kapat
Torku Limonata

’10 Numara’ Öldürüyor

  • Giriş Tarihi: 11.05.2013 22:43
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
’10 Numara’ Öldürüyor

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Konya Şubesi’nin yeni Başkanı Ali Duran oldu. Genel kurulun ardından yapılan bayi toplantısında ise, 10 numara yağın zararlarına dikkat çekildi.

PETROL Ürünleri İşverenler Sendikası Konya Şubesi dün Dedeman Otel’de, Genel Kurul ve Konya Bölge Bayi Toplantısı’nı gerçekleştirdi. İlk olarak genel kurulun yapıldığı toplantıda mevcut başkan Ahmet Sayıcı, görevi Ali Duran’a devretti. Daha sonra ise, sektör sorunların tartışıldığı Konya Bölge Bayi Toplantısı’na geçildi. Toplantıya, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Petrol Piyasası Daire Başkanı Taner Mutlu, PUİS Genel Başkanı Muhsin Alkan, PUİS Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisi ile bayi katıldı.

10 NUMARA SORUN

Toplantıda Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Konya Şubesi Başkanı olarak son konuşmasını yapan Ahmet Sayıcı, 10 numara yağın halen neden önlemediğine dikkat çekerek, yetkilileri suçladı. 10 numara yağın büyük tehdit oluşturduğunu kaydeden Sayıcı, “10 numara yağın Türkiye’de ne kadar çok satıldığını bildirmek için bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. 1979 yılında, 18 milyon ton akaryakıt tüketen Türkiye Cumhuriyeti, 2012 yılında 16 milyon ton akaryakıt tüketmiştir. Yani buradaki, kaçak yakıt ve 10 numara yağın ne kadar çok satıldığına dikkat çekmek için bu örneği verdim. Eğer, bu 10 numara yağ sorununu devlet çözerse, bütçe açıklarının birçoğunun kapanacağını zannediyorum. Yollarda yanan otobüsler, araçlar, ölen insanları görmüyorlar. Sayın basınımız bu olayları normal gibi geçiyor. Fakat çok vahim bir olaydır bu. Birkaç gün önce benim işyerimin karşısında bir tane tır tamamen kül oldu. Tırın yanma nedeni ise 10 numara yağ. Tabi biz bunları her gün dile getiremiyoruz, basına da söyleyemiyoruz. Yetkililere bu konuyu buradan duyuruyorum. Doğacak olan çocuklarımızın sağlığı ile oynuyorlar. Yollarda araçlar havalandırmasını açamıyor. Sayın yetkililerin önlerinde yollarda koruma aracı olduğu için bu 10 numara yağlardan etkilenmiyorlar. Ama normal vatandaşların hiçbir tanesi kesinlikle havalandırmalarını açamıyorlar. Araçların ömrünü tüketen, ekonomiye büyük zararlar veren bu yakıtı biz ancak yetkililere şikâyet ile kalıyoruz” dedi.

KONYA İKİNCİ SIRADA

EPDK Petrol Piyasası Daire Başkanı Taner Mutlu da, petrol sektöründe Konya ile ilgili ilginç veriler vererek, “Konya’da bin 673 kişi petrolden ekmek yiyor. Türkiye büyüyor, akaryakıt sektörü de büyüyor. Doğrudur ama bire bir paralel değildir bu. 2011 yılında Türkiye, yüzde 8 büyümüştü, akaryakıt sektörü ise yüzde 4 büyüdü. Geçen yıl Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü, yüzde 2.2 oldu ama yine akaryakıt sektörü yüzde 4 büyüdü. Dolayısı ile birebir bağlantı yok. Kayıt dışının, kayıt içine girmesi yönünde yapılan çalışmalar sonucunda bunların gerçekleştiğini düşünüyorum. “Petrol sektörünün Konya’daki durumu nedir?” derseniz; Türkiye’deki toplam bayimiz, 12 bin 445 istasyondur. Bir numara İstanbul’dur. İstanbul’da 782 tane istasyonlu bayi var. İkinci sırada ise Konya geliyor. Konya’nın istasyonlu bayi sayısı 555’dir. Türkiye genelindeki bayilerin yüzde 4.4’lük oranını temsil ediyor. 41 tane de dağıtıcı şuanda faaliyette bulunuyor. Toplam satışta ise Konya, Türkiye’de yedinci sıradadır. Benzinde 12’inci sıradadır. Buda çok ilginç bir veridir; Türkiye’de tüm bayi başına satış 3 bin 250 litredir, Konya’da ise 2 bin 150’dir. Diğer taraftan tarımsal alanlardaki satışlarda İzmir’den sonra Konya ikinci sıradadır. Toplam gaz yağı satışlarında da Konya ikinci sıradadır. Gaz yağı pompa satışlarında ise Konya birinci sıradadır” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen PUİS Genel Başkanı Muhsin Alkan ise, sektörün sorunlarından bahsederek, Konya Şube Başkanlığı’na seçilen Ali Duran’ı tebrik etti.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ’10 Numara’ Öldürüyor
HABER YORUMLARI