YAZARLAR

Seydişehir Devlet Hastanesi bünyesinde kurulu bulunan “Diş Ünitesi” son günlerde sıkıntılı günler yaşıyor.

Hatırlanacağı üzere daha önce “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” kurulacağı açıklandı ancak daha sonra “Diş Ünitesi” olarak hizmete girdi.

B blokta hizmet veren diş ünitesinde 7 hekim hizmet veriyor. İki ay öncesine kadar bir hekim günde 30-40 hastaya bakıyordu. Ünitede cerrahi müdahale hariç kanal, dolgu ve protezin yanı sıra her türlü diş tedavisi yapılıyor.

Ünite hizmete girdiği günden bu yana neredeyse bölgenin diş tedavi merkezi haline geldi. Başta Beyşehir, Derebucak, Hüyük, Bozkır, Ahırlı, Yalıhüyük, Akseki ilçeleri olmak üzere Yarpuz Beldesi’nden bile gelen hastalara şifa kaynağı olmuş. Hatta bu bölgelerden zaman zaman minibüsle hastalar tedaviye gelmiş.

HEMŞİRELER ALINDI HASTA SAYISI AZALDI

Yakın zamana kadar her diş hekimine yardımcı olarak bir hemşire görev yaparken, hastane yönetimi bu hemşireleri ihtiyaç olduğu gerekçesi ile A blokta çalıştırmaya başladı.

Yerlerine ise üç tane şirket elemanı verildi. Bu arada diş hekimleri de hemşirelerin görevlerini yapmaya başladı.

Görev yerleri değiştirilen hemşirelerin diş ünitesinde işlerini çok iyi yaptığı, hastalara steril bir ortam hazırladığı, hasta psikolojisini çok iyi bildikleri için ilçe merkezi ve dışarıdan gelen hastaların özellikle Seydişehir Devlet Hastanesi Diş Ünitesi’ni tercih ettikleri ifade ediliyor. Bu sebeple bir hekimin günlük hasta sayısının 40’a kadar çıktığı, ancak hemşirelerin görev yerlerinin değiştirilmesi ve diş hekimlerinin hemşirelerin görevlerini de yapmaya başlaması ile birlikte bir hekime düşen hasta sayısının 40’tan 20’ye indiği belirtiliyor.

Yani sizin anlayacağınız yakın zamana kadar tercih edilen diş ünitesi, bugünlerde tercih edilmemeye başlanmış durumda.

Hastane yönetimi hemşirelerin görev yerlerini “Diş ünitelerinde hemşire çalışması yasal değil” diyerek yapmış.

Ancak yaptığım araştırmada Akşehir Devlet Hastanesi Diş Ünitesi’nde hala hemşireler görev yapıyor.

Hastane yönetimi değişikliği uygun görmüş, buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Ama işleyen bir sistemi değiştirmenin de kimseye bir faydası olmaz.

Sizin anlayacağınız diş ünitesinde sıkıntı var. Hastalar sıkıntının bir an önce giderilerek önceki gibi daha iyi hizmet almak istediklerini ifade ediyor.

FACİA OLMASI MI BEKLENİYOR?

Defalarca yazdım… Karayolları yetkilileri defalarca geldi ve her defasında “Tamam bu işi çözeceğiz” denildi ama yıllar geçmesine rağmen hala yapılmadı.

Bölge trafik yanında yapılan ve yıllardır faal olarak çalışan Yeni Küçük Oto Sanayi’nin giriş ve çıkış yolu yok.

Vatandaşlar sanayiden çıkarken bölge trafik önünden Seydişehir yönüne dönmek mecburiyetinde bu bir.

Konya yolundan gelip sanayiye girmek isteyen bir vatandaş da Karabulak Kavşağı’nı dönüp sanayiye girmek zorunda bu iki.

İki yolda sürücüler için son derece tehlikeli. Sanayiden çıkan vatandaş bölge trafik önünden ana yola çıkmak zorunda. Bu da haftada en az 4 kazayı beraberinde getiriyor. Bereket versin Sürücüler burada yavaş seyrettiği için kazalar yaralanmalı ve maddi hasarlı oluyor.

Karayollarını uyarıyorum. Çevre yolu inşaatının devam ettiği bu günlerde sanayi giriş ve çıkışını düzenleyin.

Facia olması mı bekleniyor?

> Yeni Meram >Yazarlar > “DİŞ ÜNİTESİNDE SIKINTI VAR”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.