kapat
Ruşeym Torku

10 Yıllık Izdırap 20 Dakikada Çözüldü

  • Giriş Tarihi: 24.07.2013 15:20
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
10 Yıllık Izdırap 20 Dakikada Çözüldü

10 yıldır bacak ana damarı tıkalı olan Ahmet Bayraktar (50), sağ bacağındaki ağrıların artması, yürüyemez hale gelmesi ve baygınlık geçirmesi sonucu Mevlana Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Ameliyat yarası olmadan 20 dakikalık bir operasyonla 10 yıldır tıkalı olan damarı açılan Bayraktar, operasyondan 6 saat sonra da yürümeye başladı. Ameliyatı Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıddık Ülgen, Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şeref Ulucan ve Bezmialem Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sıddık Ülgen ameliyatın, kasık ve kol damarından aynı anda girilerek gerçekleştirildiğini ve tamamen tıkalı olan damarın başarılı bir şekilde açıldığını belirterek şunları söyledi: “Hasta tıkalı damar nedeniyle neredeyse yürüyemez hale gelmişti ve 10 yıldır bıçak korkusundan dolayı tedaviden kaçan hastanın damarın mutlaka açılması gerekiyordu. Tedaviden kaçmanın bir yararı olmadığı ve teknolojinin geliştiği belirtilerek rahatsızlığın hastanemizde bıçak kullanmaya gerek kalmadan giderileceği belirtildi. Hastanın kasık ve kol bölgesi uyuşturularak, hastaya genel anestezi verilmeden 20 dakika süren bir operasyon yaptık. Hastamız, işlemden 6 saat sonra yürümeye başlamıştır ve 24 saat sonra da taburcu edilmiştir. Tıkalı olan damar açık ameliyata gerek kalmadan başarılı bir şekilde açılmıştır. Mevlana Üniversitesi Hastanemizde sadece kalp damarı değil, boyun, kol ve bacak damarlarındaki tıkanıklıkların da anjiyo yoluyla başarılı bir şekilde açılabilmektedir.”

Konya’da 10 yıl önce by-pass ameliyatı geçiren ve bu ameliyat sonrası bacak ana damarının tıkalı olduğunu öğrenen Ahmet Bayraktar, doktorların uyarılarına rağmen bıçak yarasından korktuğu için yıllarca ameliyat olmayı kabul etmediğini anlattı. Bayraktar, “Bıçak yarasından korktuğum için yıllarca ameliyat olmadım. Yarasız, ağrısız bir operasyonla bu derdimden kurtuldum. Anjiyo olduktan bir gün sonra da taburcu oldum” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > 10 Yıllık Izdırap 20 Dakikada Çözüldü
HABER YORUMLARI