YAZARLAR

Seydişehir’ e Mühendislik Fakültesi Kurulması çalışmaları 2009 yılında başladı. Bu konuda bölgede oldukça geride kalmış iken yapılan girişimlerle bir anda Konya ilçeleri arasında ilk sıraya yerleştik.

Zamanın Meslek Yüksek Okulu müdürü, şimdi ise Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu süreci şöyle açıklamıştı;

“Seydişehir Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanıp Üniversite Senatosuna sunulan, Üniversite Senatosu tarafından kabul edilip YÖK’e gönderilen Seydişehir’ e Mühendislik Fakültesi açılması teklifi YÖK’ün 27 Ağustos 2009 günü yapılan genel kurul toplantısında kabul edilmiştir.

Başta Fakülte binasını yapacak olan, bu konuda protokol imzaladığımız Sayın Cengiz İnşaat yetkilileri, rektörümüz Sayın Prof. Dr. Süleyman Okudan, hemşerimiz Sayın Kemal Madenoğlu, na, Kaymakamımız Sayın Kemal İnan’ a, milletvekilimiz Sayın Harun Tüfekçi’ ye, belediye başkanımız Sayın Abdulkadir Çat’ a müdür yardımcılarım ve diğer akademisyen arkadaşlarım olmak üzere, Fakülte açılmasına emek ve destek veren, yüreği Seydişehir için çarpan herkese en kalbi duygularla teşekkür ediyorum” demişti.

Akabinde, Eti Alüminyum A.Ş. verdiği sözün ardında durdu, yaklaşık 8 milyon liraya mal olacak bölgede benzeri bulunmayan Ahmet Cengiz Mühendislik Binasının temeli 23 Kasım 2009 tarihinde katılımı çok yüksek bir törenle atıldı.

Bu sürecin ardından beklenen Bakanlar Kurulu Kararı 26 Şubat 2010 tarih ve 27505 sayılı resmi gazetede yayımlanarak kesinleşti.

Bizi zaman zaman bilgilendiren Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu özellikle şu konunun altını çiziyordu.

“Bizim en büyük şansımız, açacağımız bölümlerde öğretim görevlisi sıkıntımızın olmaması” diyordu.

Seydişehir olarak geçen yıl Mühendislik Fakültesine en az bir bölümün açılması ve okula öğrenci alınması beklentimiz oldukça yüksekti. Ama gerçekleşmedi.

Binanın tamamlanmamış olması sebebiyle okulun açılamaması halk arasında anlayışla karşılandı.

Ancak bu yıl Fakülteye Makine Mühendisliği olmak üzere en az bir bölümünün açılarak öğrenci alınması yönünde kamuoyunun beklentisi oldukça yüksekti.

Dekan Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu son olarak yaptığı bilgilendirme toplantısında hedeflerinin Fakülteye bir bölüm açılması ve ek kontenjandan öğrenci alınması olduğunu, gecikmenin ise “Öğretim Elemanı” bulunamadığından kaynaklandığını belirtmesi zihnimde soru işareti bıraktı.

Zira, Prof. Çengeloğlu, önceki açıklamalarında “Bizim en büyük şansımız, öğretim elemanı bulma sıkıntımız yok” demesiydi.

Anladığım kadarı ile gelinen noktada öğretim elemanı bulunamadığı için Fakültenin öğrenci almasının çok zor olduğu.

KARARI SEYDİŞEHİR’den SONRA

Seydişehir’ e Mühendislik Fakültesi Kurulması kararı Resmi Gazetede yayımlanınca diğer ilçelerde harekete geçmiş, bize en yakın ilçe olan Beyşehir’ e Ali Akkanat İşletme Fakültesi açılması için başlatılan girişimler de olumlu sonuç vermişti.

Kurulma çalışmaları Seydişehir’ den sonra başlayan Ali Akkanat İşletme Fakültesi açıldı, öğretim kadrosu tamamlandı ve bu yıl 157 öğrenci kesin kayıt yaptırdı.

Ali Akkanat İşletme Fakültesi, Seydişehir Mühendislik Fakültesinden sonra kuruldu ama daha önce öğrenci aldı. Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinin ek kontenjandan öğrenci alıp almayacağı henüz belli bile değil. Üstelik Fakülte binası tamamlanmak üzere.

Benim zihnim bulandı.

Halkımız gibi bende yetkililerden tatmin edici bir açıklama bekliyorum.

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konudaki sessizliğini bozma zamanı gelmedi mi?

> Yeni Meram >Yazarlar > “Bina Hazır, Öğrenci Yok”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.