Torku Jelifest

12. Akbank Kısa Film Festivali başladı

  • Giriş Tarihi: 7.03.2016 20:54
  • Güncelleme Tarihi: 20:54
12. Akbank Kısa Film Festivali başladı

Türkiye'de kısa film alanında platform oluşturma hedefiyle hayata geçirilen Akbank Kısa Film Festivali, 28 ülkeden 104 filmin katılımıyla başladı.

Türkiye’de kısa film alanında bir platform oluşturma hedefiyle başlatılan 12. Akbank Kısa Film Festivali’nde yarışmalı bölümlerin yanı sıra, sinemaseverlere 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşi ağırlıklı bir program sunulacak.

Festivalin, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Festival Kısaları”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Özel Gösterim” ve bu yıl eklenen “Perspektif” bölümlerinde 28 ülkeden 104 film izleyiciyle buluşacak.

Panahi sineması mercek altında

Festivalin “Deneyimler” bölümünde bu yıl, filmleriyle birçok ödül alan ve dünya çapında üne kavuşan İranlı yönetmen Cafer Panahi’nin sineması mercek altına alınacak.

Ödül alan yönetmenlere 5 bin dolar ödül

“Ulusal” ve “Uluslararası” olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmanın sonuçlarıysa, 17 Mart’taki ödül gecesinde açıklanacak. “En İyi Film” seçilen yapımların yönetmenleri, Akbank Sanat tarafından 5 bin dolar ile ödüllendirilecek.

Yarışmada ödül alan filmler, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’yi dolaşacak.> Yeni Meram >Kültür-Sanat > 12. Akbank Kısa Film Festivali başladı
HABER YORUMLARI