YAZARLAR

Geçen hafta kaleme aldığım “Bina Hazır, Öğrenci Yok” başlıklı yazımda; “Seydişehir olarak geçen yıl Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’ne en az bir bölümün açılması ve okula öğrenci alınması beklentimiz oldukça yüksekti. Ali Akkanat İşletme Fakültesi, Seydişehir Mühendislik Fakültesi’nden sonra kuruldu ama daha önce öğrenci aldı. Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nin ek kontenjandan öğrenci alıp almayacağı henüz belli bile değil. Üstelik fakülte binası tamamlanmak üzere. Benim zihnim bulandı.

Halkımız gibi bende yetkililerden tatmin edici bir açıklama bekliyorum.” demiştim.

Geçtiğimiz Cuma günü Milletvekili Harun Tüfekçi, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu’ nu ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Prof. Dr. Çengeloğlu, geçen haftaki yazımda kendisine yönelttiğim ve tüm bölge halkının merakla beklediği soruya cevap verdi.

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nde Makine Mühendisliği bölümü açıldı. Bu yıl ek kontenjandan birinci öğretim için 80, ikinci öğretim için de 80 olmak üzere 160 öğrenci alacak.

Bu müjde bizim hayalimizdi. Hayalimizin gerçekleşmesi benim gibi o sırada orada bulunan herkesin yüreğine su serpti.

Böyle güzel bir sonuca ulaşmak için Seydişehir’ de her birey üzerine düşeni fazlası ile yaptı. Öncelikle Cengiz ailesi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Milletvekili Harun Tüfekçi, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu, basın ve burada isimlerini tek tek yazamayacağım Seydişehir sevdalıları…

Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum.

BİNA EKİM AYI SONUNDA TESLİM EDİLECEK

23 Kasım 2009 tarihinde temeli atılan Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi binası Ekim ayı sonunda Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne teslim edilecek.

8 bin metrekare kapalı bir alanda, 24 derslik bulunan okulun anfileri, konferans salonları, laboratuarları, idari kısımları, lokantası, kantini ve diğer birimleri, çevre düzenlemesinde ise 11 bin metrekaresi sert zemin olmak üzere toplam 19 bin metrekaresi yeşil alan olacak fakülte binası yaklaşık 8.5 milyon liraya mal oluyor.

Gerek bina inşaatının kalitesi, gerekse çevre düzenlemesi ile örnek bir eser ortaya çıkıyor. Seydişehir halkının Mühendislik Fakültesi binasını mutlaka gezip görmesini istiyorum.

Çünkü bazı kesimler oturduğu yerden ahkam kesiyor, Ahkam kesenlerin binayı ve çevresini gezdikleri takdirde bakış açılarının ve fikirlerinin değişeceğine eminim.

Cengiz ailesinin böyle bir bina yapması takdirin de ötesinde. Ben önümüzdeki yıllarda Cengiz ailesinin Seydişehir’e daha çok eserler kazandıracağına eminim.

32 yıl kamuda kalan Eti Alüminyum Seydişehir’e bir çivi çaktı mı?

YENİ BÖLÜMLER KAZANDIRILMALI

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi bu yıl bir bölümle eğitime başlayacak. Bir bölümün 4 yıl sonra ulaşacağı öğrenci sayısı göz önüne alır ve gelecek yıl üç bölüm daha eğitime açmayı başarabilirsek, dört bölümün 4 yıl sonraki öğrenci sayısı 4 bin 500’ün üzerinde olacak. Bu rakama ulaşmak hayal değil. Yeter ki hep birlikte birbirimizin ayağına çelme takmadan çalışalım.

Onun için Seydişehir olarak hedefimiz hemen bugünden itibaren fakülteye yeni bölümlerin açılması için çalışmalara başlamak olmalı.

Diğer yandan, Dekan Çengeloğlu’nun gündeme getirdiği “Sağlık Bilimleri Fakültesi” açılması için girişimlere başlamalıyız.

Sağlık Bilimleri Fakültesini açtığımız takdirde,

Gelecekte neden tıp fakültemiz olmasın?

> Yeni Meram >Yazarlar > “Mühendislik Fakültesi Açıldı”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.