YAZARLAR

Yerleşim birimlerinde öteden beri bir anlayış vardır. “Kavşaklarda trafik ışığı bulunması gelişmişlik göstergesidir” diye.

İşte bu anlayış çerçevesinde Seydişehir ilçe merkezindeki kavşaklara trafik ışıkları yıllar önce yerleştirildi.

İlk yapılan ışıklardan yeterli verim alınamadığı için kısa süre sonra devre dışı bırakıldı ve uzun süre devreye alınmadı.

Daha sonra gelen belediye yönetimi gerekli yatırımları yaptı, sinyalizasyon sistemini devreye soktu.

O zamana kadar: “Sinyalizasyon niye çalışmıyor diye şikayet eden, ışıklar bir memleketin gelişmişlik seviyesidir” diyen bir çok vatandaş bu sefer de kavşaklarda çok uzun süre bekliyoruz diyerek, sistemin tekrar devre dışı bırakılması için belediyeye baskı yapmaya başladı. Belediye yönetimi de şikayetleri dikkate alarak sinyalizasyonu devre dışı bıraktı.

Yaklaşık 4 yıldır devre dışı bırakılan sistem belediye yönetimine artan baskılar ve istekler sonunda kısa süre önce tekrar devreye alındı.

Ne gariptir ki devreye alınması ile birlikte, vatandaşlardan bir çoğu bu defa, “Burası küçük bir yer, kavşaklarda uzun süre geçiş için bekliyoruz, yakıt çok yanıyor, milli servet boşa gidiyor” diye şikayet etmeye başladı.

Bu şikayetler üzerine sinyalizasyon sisteminin devrede olduğu kavşakları tek tek inceledim, en uzun bekleme süresi yaklaşık 45 saniye. Geçişler ise en az 10 saniyeden başlıyor.

Geçişler başlangıçta kısa gibi geliyor ama sıkıntı sürede değil. Sıkıntı kavşaklara yapılan çift parklarda.

Ne yazık ki sürücülerimizin birçoğu kavşak girişlerine çift park yapmaktan çekinmiyor, hatta bazı vatandaşlar araçlarını sabah bırakıp akşam alıyor, bu durumda beraberinde geçişlerde sıkıntı yaratıyor.

DÜZENLEME KAÇINILMAZ

Daha önce de dile getirdim ilçe merkezinin birçok cadde ve sokağı ile önemli geçiş noktalarında düzenleme yapmak kaçınılmaz hale geldi diye.

Düzenlemelerin başında, misafirhane kavşağına girişte Atatürk Caddesi’nin her iki yönüne hız kesici yapılmalı, Pancar Bölge Müdürlüğü bahçe duvarı biraz içeri alınmalı, Atatürk Caddesi’ne çıkış kısmındaki köşe mutlaka esnekleştirilmeli.

Jandarma Kavşağı’nda da durum farklı değil, trafik ışıklarının devreye girmesine rağmen, U dönüşü yasak levhasını dikkate almayan sürücüler U dönüşü yapıyor ve beraberinde kazalar meydana geliyor.

Ayrıca Sabah Dershanesi önüne araçlar gelişigüzel park yapılıyor, yayaların kaldırıma çıkma imkanı kalmıyor.

Eski garaj civarında Seyit Harun Bulvarı’ndan kavşağa girerken Seyet önündeki ve yanındaki yola araçlar öyle bir park yapıyor ki, yol burada tek şeride düşüyor.

Uludağ Caddesi’ndeki sorunun boyutları ise daha da büyük. Bu caddenin gidiş yönünde sağ tarafında park yasağı yok. Sol tarafında park yasağı var, ama bu yasağı dinleyen yok. Günün her saati burada onlarca aracı park halinde görmek mümkün. Durum böyle olunca kırmızı ışıkta araç kuyruğu zaman zaman 70-80 metreyi buluyor.

Postanenin hemen üst kısmı, yine postanenin karşısından çarşı meydanına giden yol,

Hürriyet Caddesi postane karşısı, Mustafa Öten Caddesi girişi, Muallimhane Camii önü ve karşısı başlıca sıkıntı çekilen bölgeler.

Bu bölgelerde gerekli önlemler alınarak sıkıntı giderilmeli.

Sizin anlayacağınız, sinyalizasyonun devreye girmesi bir sıkıntı, girmemesi iki sıkıntı yaratıyor. Ancak sistemin çalışması başta çocuklarımızın ve insanımızın eğitimi için önemli. Sinyalizasyon devrede olmalı.

Bu arada MOBESE sistemi ne oldu. Hala Seydişehir bu sistemle tanışmayacak mı?

BİR ÖNERİ

Bölge trafik önüne Antalya, ilçe merkezi ve Beyşehir yönünü gösteren büyük bir levha yapılmalı. Zira sürücülerin birçoğu küçük levhayı görmediği için Antalya yönüne dönmesi gerekirken ilçe merkezi yoluna giriyor, daha sonra geri dönerken kazalara sebep oluyorlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Yansa bir türlü, Yanmasa bir türlü”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.