YAZARLAR

Seydişehir esnafı son yıllarda ciddi anlamda ekonomik kriz yaşamaya başladı. Öyle ki Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden kullandırılan kredi miktarı 10 milyon lirayı aşmış durumda. Esnaflarımızın bankalardan kullandığı kredi miktarının ise, hesabını bilen yok.

Önceki yıllarda Türkiye genelinde çok ciddi ekonomik krizler yaşanmasına rağmen, Seydişehir bu krizleri hiç hissetmemiş ya da çok hafif atlatmıştı.

Esnafın ticari hayatını canlandırmak, ekonomik durgunluğa çare bulmak için gerek idareciler, gerekse esnaflarımız çeşitli arayışlara girdi.

Arayışlar sırasında çevre beldelerde ve köylerde yaşayan vatandaşımızın alışverişlerini Seydişehir’den yapmalarına imkân sağlayacak iki proje öne çıktı.

İlk olarak ilçeyi Kavak ve Kızılcaköy üzerinden Üzümlü Beldesi’ne bağlayacak olan yolun ulaşıma açılması ve asfaltlanmasıydı.

Bahse konu yolun ulaşıma açılmasını özellikle isteyen Üzümlü Belediye Başkanı Salih Şenoğlu, Belediye Başkanı İbrahim Halıcı’yı ziyaretinde, “Biz Üzümlü’nün artık çıkmaz sokak olmasından kurtulmasını istiyoruz” diyerek, yola verdiği önemi açıkça söylediğine şahit olmuştum.

Belediye başkanı bu çağrıya aynı istek ve arzu ile cevap verdi, yol güzergâhında bulunan köprüleri, menfezleri belediye imkânları ile yaptı.

Aynı yıl yol Seydişehir ve Üzümlü halklarının büyük coşkusu ile ulaşıma açıldı, haftada bir gün Üzümlü’den Seydişehir’e otobüs bile kaldırılır hale geldi.

Seydişehir esnafı için bu yol çok önemliydi. Neticede ulaşıma açıldı, geçen zaman içinde yol Köy Hizmetleri ağı içine alındı.

YOL ŞU ANDA KÖSTEBEK YUVASI GİBİ

Üzümlü yolu ulaşıma açıldıktan sonra ne yazık ki gerekli bakım ve onarım yapılmadığı için, yol köstebek yuvasına dönmüş durumda.

Gerek Seydişehir, gerekse Üzümlü Beldesi halkı yolun bu halinden oldukça şikâyetçi. Halkımız yolun onarımının bir an önce yapılmasını istiyor.

NEFES ALDIRACAK İKİNCİ YOL

Seydişehir esnafına nefes aldıracak ikinci yol ise halk arasında “Kervan” ya da “Okluk Beli” yolu olarak bilinen ve Madenli Köyü üzerinden, Süleymaniye Beldesi başta olmak üzere bu bölgede bulunan 20 civarında köyü Seydişehir’e bağlayacak yolun ulaşıma açılması.

Hatırlanacağı üzere bu yolun ulaşıma açılması için kalabalık bir heyetle bölgeye 20.07.2009 günü çıkartma yapmış, başta Süleymaniye Belediye Başkanı Durmuş Ali Şener, Değirmenlik Köyü Muhtarı Ramazan Özen, Cevizli Belediye Başkanı Niyazi Ekinci olmak üzere bölge halkı tarafından çok sıcak karşılanmıştık.

Bu sıcak kavuşmanın ardından Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın talimatları ile 08.08.2009 günü 22 kilometrelik yol güzergâhında bulunan köprülerin, menfezlerin yapımına başlandı ve tamamlandı. Belediye ve mahalli imkânlar ile yolun 7 kilometrelik kısmına mıcır çekildi.

Yine Başkan Çat’ın girişimleri ile Kaymakam Kemal İnan, Başkan Vekili Mümin Kutun ile birlikte 19.08.2009 günü Süleymaniye’de, bir başka ekiple ise 19.10.2009 günü İstanbul’da Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ı ziyaret ettik. Başkan Ünal asfalt kaplamada kullanılacak asfalt temini için söz verdi.

Bu sırada yeni bir gelişme oldu. Yolun Köy Hizmetleri ağı içine alınacağı açıklandı. Bu açıklamanın ardından yolu devlet yapacak diye yapılan girişimler askıya alındı. Ne yazık ki geçen yıl beklenen müjde gelmedi.

Yeni gelişmeye göre yolun devlet yolu ağına alınması için İl Genel Meclisi üyelerinin girişimde bulunduğunu öğrendik.

Ancak yolun Seydişehir sınırları içinde kalan bölümünde bir sıkıntı yok. Sıkıntı Antalya bölgesi sınırlarında. Şimdi bu sorunun nasıl çözüleceğini ben de merak ediyorum.

Üzümlü yolu onarılmalı, ulaşıma açılmasında oldukça geç kalınan Okluk Beli yolundaki sıkıntı da giderilmeli.

Zira bu iki yol esnaflarımızın biraz olsun nefes alması için çok önemli.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Esnafa Nefes Aldıracak Yollar”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.