YAZARLAR

Bütün partilerin kendi meydanları farklı sevgili okurlar. Biz size bugün Ak Partinin meydanından bir şeyler anlatacağız. Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun yüzün üzerinde aday adayı başvurumuz var dese de, 201 rakamı, iki yüzü aştıklarını gösteriyor. Diğer partilerde olduğu gibi, Ak Partide iki meydan hazırladı. Birinci meydan Konya merkezde, diğeri Konya’nın taşrası değimiz 28 İlçeyi içine alan Taşra Meydanı.

Bu meydanlardan en gösterişlisi, günümüzün en hatırı sayılır meydanlarından birisi olan meydan Konya merkezde kurulu.

İzleyeni çok, taliplisi çok.

Meydanı dörde bölmüşler, herkes kendi cengaverini kendisi belirlesin demişler. Niyetliler, istekliler, teşvik görenler, teşvik edilenler, artık benimde sıram geldi diyenler bugünden itibaren meydandalar.

En büyük cenk, meydanın Meram için ayrılan bölümünde. Bu meydana kılıcını, mızrağını, gürzünü, ok ve yayını kalkanıyla beraber kapan gelmiş. Bir düzine aday adayı cengaver meydandalar. En kolay cenk alanı ise Selçukluya ayrılan bölümde.

Ak Partinin bu kadar aday adayı ile işi zor diyebilirsiniz. Tabloya bakıp yanılgıya düşmeyin.

Aday adaylarının birbirlerine olan bakış açılarını, perde gerisinden iyi seyredin.

Başvurular bittikten hemen sonra kapalı kapılar ardında yürütülen ve dışa vurumları engellenemeyen laf çarpıtmalar ve sataşmalar ikinci ve üçüncü elden hatta 4 ve 5. elden yapılmaya başlandı.

Bu halka bugünden itibaren, adayın açıklanacağı güne kadar genişleyip gidecek.

Lafların prim yapmadığı, karalamaların puan kaybettirdiği, sataşmaların değer düşürdüğü bilindiği halde aday adayları ve taraftarları birbirlerine göndermeler yapmaktan kendilerini alamıyorlar!

Adaylar belli oluncaya kadar, tevatürler ve rivayetlerin havalarda uçuşacağını yazmıştık.

Temayülün fazla ciddiye alınmamasını gerektiği ortada da olsa, temayülü kendileri ve taraftarları için bir referans olarak alma ve dışa o şekilde yansıtma gayretleri prim yapabiliyor, moralleri sıfıra indirebiliyor!..

Adamlar adeta, Ak Parti Genel Merkezinden naklen yayın yapar gibi konuşuyorlar!..

Ortada fol yok, yumurta yok, değerlendirme henüz yapılmış değil. Bu konuşanlar ne diye konuşuyor?, Dinleyenleri ve etkilenenleri neden bu kadar çok? Yalanlara bayılıyoruz galiba!…

Kim ne derse desin, Kasım ayı, Ak partinin herkese yeten sandalyesi bol, yemek masasında dedikodu kebaplı, tevatür salatalı, rivayet tatlılı bir masa etrafında gelişecek olayların Ak Parti meydanına yansımalarıyla doludizgin geçecek…

Aday adaylarının resmi geçidini gördükten sonra, aklınıza ne geliyor?

Bu kadar izdihamdan ne çıkar?

32 tane Başkan adayı, yüz kişilik Büyükşehir Meclisine üye adayları çıkar diyelim de, fazla düşünmeyin.

Başkanlık olmadı, Meclis üyeliği verelim gibi mesela.

Bu görüş bizim değil, sokaktaki vatandaşın görüşü.

Vatandaş diyor ki; Bir koltuğa 10’dan fazla kişi başvurmuş, bunlardan biri aday olacak belli . Nörecekler gerisini?

Bir şekilde bir yerlere getirecekler geri kalanları!…

*/*/*/*/*

Konya Büyükşehir’de Tahir Akyürek banko gibi gözüküyor. Ancak, Adem Esen’in başvurusu ne kadar dikkatlerinizi çekti bilmiyorum. Sizce Adem Bey, laf olsun diye aday adayı olacak biri mi?

