıl sonra bir araya gelen 4 arkadaş, Bitlis Mutki ilçesi Kavakbaşı kırsalında 1996 yılında terör örgütüyle girilen çatışmada şehit düşen arkadaşları Piyade Onbaşı Vedat Koçak’ı, Seydişehir ilçesinde bulunan mezarı başında anarak dua etti.

Adana’dan Mehmet Zont, Ankara’dan Fatih Seven, Muğla’dan Ömür Kızıl ve Bursa’dan Doğan Bulut, 17 yıl önce şehit olan arkadaşları Piyade Onbaşı Vedat Koçak’ın mezarını ziyaret etmek için Konya’da buluştu. Ardından şehit arkadaşlarının memleketi Seydişehir ilçesine giden 4 arkadaş, ilk önce şehit annesi Gülseren Koçak’ı evinde ziyaret etti. Şehit oğlunun arkadaşlarının geleceğinden habersiz olan anne Gülseren Koçak, misafirlerine sarılarak, “Allah size ömür versin. Sizler de oğlumu görüyorum” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. Duygulu anların yaşandığı ziyarette Gülseren Koçak, sevinci ve üzüntüyü bir arada yaşadığını belirterek, “Allah oğlumun arkadaşlarına uzun ömür versin. Ben ağladım başka analar ağlamasın. Bu kan biran evvel dursun. Benim çektiğim acıyı kimseler bilemez. Başka analar bu acıyı çekmesin” şeklinde konuştu. Şehit annesini ziyaret ettikten sonra 4 arkadaş, 17 yıl aradan sonra Akyol Mezarlığında bulunan Şehit Mezarlığına gelerek silah arkadaşları için dua etti.
Şehit Vedat Koçak’ın arkadaşları yaptıkları ortak açıklamada, “Akan kanın bir an evvel durmasını istiyoruz. Vatan için bayrak için arkadaşımız hayatını ortaya koydu. Cenabı Allah ülkemize böyle acılar yaşatmasın inşallah. Şehitlerimize sahip çıkalım, unutmayalım. Bir amaç uğruna, ülke uğruna, vatan uğruna, bayrak, toprak, millet uğruna şehitlerimiz canlarını feda etti. Amaç nedir bilmek ve değer vermek lazım. Arkadaşımızın ruhu şad olsun” diye konuştu. Arkadaşlarının mezarını görmeye tekrar geleceklerini ifade eden 4 arkadaş, Seyit Harun Veli Türbesini de ziyaret ettikten sonra ilçeden ayrıldı.
Şehit Piyade Onbaşı Vedat Koçak, Ağrı İli Patnos ilçesi 34. Mekanize Piyade Tugayı 2. Mekanize Tabur Komutanlığında vatani görevini yapmakta iken 5 Mayıs 1996 Tarihinde Bitlis İli Mutki İlçesi Kavakbaşı mevkiinde kırsal alanında PKK terör örgüt mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit düşmüştü.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > 17 Yıl Sonra Şehit Arkadaşlarını Andılar
HABER YORUMLARI