YAZARLAR

■ Başarım ancak Allah’tandır.

Dünyada zorluklar olmasaydı, başarı da olmazdı. Zorluklar insanın kuvvetini terbiye eder, onu gelecekteki başarılarına hazırlar.

***

İslam büyükleri diyor ki;

“Başarı öldükten sonra işe yarayandır.”

İslamiyet üç ana eksen üzerine kurgulanmıştır;

1. Bilim, 2. Amel ve 3. İhlâs.

Üstüne üstlük, Kur’an-ı Kerim, bu üçünü emretmektedir. Bu bağlamda emirleri ve yasakları öğrenmek, öğrendikleriyle örtüşmek ve bunları yalnız Allah’ın rızası için yapmak gerekmektedir. Ulu Allah, dünyada kendi rızası için yapılan her ibadeti ve ameli kabul eder.

İbadetlerin doğru olması için, onları nasıl yapılacaklarını öğrenmek ve öğrendiklerine uygun olarak yapmak gerekir.

İhlâs; gerek beden gerekse mal ile yapılan farz ya da nafile bütün ibadetleri içerir. Bunlar hayrat ve hasenat yapmayı, sevindirmeyi, sıkıntıdan kurtarmayı içine almaktadır. Mal, makam, saygı ve ün kazanmak için yapılan ibadet ihlâs olmaz, riyâ olur. Böyle ibadete sevap verilmez, günah olur, azap sayılır;

Dünyada riyâ ile ibâdet edene, kıyâmet günü, ey kötü insan! Bugün sana sevap yoktur. Dünyada kimler için ibâdet ettin ise, sevâplarını onlardan iste denir.
İbadet, mutlaka ihlâsla yapılmalıdır. Yüce emir de bu doğrultudadır;

Yüce Allah’ın birliğine iman edenden, namazı ve zekâtı ihlâs ile yapandan Allahü Teâlâ râzı olur.
Bütün ibadetler, bir âdet olarak değil, Allahü teâlâya gönülden şükretmek, yalvarmak için yapılmalıdır. Riyâ, gösteriş olarak yapılan bir ibâdeti, yüce Allah Allahü Teâlâ kabûl etmez.

Ey Resulüm, kıyamet gününü inkâr eden, yetimi sertlik ve sitemle defedip hakkını gasp eden, yoksulu doyurmayan ve başkalarını da fakire iyilik yapmaya teşvik etmeyen o kimseyi gördün mü? Namazlarını gaflet ile kılanlara ve riya, gösteriş yapanlara ve zekâtı, fakirin hakkını vermeyenlere şiddetli azap vardır.
Dünya nimetleri geçici, ömürleri ise kısadır.

Bunun için ibadetleri, hayırlı işleri; dünya faydalarını, insanların görüp beğenmelerini düşünmeyip, yalnız Allah rızası için yapmalıdır.

■ Ulu Allah diyor ki; benim ortağım yoktur. Başkasını bana ortak eden, sevaplarını, karşılıklarını ondan istesin. İbadetlerinizi ihlâs ile yapınız! Allahü Teâlâ, ihlâs ile yapılan amelleri, işleri kabul eder.
İyiyi de, kötüyü de, hayrı da, şerri de yaratan Allah’tır. Kul, hayır ya da şer ister. Allah izin vermezse kul; hayrı da, şerri de işleyemez; onun için Peygamberimiz,

■ Hayır da, şer de Allah’tandır.

Yoksa kimseye, zorla hayır veya şer işletmez.

Başarı yüce Allah’tan olduğu gibi, Allah’tan olmayan hiçbir şey yoktur.

■ Sizi de, işlerinizi de yaratan Allah’tır.
■ Her şeyin yaratıcısı Allah’tır.
■ Bütün işler Allahü Teâlâ’dandır; hayır olanı da, şer olanı da.

■ Ben âlemlerin Rabbiyim, hayrı da, şerri de ancak ben tayin ederim.
Her şeyde olduğu gibi, başarı da Allah’tandır. Müslüman’ın başarılı olmak için çalışması gerekir;
■Allahü Teâlâ, hayır murat ettiğini, iyi işler yapmakta başarılı kılar.
■ Herkes, kendisi için mukadder olan neyse, o işte başarılı olur.
■ Allah sabredeni başarılı kılar.

BİR DAMLA:


■ Bütün insanların ihtiyaçlarını gidermek için Cenâb-ı Hak size başarılar vermiştir. Allahü Teâlâ başarılarınızı arttırsın.
■ Biz, iyiliğe çalışanların ecrini, mükâfatını zayi etmeyiz.
■ İnsana, ancak dünyada çalışarak yaptığı işler fayda verir.

> Yeni Meram >Yazarlar > “BAŞARI ÖLDÜKTEN SONRA İŞE YARAYANDIR.”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.