Bir başka soru, Büyükşehir’e bu kadar az başvuru yapılmasının sebebi, Konya’ya aday olarak gösterilmesi muhtemel bir Bakan mı var, sorusu. Büyükşehir adaylığı Sayın Başbakan’ın açıklamalarını bekleyecek. Siyasette henüz herşey bitmiş değil. Çünkü siyasette de olmaz olmaz deme olmaz olmaz kuralı kesinkes geçerli.

Selçukluda Uğur İbrahim Altay tartışmasız aday. Diğer aday adayı Mehmet Akif Tekdere’ye de Belediye meclisi kapıları ardına kadar açık mı desek, ne desek, hangi ifade doğru olur bilmem!…

Meram karışık. Hatta karmakarışık. Başkan Serdar Kalaycı var. Ali Selvi var. Mustafa Yazlık var. Latif Cem Baran var. Kamuoyuna göre Meram’ın dört ası bu isimler. Yarış bu dördü arasında geçecek. Bu isimlerin yanında sekiz aday adayı isim daha var.

Karatay’da Mehmet Hançerli’nin karşısına önemli aday adayları çıkacağı söylendi. Ancak adı geçen isimler aday adayı olmadılar. Hançerli’yi bu tablo’da zorlayacak önemli isimlerden birisi Karatay Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Ünal, diğeri Büsan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Mahir Çınar. Karatay için toplamda altı aday adayı başvuruda bulunmuş.

Ak Partide yapılan başvurulara göre yirmide bir oranında yani dokuz tane bayan Başkan aday adayı var. En fazla bayan adayı Meram’da bu ilçede, iki bayan aday adayı var. Akşehir, Altınekin, Çumra, Ereğli, Hüyük, Karapınar ve Yunak’ta Başkanlık için aday adayı olan hanımlar başvurularını yaptılar.

En büyük kapışma küçük ilçelerde. Aday adayları arasında aleyhte propaganda üst seviyede. Halihazırdaki Başkanlar yerden yere vuruluyor. Ona yakışan bu dönem aday değilim demesiydi. Bu davranışından dolayı gün gelir heykelini dikerlerdi diyenleri mi ararsınız, aday adaylığına giden yolda ilçesine şimdiye kadar yaptığı hizmetleri sayıp-dökenlerimi!…Hüyük gibi küçük bir ilçede 11 aday adayı var. Yine küçük nüfuslu İlçelerden biri olan Doğanhisar 12 aday adayı mevcut.

90’lı yıllarda ilçe olan kasabalarına ağız alışkanlığı ile hala köy diyenler bakın ne diyorlar;

Bizim, köyde aday adayı mı aran, bağrını -başını yidi, anam avradım ossun!…Duyan varmış yazdırmış, aday adayı olmuş. Ben olsam bunları partinin kapısından içeri koymam!.. Yarısının üstünü çizecen, Başkan var ya, Başkan, iki dönem yaptıydı, ülen gardaşım pek tatlı geldi ki, yine aday adayı olmuş. Yiter len!..Bu yönetim bunlara yiter dimez mi? Sorgun Abeee…duy yav sesimizi!…

Bozkır aday adayı konusunda birinci. Tam tamına 13 aday adayı var bu ilçemizde. Beyşehir’de ise 11 aday adayı, mevcut Başkanla yarışmak üzere başvuruda bulunmuşlar. En garanti yer Yalıhüyük. Hasan Koçer tek başvuran aday adayı. Hatta şimdiden aday desek yeri. Yalıhüyük’ü iki aday adayı ile Selçuklu ve Çeltik takip ediyorlar. Üç aday adayı ile Derebucak ve dört aday adayı ile Emirgazi takip ediyor.

Kasım ayı içerisinde adayların netleşeceği göz önüne alınırsa, bugünden itibaren en az 15-20 gün kimbilir neler konuşulacak neler!…

> Yeni Meram >Yazarlar > 1 Kasım sonrası Ak Parti’den manzaralar!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.