YAZARLAR

Türk Polis Teşkilatı bir ulvi kuruluştur ki 167 yıl öncesinde temelleri özenle atılmış, bir buçuk asırdan fazla bir zaman sürecinde Türklüğün onurunun, haysiyetinin, özgürlüğünün, bağımsız varlığının, mal ve can güvenliğinin bekçiliğini yapmış, bu müstesna özelliği ile de dünya devletlerinin polis teşkilatlarına örnek olmuştur.

Türlüğe has özelliğinin ona çalışma düzeni veren siyasi sistemin özünden değil damarlarındaki asil Türk kanı ve inancı ile İnsani değerlerinin yüceliğinden almıştır.

Bu cümleyi kullanırken hakikati yansıtmaya özen gösterirken, hakkı teslim etme özverimi itina ile kullandım. Çok partili hayata girdiğimizden bu yana akıp giden 66 yılda yapılan 16 genel seçim birincilerinden yüzde 20’LERDEN yüzde 57’LERE VARAN OY ORANLARI İLE SEÇİM BİRİNCİSİ OLARAK İKTİDAR KOLTUĞUNA OTURAN partilerden şu anda iktidarda olan AKP hariç hepsinin dibe vurduğu gerçeği ortadadır. Bu demektir ki yüzde 57 oy alan bir parti dibe vurmuşsa yüzde 50 alan da halka rağmen haktan yana olamayanlarda hiç şüphesiz dibe vurabilirler.

Her iki elimizle başımızı tutup düşündüğümüzde akıp giden 66 yıllık siyasi hayatımızda Türk Polis Teşkilatı’nın yaz, boz görev ve sorumluluk düzeni siyasi ihtiraslarla dejenere edilmese idi, şu karakollarda işkencenin Türk Polis Teşkilatı’na yakıştırılması mümkün olur muydu? Ya da Türk polisini suçlamak ne haddi.

Türk polisinin adalet anlayışının gerçek adalet kavramı ile örtüşmesinin önündeki engellerin kaldırılması halinde asayişin islamın özündeki Hazreti Ömer Adaleti ile de örtüşeceğinden iz han sahipleri asla şüphe etmez.

Bir çelişki, bir hayret, Türk Polisinin sınır ötesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetki alanının içine sokulması neden? Kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin gücü mü yetersiz ki bu tasarrufa gidildi.? Yoksa Silahlı Kuvvetlere alternatif bir güce mi ihtiyaç duyuldu. Bu hususu anlamak imkansızdır.

Basiretsiz alınan bu karar geçtiğimiz günlerde polis evlatlarımızın katledilmelerine neden oldu, içimiz yandı. Polis teşkilatı iç güvenlik için eğitilmiş olup dış güvenliğimiz KAHRAMAN ORDULARIMIZIN görev alanındadır.

Polisimizin özlük hakları omuzlarında taşıdıkları en acımasız ve ağır sorumluluğun paralel inde verilmeli, Polisin çalışma düzeni kesinlikle siyasetin baskısından arınmış olarak hayata geçirilmelidir. Aksi halde siyaset polisi tokatlarsa o polisin yüreğinde açılan yaranın tedavisi asla mümkün olamaz.

Ülkemiz polis teşkilatları içindeki Konya Polis Teşkilatı genel asayişin korunmasında Türkiye Polis Teşkilatlarına parmak ısırtacak kadar etkin ve başarılı olurken; inancı, ahlakı ve insani değerleri ile yüreğimizin derinliklerinde taht kuran Hüseyin NAMAL müdürümüzün şahsında Tüm polis kahramanlarımızın kuruluş yıllarını ve Polis Günü’nü kutlarız, .

Konyamızda asayişin kıskanılacak düzeyde sağlanması ülkemizde yaygın terör ve kapkaç olaylarının Konya il sınırlarında minimum boyutta kalması ve hele trafik düzeninin yoğunluğun hat safhasına rağmen kuralların işletilmesine mümkün olduğunca itina gösterilmesi takdire şayandır. Polisimize kucak dolusu sevgiler sunarız…

> Yeni Meram >Yazarlar > 167. KURULUŞ YILINDA TÜRK POLİSİ VE SİYASET !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.