YAZARLAR

***

“TÜRK Milleti bağımsız yaşamış cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz, yaşamayacaktır.”

***

ALLAH, bu mübarek Cuma’da da rahmetini, bereketini, selamını esirgemesin üzerimizden.

***

BUGÜNLERE GELMEK…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yarın kutlayacağız.

Bazılarına hatırlatalım istedik. Çünkü, yedi düvele meydan okuyarak vatanımızı kurtaran yüce önder Gazi Kemal’imizi bizim anlatmamız başka, dünyaca ünlü devlet adamları ve askerlerin gözleriyle bakıp anlamak başka…

-“Türk olmasaydı tarih olmazdı”

-Türk Milletini tanımayan ve birkaç günde boğazları geçip İstanbul Limanı’na demir atacaklarına inanan, İstanbul’da harcayacakları 10 İngiliz Şilinlerinin üzerine Osmanlı harfleriyle “60 Osmanlı kuruşu” ibaresini bastıran Müttefik Kuvvetler Komutanı General Hamilton: “Bugün 90 bin piyade mermisi yaktık. 1800 şarapnel attık. Aylardan beri Türk ordusunu hırpalamaya çalıştık. Ey Tanrım! Bu Türkleri inandıkları Allah’tan ayırmak için başka ne yapılabilir?”

-İmkansızlıklarla kıvranan Mehmetçik’in morali bozuktur. Teslim olmalarını sağlamak için tayyarelerle Türk siperlerine olumsuz propagandalar içeren broşürler atılmıştır. Bunlardan birisinde, Kahire’deki Türk esirlerinin özenle çekilmiş kanlı-canlı resimleriyle “Teslim ol” diyor Coni’nin komutanı… Mehmetçik kızıyor, cevap İngilizlere çabuk ulaşıyor: “Sadakanızla beslenen domuzdur.”

-Günlerdir boğazından bir şey geçmemiş Mehmetçiğe ekmek verdiklerinde şöyle demiştir: “Kardeşlerim! Şimdi benim bu ekmeği yemem uygun düşmez. Birazdan öleceğim için bu ekmek ziyan olmasın. Gavurla çarpışan bir arkadaş yesin de ona enerji olsun.”

-Günlük tutan muhariplerden Mümin Mustafa şöyle der: “Ah! Bir damla sirke. Bir parça şeker ne enfes şeymiş.”

Çarpışan askerler çok az miktardaki maaşlarını bile “Tütünü ve yemeği bulduktan sonra ne yapacağız biz parayı?” demişlerdir.

-Şu olay ne kadar ibretlidir: İki taburu Anzaklar’ın karşısında tamamen şehit olan, fakat onlara geçit vermeyen 57. Alay’ın Komutanı, Bombasırtı’ndan aşağıya baktığında çok garip bir şekilde arazide yayılmış küme küme beyazlıklar görür ve tabur komutanını çağırarak sorar. “Bunlar ne?”… Tabur komutanının cevabı: “Efendim, onlar, fecre az bir zaman kala emriniz ile hücuma geçecek erlerimizin iç çamaşırlarıdır. Kendilerinin şehit olacaklarını biliyorlar ve yine biliyorlar ki, geride kalan düşmanla çarpışacak Mehmetçik kardeşlerinin çoğunun giyecek iç çamaşırı yok. ‘Boşa gitmesin, onlar giysin’ diye bırakıyorlar.”

-Bunları bilmeyen çömezler 1977’de 1 Mayıs pankartlarında şöyle demişlerdi: “Din neymiş, iman neymiş, kim bakar safsataya / Fatih’te kahramanlık denilen palavraya / Osman Gazi de kimmiş, kim bakar Mustafa’ya / Selam Lenin, Stalin, Kosigin ve Mao’ya / Savaştayız yoldaşlar sol yumruklar havaya!”

-“Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. Biz de onun yolundan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.”
-“Üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine imkan kalmamasıdır. Rus Hariciye Nazırı Litvinof’a Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının kim olduğunu sordum, bana Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.”
-“Atatürk yalnız Türk tarihinin marka bir siması değil, aynı zamanda çok büyük bir devlet ve siyaset adamıdır.”
-“Mustafa Kemal iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Soygunculara karşı Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan’ı da alt edeceğine inanıyorum.”
-“Harika bir subay. Mükemmel bir yönetici.”
-“Türkler O’na çok haklı olarak Atatürk dediler ve baba tanıdılar. O; ulusunu seven, yurdunu çok kısa zamanda verimli, yaratıcı bir gelişmeye yöneltmiştir.”
-“Atatürk’ün askerlik tarafına hayret etmiyorum. Her meslekte deha sahibi insanlar vardır, buna şaşılmaz. Fakat İsviçre Medeni Kanununu kabul etmek ve Türkiye’de yürürlüğe koymak! İşte buna hayranım!”

> Yeni Meram >Yazarlar > “İşte buna hayranım!”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.