YAZARLAR

Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya 130 ülkeden bini aşkın öğrenciyi bir araya getiren 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başladı. 27 ülke ile başlayan olimpiyatlarda ülke sayısı 130’a çıktı.

Okuyucularım bilir, yazılarımda sadece Seydişehir ve yöresini kaleme alırım. Bunun tek sebebi var; yaşadığım bölgenin sorunlarını dile getirmek.

Başladığı yıldan itibaren Türkçe Olimpiyatları beni çok etkiliyor. Her yıl izlerken aynı heyecanla duygulanırım. Yabancı öğrencilerin okudukları şarkılar, türküler, şiirler karşısında o kadar etkilenirim ki, zaman zaman gözyaşlarıma hakim olamam.

Beni bu kadar etkileyen bir olay karşısında, hem organizasyonu yapanlara teşekkür etme hem de gururlandığım için nadir de olsa çizgimin dışına çıkma ihtiyacı hissederim.

Türkçe olimpiyatları “konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, halkoyunları, okuma, deneme ve ülke tanıtım stantları”, anne babası Türk olanlar için ise “kompozisyon, şiir ve genel kültür” olmak üzere toplam 15 farklı kategoride yapılıyor.

Olimpiyatlara geçen yıl 120 ülke katılmıştı, bu yıl ise, katılım sayısı 130. Her geçen yıl ilgi artıyor. Eminim ki 9 yıl sonra dünyanın bütün ülkelerinin gençleri Türkiye’de buluşacak.

Ülke dışındaki okullarda öğrencilere sevgi, barış ve kardeşlik dili olan güzel Türkçemizi öğreten tüm öğretmenlerimize, bu işin akıl hocası değerli büyüklerimize ve emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bir zamanlar topraklarına güneş batmayan ülke İngiltere idi. Günümüzde ise İstiklal Marşımızın üzerine güneş batmıyor.

TÜRKİYE’NİN BARIŞ ELÇİLERİ

Evrensel barış adına, kültürler arası diyalog adına, Türkçe’nin dünya dili olması adına Türkçe Olimpiyatları’ndan daha güzel atılmış bir adım olabilir mi?

Bu gençler ileriki yıllarda kendi ülkelerinde yönetici konumuna gelecek. Hepsinin Türkiye’ye bakış açısı da olumlu olacak.

Bir dilin öğrenilmesi o dilin arkasındaki medeniyetin ve kültürün de öğrenilmesi demektir. Şimdi dünya genelinde Türk okullarında okuyan öğrenciler sadece Türkçe öğrenmekle kalmıyor, bizim kültürümüzü ve medeniyetimizi de öğreniyorlar.

Yüz yıllardır Türk kültürüne saldıran iç ve dış düşmanlarımızın da bu durum karşısında hevesleri kursaklarında kalmaya başladı.

Hepimizin bildiği gibi kültür ve medeniyetimize kendi ülkemizde yeterince sahip çıkılmıyor. Durum böyle olunca bu büyük organizasyonu yapanlara gönül borcu olduğunu düşünen halkımız Türkçe Olimpiyatları’na her vilayette büyük ilgi gösteriliyor. Gözyaşları ile izlediği programlarda organizasyonları yapanlara vefa borcunu ödüyor, teşekkür ediyor.

OLİMPİYATLAR İLE TÜRKİYE DÜNYA’YA AÇILIYOR

Olimpiyatların bu yılki sloganı Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım” dizesi.

Türk okullarında öğretmen olarak görev alan dürüst ve ahlaklı kardeşlerimizin sayesinde yabancı ülke insanları, devlet yöneticileri Türk insanını tanıma fırsatı buluyor.

Böylece Türkler hakkında oluşturulmak istenen kötü önyargı ve düşünceler bir bir ortadan kalkıyor.

Dokuz yıldır olduğu gibi, bu yıl da, “Türkçe Olimpiyatları yine gururumuz oluyor”

Yunus Emre’nin dizelerinde söylediği gibi; “Gelin tanış olalım” diyerek emeği geçenlere bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

NOT: Olimpiyatların Konya Şöleni 22 Haziran Çarşamba günü Atatürk Stadyumu’nda saat 20.30’da gerçekleşecektir. Halkımızın bilgisine…

> Yeni Meram >Yazarlar > “Gelin Tanış Olalım”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.