Torku Jelifest

15 Temmuz şehitleri için bin 600 kilometre pedal çevirecekler

  • Giriş Tarihi: 30.06.2017 13:10
  • Güncelleme Tarihi: 13:16
15 Temmuz şehitleri için bin 600 kilometre pedal çevirecekler

 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yılı yaklaşırken, Konya Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik çerçevesinde 3 sağlık çalışanı öncülüğünde kentten yola çıkacak yaklaşık 200 bisikletli, şehitleri anmak için 19 gün boyunca bin 600 kilometre pedal çevirecek.

Mutlu Akü

 Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin 1. yılı yaklaşırken, Konya Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik çerçevesinde 3 sağlık çalışanı öncülüğünde kentten yola çıkacak yaklaşık 200 bisikletli, şehitleri anmak için 19 gün boyunca bin 600 kilometre pedal çevirecek.

Konya Halk Sağlığı Müdürü Hasan Öznavruz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’da verilen halk mücadelesinin dünyada emsali görülmemiş, onur verici bir hareket olduğunu söyledi.

Vatandaşların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir talimatıyla meydanları doldurmasının, Türkiye’nin hiçbir düşmana teslim edilmeyeceğini apaçık ortaya koyduğunu ifade eden Öznavruz, “249 şehidimiz ve 2 bini aşkın gazimiz var. Bu açıdan içimiz buruk. Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak şehitlerimizi anmak için bisiklet turu etkinliği düzenlemeye karar verdik.” dedi.

“15 Temmuz şehitlerimizin ailelerini ziyaret edeceğiz”

Öznavruz, bu çerçevede organize ettikleri etkinlikle 3 sağlıkçı çalışanı öncülüğünde yaklaşık 200 bisikletlinin, bin 600 kilometre pedal çevirip 11 ili gezeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Etkinlik 1 Temmuz’da başlayıp 19 Temmuz’da sona erecek. Gittikleri illerdeki 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ziyaret edecek bisikletliler, İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ulaştıktan sonra turu, Çanakkale’de tamamlayacak. Bisikletliler, Konya’dan başlayarak, Niğde, Aksaray, Ankara, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale’ye gidecek. Program çerçevesinde, 11 ilde Halk Sağlığı müdürlükleri kendi illerinin girişlerinde bisikletçilerle bu arkadaşlarımızı karşılayacaklar. İllerdeki 15 Temmuz şehitlerimizin ailelerini ziyaret edeceğiz. Şehit yakınlarımızdan Cumhurbaşkanımıza mektup yazmalarını isteyeceğiz ve şehitlerimizin kabirleri başına giderek de onları yad edeceğiz.”

Etkinlik boyunca bisikletçileri kameralar ve “drone” adı verilen cihazlar ile görüntüleyeceklerini anlatan Öznavruz, bu görüntülerin daha sonra belgeselleştirileceğini bildirdi.

“Şehitlere olan vefa borcumuzu ödemiş olacağız”

Öznavruz, etkinliğe vatandaşlardan da yoğun katılım beklediklerine dikkati çekerek, “Herkes bisikletini alsın, cumartesi günü 1 Temmuz saat 11.00’de, Konya Kültür Park’a gelsin. Sayın Valimiz ve devlet büyüklerimizin teşrifleriyle inşallah orada etkinliğe ‘start’ vermiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin kentten başlamasında Konya’nın bisiklet şehri olarak bilinmesinin önemli rolü olduğunu aktaran Öznavruz, “Konya’da yediden yetmişe her kesimi bisiklet kullanırken görebilirsiniz. Bu avantajı kullanmak istedik. Düzenlediğimiz bu anlamlı etkinlikle inşallah, bisiklet şehri Konyamızdan başlayarak, ülkemizi turlayıp şehitlere olan vefa borcumuzu ödemiş olacağız.” diye konuştu.

 “Herkes bize gözyaşlarıyla destek verdi”

Etkinliğe katılacak doktorlardan Mehmet Nurettin Uyar da 15 Temmuz şehitlerinin ülke çapında hafızalarda yaşatılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin şehitler ülkesi olduğunu belirten Uyar, “15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız ve bizden sonraki nesillere aktaracağız. En büyük amacımız budur.” diye konuştu.

Uyar, yol boyunca şehitlerin kabirlerini ziyaret edip, mezar topraklarından alacaklarını vurgulayarak, bu toprakları, daha sonra bisiklet turunun son durağı Çanakkale’de Şehitler Abidesi’ne bırakacaklarını söyledi.

Etkinlik için heyecanlı olduklarını anlatan Uyar, “Şehitler anısına yapacağımız bu bisiklet turuyla ilgili konuyu nerede açtıysak, nerede konuştuysak herkes bize gözyaşlarıyla destek verdi. Bunun da ayrıca bir mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.> Yeni Meram >Konya > 15 Temmuz şehitleri için bin 600 kilometre pedal çevirecekler
HABER YORUMLARI