YAZARLAR

Bilindiği üzere Seydişehir Devlet Hastanesi A ve B blok olmak üzere iki ayrı binada sağlık hizmeti veriyor.

100 Yataklı Devlet Hastanesi ile 90 Yataklı Maden Devlet Hastanesi birleştirilerek, Sağlık Bakanlığının onayı ile “Seydişehir Devlet Hastanesi” adıyla 200 yataklı olarak hizmet ediyor.

Seydişehir’de yaklaşık 65 bin, çevre ilçeler ve beldeler ile birlikte 150 bin civarında nüfusa sağlık hizmeti veriliyor.

Genel Cerrahi, Dâhiliye, Göğüs Hastalıkları, Kadın Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Üroloji Servisleri ile Yataklı Tedavi Bölümleri A-Blok hizmet binasında, Diyaliz, Göz ve Diş Poliklinikleri B-Blok hizmet binasında çalışmalarına devam ediyor.

Yine hatırlanacağı üzere A ve B blokta bulunan iki ayrı acil servis bire indirilerek A Blokta hizmet veriyor.

Öncelikle belirteyim son zamanlarda Devlet Hastanesinde yönetim, uzman, pratisyen doktorlar, ebe ve hemşireler ile memurlar ve hizmetliler küçük aksaklıklar hariç iyi hizmet veriyor.

Acil de pratisyen hekimler nöbet tutuyor. Aile hekimliğine geçmeden önce pratisyen hekim sayısı fazla olduğu için acil serviste hekim sıkıntısı yaşanmadan ilk tedaviler yapılıyor, gerektiğinde uzman doktor görüşüne başvurularak sağlık hizmetleri yürütülüyordu.

Ancak aile hekimliği uygulaması başladıktan sonra pratisyen hekimler sağlık ocaklarına dağılınca acil serviste pratisyen hekim sıkıntısı çekilmeye başlandı.

Günde ortalama 400 ile 600 hastanın başvurduğu acilde çalışma şartları zorlaşınca pratisyen hekimler bir bir ayrılmaya başladı. Son günlerde ise hastane yönetimi rica ile uzman hekimlere acil de nöbet tutturmaya başladı.

Uzman doktor acilde nöbetini tutuyor, sabaha kadar yüzlerce hastaya bakıyor, sabah ise hiç istirahat etmeden görevinin başına geliyor.

Bu durum dayanılmaz hale gelince de bu sefer çalışma şartlarına dayanamayan uzman doktorlar da istifa etmeye başladı.

HASTANE KAN KAYBEDİYOR

Edindiğim bilgiye göre Ortopedi Uzmanı Kemal Altunlu, Psikiatris Ozan Vahap, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Fatih Altıntepe, Bio Kimya Uzmanı Yusuf Çelikten görevlerinden ayrılacak, Başhekim Hakan Altuntaş da ayrılmak üzere, acilde ise 3 pratisyen hekim kalıyor.

Komşu ilçe Beyşehir’de de uzman doktorlar acil serviste nöbet tutmuyor, ayrıca 10’nun üzerinde pratisyen hekim acil serviste görev yapıyor. Bu durum göz önüne alınırsa Seydişehir Devlet Hastanesinde görev yapan uzman ve pratisyen doktorların çalışma şartlarına dayanamayarak istifa etmesi gayet doğal.

ACİL HEKİME İHTİYAÇ VAR

Hastane bünyesine acil olarak Nöroloji, Ortopedi, Göz, Kulak Burun Boğaz ve Beyin Cerrahı uzmanları ile en az 6 pratisyen hekim kazandırılmalı.

Aksi takdirde aksamaya başlayan sağlık hizmetleri daha da zor şartlarda verilmeye başlanacak, bu durumda hastalara ve yakınlarına yansıyacak, memnuniyetsizlikler artacak.

İşin daha da kötü tarafı var. Pratisyen hekim sayısı azaldığı için Uzman hekimlerin son günlerde 112 acil servis ambulansları ile vakalara götürülmesi gündeme gelmiş durumda.

Sizin anlayacağınız “Hastane Kan Kaybediyor” bu duruma kısa sürede çözüm bulunmaması halinde çok daha zor günler hastaları ve yakınlarını bekliyor olacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Hastane Kan Kaybediyor”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.