YAZARLAR

Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün özdeyiş değerindeki söylemidir;

“Egemenlik, kayıtsız şartsız Ulusundur!”

Öncelikle TBMM’de daha başka mekanlarda anımsatıcı ve çağrı niteliğindeki özdeyişi günün gerçekleriyle yorumladığımızda, her türlü çözüm yolu “Meclis”i işaret etmektedir ve doğru olanı da budur.

Siyasal yaşamımızda 12 Haziran seçimleri sonrası can sıkıcı “yemin krizi” yaşandı. CHP’liler, milletvekili seçilmelerine karşın cezaevinden çıkamayan Haberal ve Balbay özgürlüklerine kavuşuncaya kadar oturumlara katılacaklarını, yemin etmeyeceklerini deklare ettiler. BDP, hem yemin etmedi, hem de Meclis’e gelmeyerek olayı “boykot” a dönüştürdü.

İleri demokrasilerde beğenilmeyen kararları ve uygulamaları protesto etmek için çeşitli yöntemler vardır ve olmalıdır. Yemin krizi bu yöntemlerden biri varsayılabilir; Ancak olay tadında bırakılmalıdır. Milletvekili seçilmelerine karşın, özgürlüklerine kavuşamayanlara yönelik karşı duruş sergilemek için ilk gün yemin edilmemesi uygulaması doğal karşılanabilir. Önemli olan bu olayı içerde ve dışarıda duyurmaktır, yapılmıştır. 2’nci gün kürsüye çıkıp yemin etmek ve yasama çalışmalarına katılmak şık olur ve yemin krizi tatsızlaşmazdı. Amaç destek ve uyarı ise, ölçü bir günlüktür. Uzadıkça, yeni sorunlar çıkar, olay kaosa kadar uzanır gider. Bir de Sayın Erdoğan gibi bu işleri çok iyi okuyan usta bir politikacı koz vermeyi ana muhalefetin zarar hanesine yazmak gerekir. Krizin uzaması CHP için yarar değil, zararlı olmuştur. İlk günle noktalansaydı siyasal kirliliğin önüne geçilmiş olur; “ Tükürdüklerini yalayacaklar- Düştükleri kuyudan kendileri çıkmalıdır.” gibi laflar da edilmeyecekti. Uzlaşmacı kimliğiyle bilinen akil insan Cemil Çiçek’in Meclis Başkanı seçilmesi bir şans oldu; Sayın Gül de “çözüm” mesajları vermesi kördüğümü çözme aşamasına getirdi ve ivme kazandırdı. Kürsüye çıkıp yemin etmeden rahatlamak olanaklı değildir. Siyasette günün değil, dakikaların bile önemi vardır, kürsüye çıkıp yemin etmeden her şey değişebilir, Kastamonu yöresinin bir deyiminde seslendirildiği gibi;

■ Her şey olabülü. Yola daş da düşebülü, ayı da çıkabülü… Her şey olabülü!

CHP bu süreci iyi yönetememiştir. Millettin vekili olduklarına ilişkin mazbata alanların cezaevlerinde özgürlüklerinden uzak yaşamaları içimizi acıtıyor. Sayın Haberal’ı ve Sayın Baybal’ı yakından tanıyorum. En kısa sürede özgürlüklerine kavuşmaları insani dileğimizdir. Ancak bunun yolu ve yöntemi vardır. Yargı bağımsızlığından yana genel bir tavır izlerken, onlara emir vermek gibi çağdışı bir uygulama düşünülemez. Yargıçlar, yasaları değişik yorumlamış olabilirler. Ancak ne var ki sorun geçmişten gelen yasalardan özellikle de Anayasa’dan kaynaklanmaktadır. Meclisteki tüm partiler, çözüm istediğine göre süreci uzatmamak hatta bir günde çözülmesine olanak sağlamak için Anayasa’dan önce hemen yasa değişikliği yapılmalıdır. Kamuoyunun beklentisi de budur. Ülkenin çözülecek iç ve dış sorunları dururken, havanda su dövülüp zaman yitirilmemelidir. Muhalefetsiz Meclis olmaz, Anayasa’ya ilişkin çalışmalarda ana muhalefetin dışarıda seyirci konumunda bulunması demokrasiyle çelişir, kamu vicdanı da ağır yara alır;

■ Anayasa, milletin tamamıyla arzularını ve meclisin mahiyetini ve gerçek şeklini gösterir bir kanundur.
CHP milletvekilleri ve diğerleri bugün yemin etmeli demokrasinin önünü açmalı, Meclis tatile huzur ve güven içinde girmelidir. Türkiye tektir, başka Türkiye yoktur!

■ Yemine bakılıp insana inanılmaz, insana bakılıp yemine inanılır.

BİR DAMLA:

Bir mizah yazarına sormuşlar;
– Evinizde yangın çıksa, önce neyi dışarı taşırdınız?
Yanıt:
– Ateşi!

Mizah yazarı kanımca espri yapmamış, doğruyu dile getirmiş.

Cezaevindeki milletvekillerinin özgürlüğü için yol da, yöntem de, adres de bellidir;

TBMM!

R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ ULUSUNDUR!”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.