Torku Jelifest

13 aydır maaş alamayan Ermenek maden işçileri Konya’daki eylemden de sonuç alamadı! Ankara’ya yürüyecekler

  • Giriş Tarihi: 15.09.2020 14:51
  • Güncelleme Tarihi: 11:33
13 aydır maaş alamayan Ermenek maden işçileri Konya’daki eylemden de sonuç alamadı! Ankara’ya yürüyecekler

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaşlarını alamayan maden işçilerinin Cenne ve Seba maden ocağında başlayan eylemi devam ediyor. Günlerdir maden önündeki bekleyişlerin sürdüren maden işçileri son olarak maden sahibinin Konya'da bulunan yem fabrikasına ve evinin önüne gelerek basın açıklaması yaptı.

Aylardır maaşlarını alamadıkları için seslerini duyurmaya çalışan işçiler, Ermenek’teki maden ocaklarında muhatap bulamadıkları için Konya’ya doğru yola çıktı. Şehir girişinde polis tarafından durdurulan işçilerin şehre girişlerine bir süre izin verilemedi. Polisin işçilere ve sendika temsilcilerine eylemi sona erdirmeleri için çağrıda bulunmasına karşın eylemciler vazgeçmedi. Maden emekçilerinin kararlı duruşundan sonra polis, maden sahibinin evinin önünde 10 kişinin basın açıklaması yapmasına izin verirken geri kalan işçiler de Özbey Yem Fabrikasının önünde oturma eylemine başladı.

‘ALYANSIMIZI BOZDURACAK DURUMA GELDİK’

Maaşlarını ödemeyen maden sahibinin evinin önünde açıklama yapan maden işçileri “Onlar burada bu lüks hayatı yaşarken biz alnımızdan akan ter, kara kömür lekesinin hakkını alamadık. Emeğimizin hakkını istiyoruz. Alyansımızı bozduracak duruma geldiysek onlar da böyle bir hayatı hak etmiyor.” diyerek biz kez daha seslerini duyurmaya çalıştılar.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

Özbeylere ait yem fabrikasının önüne giden işçiler ve aileleri burada baretlerini yere vurarak işvereni protesto etti. Fabrika önünde eylem yapan işçilerden birinin muhabirimizin sorduğu “Neden Konya’ya geldiniz?” sorusuna “Biz Ermenek’te 15 gündür direniyoruz, 13 aylık alacağımız var. Siz bir babanın evden işe giderken evladının “baba akşam gelirken bana çikolata al” isteğine cevap verememesinin ne demek olduğunu biliyor musunuz? İşte bizim buraya geliş sebebimiz bu” yanıtını verdi.

Öte yandan Özbey Yem Fabrikasında ise işçi temsilcileri, sendika temsilcileri ve işverenin avukatı ile yapılan görüşmelerden de bir sonuç alınamadı. İşçiler ve sendikacılar, işveren avukatından gelen “zamana yayalım” şeklindeki teklifi reddettiler. Görüşme sonunda maden emekçileri, 1 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya yürüme kararı alarak Konya’daki eylemlerine son verdiler. Ermenek’te, Merkez ve Seba maden ocaklarında çalışan yaklaşık 120 işçi, 13 aydır maaşlarını alamadıkları için 2 hafta önce iş bırakarak greve başlamıştı. HABER MERKEZİ> Yeni Meram >Güncel > 13 aydır maaş alamayan Ermenek maden işçileri Konya’daki eylemden de sonuç alamadı! Ankara’ya yürüyecekler
HABER YORUMLARI