YAZARLAR

“SENİN kanınla yoğuruldu bu kutsal topraklar.

Senin kanınla yeşerdi nefes aldığımız bu ağaçlar.

Gözün arkada kalmasın ey şehidim!

O günler gelecek, onlar da ağlayacaklar.”

***

BAKAN YAĞMURU…

YENİ MERAM’dan:

“Ekim ayının bir diğer önemli toplantısı ise AK Parti Ekim Ayı İl Koordinasyon toplantısı olacak. Toplantıya Bakan Davutoğlu’nun yanısıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılması bekleniyor.”

Tamam… İşte şimdi oldu…

“Demek ki, terör kökünden kazınacak!”

***

ŞEHİTLİK ÜZERİNE…

Haftanın yorgunluğunu birazcık olsun hafifletmek için “Pazar”lık yazılar yazardık.

Dinlendirici hikayelere, fıkralara yer verirdik.

Ama bu hafta yok!.. Neden yok?..

Çünkü, birbiri ardına gelen şehit cenazeleri, kaçırılanlar, yakılıp yıkılanlar, ağlayan- sızlayanlar, ciğerleri-yürekleri yananlar, evlerine ateş düşenler arasında bu tür bir yazı yazılabilir miydi?

Yazsak acaba vicdanlara sığar mıydı?

Ancak bazı TV’leri izliyorsunuz.

“Vur patlasın, çal oynasın!”

Utanmaz arlanmazlar… Her neyse…

“Şehitlik” demiştik. Bakın neymiş şehitlik?

Allah yolunda can verenlere şehit denir.
Şehitlik, İslam’da en büyük mertebedir.

Ahirette en büyük rütbenin Peygamberlikten sonra şehitlik olduğu belirtilmiştir. Bunun içindir ki, şehitlerin bütün günahları affedilmektedir.

Müslümanları düşmanlarına üstün kılan en önemli değerlerden biri “ölürsem şehit, kalırsam gazi” inancıdır. Bu durum ayette, “iki güzelden biri” şeklinde yansıtılmıştır. Yani, mü’min için savaşta iki güzel sonuçtan biri vardır: Ya galip gelecek ya şehit olacaktır.

Halid b. Velid’in İran komutanına söylediği şu sözler, şehitlik kavramının müslümanlara neler kazandırdığını gösteren güzel bir örnektir: “Sizin hayat ve şarabı sevdiğiniz kadar ölümü seven bir orduyla size geldim.”
Şehit kendini hayatta bilir, ölüm acısı hissetmez.

2- Şehid-i Kamil kime denir?
Hem dünya hem de ahiret itibariyle şehit sayılan kimselere şehid-i kamil denir. Bunlar; savaşta öldürülenler, asiler, eşkiyalar, anarşistlerdir. Bir müslümanın Şehid-i Kamil sayılabilmesi için 6 şart gereklidir:
1- Müslüman olmak. 2- Akıllı olmak. 3- Baliğ olmak. 4- Cünüp olmamak. 5- Vurulmanın akabinde hemen ölmüş olmak. 6- Kasten öldürülmüş olmak.

Şehid-i kamiller, yıkanmadan kanlı elbiseleri ile gömülürler. Hz. Ömer ile Hz. Ali de bu şartlardan biri bulunmadığı için yıkandılar. Hz. Osman ise yıkanmadan gömüldü.
3- Şehitlerle ilgili bazı Hadis-i Şerifler:
“Malını müdafaada öldürülen, ırz ve namusunu müdafaa ederken ve nefsini müdafaada öldürülen şehittir.”
“Şehitleri kanları ile sarın. Zira Allah yolunda açılan bir yara, kıyamet günü mahşere geldikte, o yara rengi kan rengi, kokusu misk kokusu olarak kanar.”
“Kim Cuma günü vefat ederse şehittir.”
“Din kardeşini müdafaada katlolunan, masum olan komşusunu savunurken öldürülen de şehittir.”
“Kıyamet gününde 3 sınıf şefaat edecektir: Peygamberler, alimler, şehitler.”

Şehitlik Peygamberimiz tarafından ne güzel övülmüştür: “Şehit olmayı yüce Allah’tan samimi olarak dileyen kimseyi, Allah, rahat yatağında vefat etse bile şehitlerin derecesine eriştirir.”

Gelin, bir kez daha hep birlikte dua edelim:

Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Allah; eşlerine, çocuklarına, anne-babalarına, atalarına, yakınlarına ve halkımıza Hazreti Eyüp sabrı versin. Amin.”

***

PAŞAPARK HOTEL…

Mehmet Han Çopur’u yakından tanırım. Bera Otelleri’nin yaratıcılarından genç bir turizmcidir ve dün Paşapark Hotel’ini hizmete açtı. Çağdaş bir yapı ve anlayışla turizme kazandırılan Paşapark’ın Genel Müdürlüğü’nü sayın Çopur yürütecek. Hoteli Konyamıza kazandıranlara teşekkürler. Sayın Çopur bu görevi de inanıyorum ki, başarıyla yürütecektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Pazar”lık yok!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.